„Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) má pravdu, že elektronická evidence tržeb (EET) byla jeden z nástrojů proti daňovým únikům. Asi tak efektivní, jako lovit bažanty raketometem,“ vzkázal v pondělí exministr financí Miroslav Kalousek. Reagoval tak na slova prvního místopředsedy hnutí ANO a někdejšího dvojministra Karla Havlíčka, který na základě zprávy NKÚ obvinil kabinet Petra Fialy (ODS) z devastace podnikatelského prostředí. Něco takového odmítl také současný šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS), podle nějž Babišova vláda zneužívala EET ke šmírování podnikatelů.
„Devastují podnikatelské prostředí. Potopili EET, symbol férového podnikání, poslali živnostníky do šedé zóny, a protože jim chyběly zdroje do rozpočtu, zvýšili jim ti šílenci sociální odvody a daně. Hrobaři českého byznysu. Je to na ručník, pane premiére,“ pustil se do současné vlády a premiéra Petra Fialy první místopředseda Babišovy partaje Karel Havlíček.
Těmito slovy komentoval výsledky kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle něj zrušením elektronické evidence tržeb (EET) v lednu 2023 ztratily úřady jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků. V případě daně z přidané hodnoty šlo hlavně o odhalování subjektů, které se nezaregistrovaly jako plátci, přestože překročily zákonný limit pro povinnou registraci.
Vyjádření Havlíčka nenechalo chladným spoluzakladatele TOP 09 a bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska. „Když bylo podle vás EET symbolem férového podnikání, proč jste ho za covidu vypnuli? V krizové situaci je přece férové jednání dvakrát víc potřebné,“ připomněl Havlíčkovi rozhodnutí Babišova kabinetu z roku 2020, který tehdy v souvislosti s pandemií povinnost evidovat tržby přerušil a zároveň odložil spuštění poslední fáze EET pro obory, které do té doby tržby neevidovaly.
Podle Kalouska má sice NKÚ pravdu, že šlo o jeden z nástrojů proti daňovým únikům, EET ale přirovnal k lovu bažantů raketometem. „Pár bažantů sice ulovíte, ale je to strašně drahé a nadělá se přitom víc škody než užitku. Brokovnice je možná méně efektní, ale mnohem víc efektivní. A takové nástroje zůstávají i na DPH,“ vzkázal Havlíčkovi.
EET zneužívala Babišova vláda ke šmírování
Ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu se vyjádřil také ministr financí Zbyněk Stanjura. „Podle NKÚ zrušení EET vzalo správci daně nástroj k prověřování daňových úniků. V tom nejsme ve sporu. A ve sporu nejsme ani v přínosech EET a kontrolního hlášení, kdy kontrolní hlášení přinášelo a dodnes přináší do rozpočtu zhruba desetkrát tolik,“ reagoval na sociální síti šéf státní kasy.
EET podle něj naopak vláda Andreje Babiše začala zneužívat ke šmírování podnikatelů, které navíc stála přes dvě miliardy korun. „V postupující bezhotovostní ekonomice se její přínos postupně vytrácel (podle odhadů bude v roce 2025 jen 20 % cash plateb, které ze zákona smí EET evidovat),“ pokračoval Stanjura. „Než začne hnutí ANO zase skuhrat, EET si zrušili oni sami svým covidovým alibismem a hloupým marketingem, kdy za EET všem slíbili postavit dálnice, školy a stadiony. Nic z toho dodnes není, jen jejich plané sliby,“ vzkázal na závěr ministr financí.
Finanční přínos je podle ministerstva sporný
Stát v roce 2016 zavedl dva nástroje proti daňovým únikům. Prvním bylo kontrolní hlášení a druhým EET. Evidence tržeb však byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce roku 2022 a stala se fakticky dobrovolnou. Od ledna 2023 ji pak zákon zrušil.
„Již v roce 2022, kdy vláda o zrušení rozhodla, bylo ze strany ministerstva financí jasně konstatováno, že ač půjde o ztrátu jednoho z řady kontrolních nástrojů, jde z hlediska veřejných rozpočtů o finančně efektivní řešení,“ napsal Stanjurův resort v reakci na kontrolní závěr NKÚ. Rozpočtový přínos zmiňovaný v jeho zprávě pokládá ministerstvo za sporný.
Podle resortu je pravděpodobné, že by se postupem let přínos EET blížil nule, případně by byl záporný, a to hlavně kvůli poklesu hotovostních operací, kterých má být v roce 2025 podle odhadů proti bezhotovostním platbám jen asi pětina.