NÁZOR / V doprovodu několika stíhaček řízených elitními piloty vyrazil ruský prezident Vladimir Putin do arabských zemí, které zatím nemají povinnost ho zatknout kvůli válečným zločinům. Krvelačný diktátor byl navenek přijat se všemi poctami a prezident Spojených arabských emirátů ho dokonce označil za „drahého přítele“. Skutečným důvodem pozvání bylo ovšem značné znepokojení zemí OPEC nad pirátskými praktikami, které Rusko využívá při prodeji ropy.
Salvy z kanónů, čestná stráž a letadla vytvářející na nebi barevný obraz ruské vlajky. S takovou pompou vítal prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján ruského prezidenta Vladimira Putina. Navenek se měla řešit spolupráce v energetice či válka Izraele s palestinským hnutím Hamás. Zatímco se ale oficiální zprávy agentur plnily slovy o dalším společném rozvoji obchodu i pokročilých technologií (a nových cest, jak obcházet západní sankce), v pozadí se zřejmě odehrávala poněkud jiná jednání.
Podle názoru ruského novináře Michaila Krutichina, zveřejněného nezávislým ruským deníkem The Moscow Times, bylo skutečným důvodem Putinovy návštěvy na Arabském poloostrově urovnání vztahů jeho na exportu ropy závislého státu s ostatními zeměmi kartelu OPEC. Zatímco totiž arabské a další státy kartelu pečlivě kontrolují množství produkce černého zlata, aby jeho cena neklesla příliš nízko, sankcemi zmožené Rusko se pokouší udat svou komoditu všemi možnými cestami a ani nepokládá za nutné se svým společníkům svěřovat, kolik ho vlastně vyváží.
Jak píše Krutichin, Rusko opakovaně přislíbilo svým partnerům z OPEC, že v požadované míře sníží těžbu ropy, jenže to často neudělalo, a naopak ji po přiškrcení arabských kohoutů ponechalo na stejné úrovni, anebo ji dokonce navyšovalo. „Chtěli jsme přesvědčit naše přátele v Rusku, aby sdíleli údaje o vývozu ropy a ropných produktů,“ posteskl si saúdskoarabský ministr energetiky.
Samozřejmě podobných údajů může Rusko dodat každý den několik, a žádné nebudou odpovídat realitě. Gangsterské praktiky Putinova impéria už ale zřejmě začaly dělat vrásky i lidem, kteří jinak bez potíží nechávají na půdě ambasád porcovat na kusy své politické odpůrce.
Rusko se zkrátka chová jako globální gangster nejen na poli zahraniční politiky, ale i na poli světového obchodu a tím rozvrací světové pořádky. Sebevětší proklamace o vytvoření nového a spravedlivějšího multilaterálního globálního řádu mohou možná dobře znít na tiskových konferencích. Rusko ale nemá dobrý zvuk ani mezi vůdci těch několika zemí, kam Putin zatím může beztrestně vycestovat.