Stav společnosti, ve které možná až třetina občanů rezignovala na racionalitu a propadla se do magického, pohádkového myšlení regresu, musí samozřejmě být tristní. Když se třetina dospělé populace začne chovat jako děti, musí to ve společnosti být cítit. A je to cítit. Popření pravdy, popření reality dosáhlo u antivaxerů takové míry, že jejich přesvědčením nezacloumá ani smrt blízkých lidí. A ti nejdrsnější antivaxeři pak zůstávají antivaxery i v průběhu vlastního umírání.
Jedním ze základních ukazatelů inteligence je příčetnost – schopnost přičítat zkušenost. Pokud je někdo idealista a myslí si, že se na přechodu nemusí rozhlížet, protože má přednost, tak poté, co jej srazí automobil, jehož řidič spěchal, obvykle změní strategii. A bude se až do smrti při přecházení rozhlížet. Pro antivaxery to neplatí. A kdybych se měl řídit kritérii, která nás na škole učil klinický psycholog Eduard Urban, spoluzakladatel dnes již legendární psychoterapeutické metody SUR, tak ta třetina antivaxerů v populaci nesplňuje kritéria plného duševního zdraví. Protože antivaxeři nejsou schopni „přičíst“ ani smrt svých souvěrců.
Afrika a Asie
Tanzanský prezident John Magufuli (61) patřil mezi hlavní popírače koronaviru v Tanzanii. Už několik týdnů se však v Tanzanii šířily pověsti, že prezident má covid. Šiřitele těchto fám perzekvovala policie. Jeho zástupkyně, viceprezidentka Samia Suluhuová, sdělila veřejnosti, že Magufuli zemřel na selhání srdce. Zemřel krátce poté, co prohlásil, že Tanzanie nad covidem vyhrála.
V Tádžikistánu od počátku pandemie covid tádžičtí představitelé popírali, podle oficiálních stanovisek v zemi covid vůbec nebyl. Vláda prezidenta Emómalí-ji Rahmóna je totiž tak dokonalá, že se na jeho území koronavirus prostě neodvážil. Pak ovšem zemřela na covid sestra prezidenta. Rodina si to nenechala líbit a zmlátila zdravotníky, kteří o pacientku pečovali. Poté následovala další prezidentova příbuzná, čtyřiašedesátiletá Kurbanbi Rahmónová, která podle místních médií také zemřela na covid.
I Evropané…
Jednačtyřicetiletý kickboxer Frederic Sinistra (41), s pseudonymem The Undertaker, zemřel kvůli selhání srdce následkem covidu 15. prosince. Umřel doma, neviděl důvod se nechat hospitalizovat, protože dle jeho odborného názoru kickboxera je SARS-CoV-2 jen „malý virus“. Je samozřejmě pravda, že u pána, co se živí mlácením pěstmi a kopáním, nemůžeme očekávat příliš bystrý úsudek. Mikrotraumata mozku při úderech do hlavy inteligenci neprospějí. Ale covid popírají – dokud na něj nezemřou – i vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Nizozemský ekonom Robin Fransman (ekonomové se samozřejmě vyznají ve virech, a v koronavirech zvlášť, potvrzuje to i Václav Klaus) byl jedním z nejhlasitějších holandských popíračů covidu. Fransman (bylo mu třiapadesát) ještě 3. prosince napsal na twitter: „Koronapozitivní. Už bylo taky načase.“ Nebyl očkovaný, na sítích opakovaně zpochybňoval očkování, a popíral existenci dlouhého covidu. 28. prosince letošního roku v amsterodamské nemocnici zemřel na covid.
Dunning, Kruger a další
Doktor Václav Cílek v jedné ze svých přednášek mluvil o výzkumu v horském letovisku, které ohrožovalo oteplení. Mezi tamními lidmi proběhlo sociologické šetření, zda vnímají oteplování jako závažný problém a ohrožení do budoucnosti. O pět let později se průzkum zopakoval – okolní realita však těch pět let běžela dál jak krajina kolem Červené královny. Už byly zavřené některé hotely a řada sjezdovek (protože se oteplilo) a přímý negativní ekonomický dopad pocítila většina obyvatel města, závislého na sněhové turistice. Ve druhém výzkumu sociologové zjistili, že globální oteplování vnímá jako ohrožující prvek deset procent obyvatel. Přestože už kvůli oteplování sjezdovka zkrachovala, tak klimatickou změnu lidé za problém nepovažovali.
Psychologické vysvětlení nalezli až psychologové Dunnig a Kruger – a jejich objevu se mezi psychology říká „zákon zachování blbosti“. Jejich objev totiž říká, že čím je člověk hloupější a čím méně má v konkrétním oboru informací, tím je si jistější ve svých úsudcích v tom oboru. A jeho postoj nezmění ani to, když vidí pravdu na vlastní oči. A to i v případě, že tou pravdou jsou mrtví lidé. Společnost se kvůli koronaviru zásadně rozdělila na dvě skupiny – na normální lidi používající racionální myšlení a na skupinu, která se až okázale hlásí k iracionalitě, tmářství a středověkým předsudkům. A děsivé je, že i tato skupina má volební právo.