„Válka se postupně vrací na území Ruska – do jeho symbolických center a vojenských základen – a to je nevyhnutelný, přirozený a naprosto férový proces,“ prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co jeden z ukrajinských dronů zasáhl v neděli kancelářskou budovu v centru Moskvy, pár kilometrů od Kremlu. Ukrajina usiluje o masovou produkci dronů a podobných útoků bude nepochybně přibývat. Útoky na Rusko mají přitom silný symbolický rozměr.
Ukrajinský průmysl na výrobu bezpilotních letadel a dálkově řiditelných plavidel se prudce rozvíjí. Portál The New Voice of Ukraine citoval ministra pro strategický průmysl Oleksandra Kamyšina, podle něhož výroba dronů na Ukrajině již dosáhla takové úrovně, jakou se nemůže pochlubit žádná jiná země na světě, a do výroby dronů je zapojeno více než sto firem. Neřekl sice, kolik dronů Ukrajina vyrábí, uvedl ale, že jen za poslední měsíc se jejich produkce zdvojnásobila. „V tomto ohledu se Ukrajina bezpochyby stane Mekkou pro ty, kteří chtějí pochopit specifika bezpilotních letadel,“ myslí si.
Kamyšinovo vyjádření přišlo v době, kdy Moskva čelí opakovaným útokům dronů, které zasahují symbolické cíle, včetně vládních budov a čtvrtí tamní smetánky. Není přitom pochyb, že další údery budou následovat. Známý ukrajinský moderátor a aktivista Serhij Prytula, který organizuje veřejné sbírky na výrobu dronů, sdílel fotografie tří takových strojů a doprovodil je následujícími slovy: „Moskvané, třeste se za zvuku sirén. Běžte do protileteckých krytů. Sledujte je, jak zasahují strategické objekty. Nespěte kvůli práci protiletecké obrany. Běžte na pohřby svých milovaných. A zároveň neúnavně hledejte odpověď na otázku: ,Za co?’“
Tématem rostoucího významu ukrajinského programu na výrobu bezpilotních vojenských prostředků se podrobně zabývá Kyiv Post, který uvádí, že jde o společné úsilí ukrajinské vlády, soukromého sektoru i občanské společnosti zvýšit vojenské schopnosti a soběstačnost válkou zničené země. Jen Prytulova nadace vybrala 5,5 milionu dolarů na nákup 50 dronů, které se dodávají za 108 tisíc dolarů za kus. Nejde však zdaleka jen o dalekonosné letecké systémy, z nichž jeden, s odhadovaným doletem 1000 kilometrů, Ukrajina prioritně vyvinula a podle svých slov i používá.
Jak již deník FORUM 24 informoval, země využívá rovněž námořní drony a Kyiv Post popisuje, že další společnost zase buduje továrnu na protitankové zbraně Scalpel, s výrobní kapacitou několika tisíc dronů za měsíc. Scalpely se již využívají na frontě a s cenovkou 1000 dolarů za kus jsou dvěstěkrát levnější než jediná střela Javellin. Kyjevský web cituje také britské ministerstvo obrany, podle jehož analýz útoky dronů a další projevy války, včetně Prigožinovy vzpoury či zvyšování věku branců pro odvody do armády, především ukazují neúspěch snah ruských úřadů izolovat své obyvatelstvo od válečné reality.
Politický i propagandistický význam úderů v srdci Ruské federace si bezpochyby uvědomují také samotní Ukrajinci, kteří v nedávném videu naznačili možný útok na Moskvu, a patrně i na další cíle, při příležitosti ukrajinského Dne nezávislosti. Ten se shodou okolností kryje se dnem, kdy uplyne rok a půl od začátku plnohodnotné ruské invaze, a symbolický rozměr celé akce by byl jasně zřejmý.