Seznam významných osobností, které Poslanecká sněmovna nabídne Miloši Zemanovi k udělení státních vyznamenání, musel být zúžen. Známý populizátor vědy v oblasti astronomie Jiří Grygar totiž požádal o vyškrtnutí. Dal tak najevo, že od současného prezidenta významné ocenění nehodlá převzít. Jeho krok ocenili zástupci TOP 09 i ODS. Hrad reagoval na Grygarovo rozhodnutí přes Jiřího Ovčáčka. Ten na svém Twitterovém účtu odmítl volbu astrofyzika komentovat, ale obvinil Kalouskovu stranu z parazitování.
Grygarův krok je prý důležitější než udílení samotné
„Velice si vážím postoje Jiřího Grygara, že se vzdal možnosti získat vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana,“ uvedla na facebooku místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Poslanec ODS Martin Novotný podotkl, že Grygarův krok je pro něho důležitější signál, než bude říjnový ceremoniál udílení vyznamenání na Hradě. Mluvčí prezidenta si při komentáři dnešní události neodpustil slovní útok na TOP 09, kterou kritizuje na sociálních sítích poměrně často.
Poslanci ODS a TOP 09 chtěli, aby Sněmovna hlasovala o nominacích po jednotlivých jménech. Na seznamu jsou podle nich i sporní lidé, které nemůžou podpořit. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik podotkl, že i pro jeho klub figuruje mezi nominanty řada kontroverzních jmen, vcelku by ale komunisté seznam podpořili. Nakonec se z rozhodnutí Sněmovny hlasovalo po jménech. Podporu – větší či menší – dostali všichni navržení.
Navrženi jsou i dva váleční veteráni
Poslanci nabídli prezidentu Miloši Zemanovi na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, válečné veterány Karla Kuttelwaschera (in memoriam) a Jaroslava Klemeše. Na seznamu, který dnes schválila Sněmovna, jsou taky například geolog Václav Cílek a historik Petr Čornej. Dolní komora je nominovala na medaili Za zásluhy.
Kuttelwascher se řadí mezi stíhací esa britského královského letectva za druhé světové války. Klemeš je posledním žijícím výsadkářem z anglického výsadku na území někdejšího Protektorátu Čechy a Morava.
Vyznamenání dostanou tři desítky nominovaných
Na druhé nejvyšší vyznamenání, Řád T. G. Masaryka, poslanci navrhli Jiřího Bradyho, který přežil holokaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. Na medaili Za hrdinství Sněmovna nominovala devět osobností, na medaili Za zásluhy pak 22 lidí. Seznam čítá celkem 34 jmen. Poslanci vybírali celkem z 53 návrhů.
Na medaili Za hrdinství poslanci nabídli Zemanovi válečné veterány Antonína Šubrta, Jozefa Haríňa (oba in memoriam) a Karla Astera, Davida Bartoše, jenž zachránil starší pár z hořícího domu, a otce a syna Emanuela a Josefa Zimu, kteří pomáhali za války v Budapešti při záchraně slovenských a maďarských Židů. Šanci na zisk tohoto vyznamenání mají taky Jan Rom a Petr Dřevikovský, kteří zachránili posádku havarovaného auta, a Jiří Nesázel, jenž zachránil lidský život při střelbě v uherskobrodské restauraci.
Zastoupení mají i lékaři
Mezi sněmovními nominanty na medaili Za zásluhy jsou taky válečný veterán Alois Dubec, protikomunističtí odbojáři Jaroslav Vrbenský a Vojtěcha Hasmandová (in memoriam) a kněz Benno Beneš. Šanci na toto ocenění mají dětský onkolog Jan Starý, Jaromír Vašků, pod jehož vedením se v Česku provedly první aplikace umělého srdce, chirurg a traumatolog Leopold Pleva a pneumolog a ftizeolog Miloš Pešek.
Poslanci na medaili Za zásluhy navrhli rovněž medailéra Milana Knoblocha, sochaře Valeriána Kováče, skladatele a varhaníka Zdeňka Pololáníka, zakladatele Českého filharmonického sboru Brno Petra Fialu, olympijského vítěze v parkuru Františka Venturu (in memoriam) a bývalou sportovní gymnastku Věru Růžičkovou.
Doporučení nemusí brát prezident v potaz
K nominantům patří taky rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha, národohospodářka Judita Štouračová, konstruktér Pavel Dragoun, místopředseda Ústředního bramborářského svazu Jiří Zvolánek, dlouholetý předseda včelařského svazu Josef Mandík a dopravní odborník František Hájek, jenž vzbudil pozornost tím, že navrhl sám sebe.
Státní vyznamenání uděluje nebo propůjčuje prezident, který návrhům Sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni Sněmovna navrhla prezidentu na státní vyznamenání 33 osobností. Zeman ocenil ve státní svátek 28. října šest z nich.