Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prověřuje aktuální zdražování másla. První výsledky šetření budou na jaře příštího roku, řekl po jednání na úřadu vlády předseda ÚOHS Petr Mlsna. Podnět podle něj podal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. ÚOHS už dříve prověřoval ceny pěti základních komodit včetně másla, zneužití postavení na trhu však tehdy nezjistil.
V říjnu máslo podle posledních dat Českého statistického úřadu dále zdražilo. Stálo 275,06 koruny za kilogram, tedy asi 68,8 Kč za běžnou kostku o 250 gramech. Proti září se cena zvýšila o 11,2 procenta, ve srovnání s loňskem o 34,04 procenta. Ve slevách kostka másla v říjnu stála průměrně 52 korun, tedy meziročně o 43 procent více, uvedla už dříve ve své analýze společnost Česká distribuční.
„Prezident svazu Prouza podal podnět na ÚOHS, ve kterém popisuje chování některých hráčů na trhu. Jsou tam uvedená data například o tom, že dlouhodobě retail prodává za zápornou marži, to znamená, že nevykazuje na prodeji másla zisk. To jsou ale všechno tvrzení, která teprve musí být konfrontována s realitou,“ řekl Mlsna.
Že se antimonopolní úřad podnětem Prouzy zabývá, potvrdil deníku FORUM 24 už v pondělí mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Situaci na trhu s máslem prý zároveň monitorují od počátku cenového nárůstu, a to jak z hlediska hospodářské soutěže, tak významné tržní síly. „V rámci šetření podnětu budeme vyhodnocovat dění v oblasti výroby a prodeje másla i souvisejícího trhu produkce a zpracování mléka a za tímto účelem si nyní vyžadujeme aktuální data od zpracovatelů i obchodníků,“ řekl Švanda.
„Svaz obchodu a cestovního ruchu vítá oznámení ÚOHS, že prověří naše podezření na koordinaci zdražování másla ze strany výrobců. Jsme připraveni ÚOHS poskytnout veškeré informace, které máme, a stejně tak v rámci šetření ÚOHS budou plně spolupracovat všichni naši členové,“ reagoval pak Prouza na oznámení antimonopolního úřadu na sociální síti.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve čtvrtek prohlásil, že za zdražováním másla nestojí zemědělci. „Výkupní cena mléka je v České republice někde kolem 12 korun a za poslední půl rok stoupla řádově o desítky haléřů,“ řekl. Česká republika má podle něj zároveň pátou nejnižší cenu mléka v Evropě.
Na zdražování másla se podepisuje několik faktorů, zejména nedostatek tuku, zvýšená poptávka po jiných mléčných výrobcích a dlouhodobé šlechtění krav zaměřené na dojivost oproti tučnosti, řekl ČTK tento týden předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Naopak vejce v Česku zdražují kvůli celoevropskému nedostatku nosnic, přestavbám klecových chovů a výskytu ptačí chřipky, uvedla na dotaz ČTK Českomoravská drůbežářská unie.
Na podnět bývalého ministra zemědělství Zdeňka Nekuly ÚOHS už dříve prověřoval i zdražování cukru z podzimu roku 2022. Letos v září ÚOHS konstatoval, že za zvýšením cen cukru z konce roku 2022 nestály kartelové dohody obchodních řetězců. Jako možné důvody zdražení cukru uvedl nahromadění faktorů, jako jsou prudký růst cen energií, nejistota na trzích či vyjednávání o dodávkách na další rok. Možnost kartelové dohody mezi řetězci byla posledním prověřovaným faktorem. Výsledky šetření kritizoval ministr Výborný, požadoval větší dohled ÚOHS nad dodržováním hospodářské soutěže.
Posílení pravomocí ÚOHS vláda schválila na začátku letošního listopadu. Antimonopolní úřad má podle návrhu získat možnost zasahovat proti ohrožení hospodářské soutěže ve více případech, odpadne také stanovený limit 40procentního tržního podílu při posuzování dominantního postavení firem na jednotlivých trzích. Výborný tehdy uvedl, že zákon vznikl jako reakce na situaci na konci loňského roku, kdy se rychle zvyšovaly ceny potravin a zodpovědnost za tento vývoj odmítaly všechny články výrobního řetězce.
Tématu drahého másla se věnuje také nové číslo měsíčníku FORUM 24+.