Poslaneckou sněmovnou po několikahodinové bitvě u řečnického pultu prošel v prvním čtení návrh koalice na definitivní ukončení elektronické evidence tržeb, hlavního projektu Andreje Babiše a Aleny Schillerové. Ve výstupech k tomuto bodu zazněly z úst poslanců Babišova hnutí stejně absurdní argumenty pro udržení systému, jako byla EET sama o sobě.
Tak například poslankyně ANO Eva Fialová si myslí, že koalice chce systém ukončit, protože nemá ráda Babiše. Její kolega Ondřej Babka se domnívá, že když nebude EET, část podnikatelů ukončí možnost platby kartou. Mnohokrát potom zazněla slova o tom, že EET pomáhala státnímu rozpočtu a že jde o úspěšný projekt. Přitom nikdy nikde minulá vláda nezveřejnila jasná data o finančním přínosu EET.
Jak to tedy je? Koalice neukončuje EET kvůli tomu, že nemá ráda Babiše. Ukončuje ho, protože se o to tyto strany snažily od začátku, slíbily to voličům ve volbách a v těch volbách tyto strany vyhrály, zatímco ANO paní Fialové prohrálo. Čili o konci EET rozhodli voliči. Argument o tom, že by podnikatelé ukončili možnost platby kartou, je dalším nesmyslem z hnutí obžalovaného oligarchy. Možnost platby kartou na provozovně je v dnešní době téměř standardní záležitost, jde o krok podnikatele, kterým jde naproti zákazníkům. Je čistě jeho věcí, jestli tuto možnost bude mít, nebo ne, a věcí zákazníků, jestli u takového podnikatele budou utrácet nebo nebudou. Nerozhoduje o tom EET.
Pravdou je, že EET byla nejhorším krokem státu proti podnikatelům od roku 1989. Nejde jen o onen špiclovací systém, ale jde o vše, co s sebou toto téma přineslo. Stát pod vedením mistra střetu zájmu Babiše ukázal, že svým podnikatelům nevěří. Že stát považuje samostatné a schopné lidi za zloděje, které musí kontrolovat, jestli v tržbách přiznávají každý prodaný rohlík a vytočené pivo.
A to možná nejhorší, co Babišova EET přinesla, byla snaha o jakýsi třídní boj. Ukázal obyvatelům, že podnikatele je potřeba kontrolovat. Na pomoc vznikla odporná státní loterie Účtenkovka, ve které stát proměnil soutěžící v kontrolory podnikatelů a ty nejšikovnější odměňoval například autem nebo velkým peněžitým dárkem.
Negativní dopad EET pocítil každý podnikatel v této zemi. Nejvíce tento Babišův systém ublížil těm nejmenším na venkově. Koloniály, malé potraviny, hospůdky. Skončily jich stovky. Provozovali je srdcaři, kteří svoji živnost drželi často jen kvůli tomu, že je to bavilo a že chtěli, aby se lidé ve vesnici měli kde sejít, potkat, kde koupit rohlíky a kde si dát pivo. Neměli chuť ani peníze na EET, proto raději zavřeli. S těmi by si poslanci ANO měli jít popovídat.