Během čtvrtečního jednání sněmovny proběhly pravidelné interpelace, během kterých se poslanci dotazují členů vlády na aktuální dění. Předseda vlády Andrej Babiš do sněmovny vůbec nedorazil, ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) přišel pozdě. Jejich nepřítomnost vzbudila na plénu pozdvižení.
„Je s podivem jednání ministra zdravotnictví, který se nám omluvil z interpelací esemeskou až po zahájení interpelací. Je to neúcta nejen k nám, kteří si interpelace připravili, ale je to podle mě neúcta a arogantní přístup k celé sněmovně,“ rozzlobil se na plénu sněmovny poslanec Vojtěch Munzar (ODS).
Na začátek pravidelných interpelací, během kterých kladou zákonodárci nejrůznější otázky členům kabinetu, totiž dorazili ze třinácti pouze dva – ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Možná je to strach. Krásně to dokresluje charakter pana ministra. Takže svoji interpelaci přednesu, až pan ministr se uráčí,“ uzavřel Munzar svůj výstup.
Na jednání sněmovny chyběl jak interpelovaný předseda vlády Andrej Babiš, tak ministr zdravotnictví Petr Arenberger – oba by jakožto klíčoví muži v době epidemické krize měli být na interpelacích, které mají kontrolovat jejich činnost, přítomni.
Babiš se tímto přístupem vyhnul odpovědím na otázky, které směřovaly například k účinnosti a smysluplnosti testů nakoupených pro testování ve školách, k možnému ohrožení národní bezpečnosti skrze sporné zakázky bez výběrového řízení na služby pro jednotlivé resorty nebo k přístupu premiéra k neschválené vakcíně Sputnik V.
Odpovědět na ně musí do 30 dnů písemně, ale to už často otázky nebývají aktuální. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová proto požádala předsedu sněmovny Radka Vondráčka (za ANO), aby zkusil se svými stranickými kolegy promluvit. „Mě velmi rozčiluje, že byť mám až 11. interpelaci, tak už je na řadě z důvodu četných omluv, které jsou tady dneska v naprosté převaze oproti přítomným ministrům,“ uvedla.
„Chtěla bych vás tedy požádat, pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období, možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega,“ požádala Adamová.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger, který nestihl začátek interpelací, se v jejich průběhu nakonec dostavil. Část poslanců už ale své otázky přednesla, popřípadě jejich položení úplně zrušila.
Šéf zdravotnického resortu promluvil o testech ve školách, které zachytily jenom zlomek nakažených. Z celkového počtu kolem 35 000 testovaných žáků bylo pozitivních 15, což u odborníků vyvolalo obavy, zda nejde buď o zbytečné testy, nebo popřípadě zbytečné dosavadní uzavření škol.
„Není velkým překvapením, že ten záchyt je malý, a není to tím, že by ty testy nefungovaly, ale je to tím, že opravdu ve zdravé populaci nemůžeme dneska očekávat víc. (…) V dětských skupinách se předpokládá, že by děti měly být zdravější než dospělí. To je spekulace, ale i to některá data dokládala. Naše statistiky tedy tak úplně jednoznačné nejsou. My máme v těch jednotlivých věkových kategoriích v podstatě homogenní zastoupení jak starších, tak mladších, protože britská mutace na věk moc nekouká,“ uvedl Arenberger.