Ještě nedávno premiér Babiš kritizoval média a opozici, že kvůli vývoji koronaviru straší lidi. Dnes jim vyhrožuje, že pokud nebudou dodržovat pravidla, zavede vláda lockdown neboli plošnou karanténu. Ani slovo omluvy, natož aby přiznal vlastní pochybení.
Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo v pátek rekordní přírůstek 8618 případů lidí pozitivně testovaných na covid-19. Situace je celkem jasná, vláda ztratila nad vývojem epidemie kontrolu. Nepomohla ani pozdní nařízení povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech.
Situace se sice zhoršuje v celé Evropě, ale na to se vláda vymlouvat nemůže. Už řadu dní se Česká republika drží v čele žebříčku nejrizikovějších zemí, což nemůže být jen náhoda. Stát selhal a nastupují plošné restrikce, jež jsou mylně ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou vykládány, že nezasahují do ekonomiky. Současné kroky znovu tvrdě zasahují do celých odvětví, kterým hrozí likvidace.
Skandální hrozby
Vystoupení premiéra Andreje Babiše na tiskové konferenci s ministrem Prymulou bylo skandální. V rozporu s nedávnými prohlášeními oznámil, že je situace velmi vážná, a vyzval k dodržování pravidel nastavených vládou.
„Znovu vás o to důrazně žádám, protože názor lidí se samozřejmě zásadně změnil na nošení roušky. Situace je taková a je to úplně jasné, buď budou všichni opatření dodržovat, nebo budeme muset urychleně přistoupit k dalším omezujícím krokům. Nemůžeme vyloučit ani lockdown, což samozřejmě bude mít dopady na náš každodenní život, na zaměstnanost a na naši ekonomiku,“ prohlásil Babiš.
„Tohle jsem si rozhodně nepřál a mluvil jsem o tom, že to nikdy nenastane, ale v této chvíli to nemohu vyloučit. Já se ptám, jestli každý den potřebujeme slyšet tyto strašné zprávy o zemřelých a jestli je to skutečně jediná věc, která lidi vyděsí, že jsou ohroženi na životech naši spoluobčané,“ varoval.
Žádnou odpovědnost necítím
Babiš se vyjádřil i ke svému srpnovému výroku v deníku Právo, kdy byla na jeho zásah zásadně osekána pravidla pro nošení roušek. Tehdy prohlašoval, že za toto rozhodnutí, které považoval za správné, ponese odpovědnost.
„Nevím o tom, že bych v něčem pochybil. Opozice křičela, když jsme nerozvolňovali. Všichni chtěli do Chorvatska. Chápu, že Babiš může za všechno. Já za to žádnou odpovědnost necítím. Samozřejmě cítím politickou odpovědnost,“ reagoval pro Rádio Impuls.
Premiérovo opakované svalování současného stavu na veřejnost a opozici je nehorázné. Pokud ale tvrdí, že sám nijak nepochybil, a současně fakticky vyhrožuje, že si za případná drastická opatření budou moci lidé sami, je to už daleko za hranou papalášské arogance, kterou naposledy předváděla věrchuška za komunistického režimu.
Babiš opakuje slova ministra Prymuly pronesená před pěti dny. „Pokud 30 až 40 procent obyvatel země nebude respektovat současná opatření, pak budou muset být ta opatření tvrdší,“ pravil epidemiolog. Později však z tohoto výroku vycouval, jelikož neexistují věrohodné statistické nástroje, jak tento poměr zjistit.
Prymulou nastřelené číslo je jen hausnumero, jelikož drtivá většina lidí dosavadní pravidla dodržuje, i když se to zatím neprojevuje na zbrzdění šíření viru.
Babišovo vyhrožování dnes působí jako průhledný alibismus, aby si vláda vytvořila prostor k případnému zavedení plošné karantény, pokud nedojde ke zlepšení situace. Místo aby se premiér s pokorou omluvil za fatální chyby vlády, která promrhala několik měsíců přípravy na druhou vlnu epidemie, označil viníka předem. Pro dokreslení tohoto nemístného farizejství lze připomenout některé Babišovy nedávné autentické výroky.
24. července 2020
„Pobyt na Krétě jsem si objednal už vloni a moje dcera trvá na tom, aby rodina vycestovala. S dovolením to moji hejtři a nepřátelé snad rozchodí,“ nechal se premiér slyšet v Rádiu Impuls, ačkoli sám předtím vyzýval veřejnost, aby zůstala doma a nejezdila za hranice. Babišova manželka Monika strávila část dovolené v jím zmiňovaném Chorvatsku.
20. srpna 2020
„Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí. Vnímal jsem i názory lidí, kteří mi psali, a samozřejmě používám selský rozum. Mám zájem, aby se náš život vrátil do původních kolejí, abychom nezničili společenský, kulturní, sportovní život. Česko si nemůže dovolit další dopady kvůli koronaviru,“ prohlásil krátce předtím, než donutil tehdejšího ministra Vojtěcha zmírnit nařízení pro plošné nošení roušek.
13. září 2020
„Chápu, že ze všech stran se na vás valí negativní zprávy, ale já jsem tady proto, abych vás uklidnil, abych vám dal i některé pozitivní zprávy, které bohužel česká média, potažmo Česká televize, nevysílají. První taková zpráva by byla, že včera s covidem-19 nikdo nezemřel. Druhá taková zpráva by byla, že do půlky července za stejné období v roce 2019 zemřelo o 545 lidí méně,“ zlehčoval situaci na facebooku.
17. září 2020
„Já jsem nepochopil, co tady vlastně říkáte. Teď křičíte všichni: Ústřední krizový štáb! To je zajímavé. Kvůli čemu teď? Abyste tam měli zástupce? Abyste si tam zase potřebovali něco povídat? Takže nevím, nechápu, o čem mluvíte,“ bránil se při sněmovních interpelacích opozice, když do té doby prohlašoval, že žádná krize není.
Vláda by měla požádat o důvěru
A dnes? Ačkoli premiér Babiš něco takového vylučoval, hrozí plošnou karanténou zásadně omezující pohyb lidí a tvrdě zasahující podnikatelský sektor, který se dodnes i vinou pomalé a nedostatečné pomoci vlády nevzpamatoval z jarní ekonomické uzávěry.
Šéf ANO uvádí, že si složitou situaci v oborech pohostinství, kultury, sportu a dalších volnočasových aktivit uvědomuje. Je však varující, že podporu postiženým podnikatelům připravuje ministr Karel Havlíček, jehož covidové programy pro první vlnu skončily fiaskem. Přišly příliš pozdě a pro většinu zvláště malých firem nebyly dosažitelné kvůli nevýhodnosti a zbytnělé byrokracii.
Babišova vláda svojí laxností a neschopností promarnila jarní bonus, kdy se chvástala premiantstvím v boji s covidem. Proto by měla po ukončení nouzového stavu předstoupit před poslaneckou sněmovnu a požádat ji o důvěru. Aby bylo jasné, kdo se přihlásí k odpovědnosti za současný marasmus, který nemá od listopadu 1989 obdoby.