Zástupci tripartity jednali o podobě chystané novely zákoníku práce, která upravuje např. práci z domova či počítání dovolené. Ministerstvo práce a sociálních věcí k novele dostalo asi 600 výtek a také zástupci podnikatelů v tripartitě a Hospodářská komora ČR vyjádřili své výhrady. Asociace podnikatelů a manažerů je s návrhem hrubě nespokojená.
„APM zásadně nesouhlasí s chystanou novelou zákoníku práce. Je to další krok k omezení svobody podnikání. Stát si přisvojuje práva, která mu nepatří. Paní ministryně Marksová chce zjevně dostat pod kontrolu rozhodování o tom, za jakých podmínek, za kolik a jak budou zaměstnanci ve firmách pracovat,“ uvádí zástupci APM.
Novela zákoníku práce, kterou předložila ministryně Marksová, je podle nich natolik natolik absurdní, že je třeba ji zcela odmítnout. K tomu byla vyzvána i Hospodářská komora ČR, proto jsou nyní překvapením opatrná a k novele částečně vstřícná vyjádření prezidenta HK ČR Vladimíra Dlouhého.
„APM žádá zástupce podnikatelů v tripartitě, aby nejednali o kosmetických úpravách novely zákoníku práce, ale aby novelu kategoricky odmítli jako celek,“ dodává předseda asociace Radomil Bábek.
Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Některá plánovaná ustanovení z textu proto zřejmě už vypadla, a to například právě ta o vyšších příplatcích za pohotovost či o ochraně před stresem v práci. Návrh počítá se změnami pravidel práce z domova, na čemž podle viceprezidenta svazu Jana Rafaje panuje shoda, a dále v úpravě postavení vrcholových řídících pracovníků či kolektivního vyjednávání.