Nejbohatší Čech Petr Kellner na sebe v říjnu strhl pozornost poté, co jeho společnost PPF oznámila koupi mediální skupiny Central European Media Entreprises (CME), kam patří i TV Nova. Vzhledem k možným rizikům souvisejícím s prodejem, požádali nyní zástupci Pirátů o pomoc americké senátory, kongresmany i akcionáře společnosti.
„Taková akvizice, díky které by Petr Kellner získal tyto televizní stanice, by zvýšila možná rizika opětovného zásahu a šíření čínské propagandy na území ČR a dalších států našeho regionu, které jsou členy NATO a EU,” tvrdí senátor Lukáš Wagenknecht.
Spolu s Janem Lipavským se tedy rozhodli oslovit příslušné senátory a kongresmany s žádostí o jejich stanovisko k věci a k projednání možných významných rizik. „Je to dělání pročínského kozla mediálním zahradníkem. Pokud by Kellnerova PPF skutečně televizní stanice využívala k šíření pročínské propagandy, mělo by to dalekosáhlé důsledky, především pro svobodu slova a nezávislost médií v regionu,” uvedl pirátský poslanec.
Ohrožení demokracie pro střední a východní Evropu
Případná rizika se navíc zdaleka netýkají pouze České republiky. Do mediální skupiny CME patří i televizní programy na Slovensku, ve Slovinsku, v Bulharsku nebo Rumunsku. Podle Wagenknechta by mohl tento nákup tedy nově vyvolávat vnitřní rozpory a ohrožovat demokracii prakticky v celém regionu střední a východní Evropy.
A jelikož je pouze na rozhodnutí mediální skupiny CME, jestli vlastnictví přejde na společnost s vazbami na Čínu, obrátil se senátor i na samotné akcionáře společnosti. Rozhodnutí o prodeji by se přitom mělo uskutečnit již na schůzi valné hromady, která je plánována na konec února. „V žádném případě nechci zasahovat do obchodních vztahů společnosti CME, ale chci je požádat o důkladné zvážení celé transakce v souvislosti se zmíněnými významnými riziky. Věřím, že v demokratické společnosti by ekonomické zájmy neměly převažovat nad principy ochrany demokracie,” komentuje Wagenknecht.
První pokusy ovlivnit mínění ve prospěch Číny
Již koncem minulého roku se přitom objevily informace o tom, že se PR agentura C & B Reputation Management placená Kellnerovým Home Creditem snažila ovlivňovat veřejné mínění na území ČR ve prospěch Číny. Prostřednictvím systematické práce se měla pokoušet tajně působit na média.
Jedná se přitom o stejnou společnost, která se pokusila uzavřít i partnerskou smlouvu s Univerzitou Karlovou. Zde po protestech akademické obce ale sama dobrovolně odstoupila. Zástupci studentů vytýkali Home Creditu nejenom problematické spotřebitelské půjčky, ale také podnikání v samotné Číně, kde tamní režim dlouhodobě čelí porušování lidských práv. Sama společnost tam navíc získala navíc přízvisko „král lichvářů“.
Avšak sama společnost se názorům hovořícím o snaze cokoliv ovlivnit brání s tím, že pouze rozšiřuje svoje byznysové portfolio v oblasti telekomunikace a médií. Nutno podotknout, že zisk mediální společnosti CME, která v Česku vlastní kromě televize Nova i další televizní stanice, stoupl v roce 2018 na 41,4 milionu dolarů. Obchodně by se tedy mohlo jednat o pragmatické řešení, ale na druhou stranu má společnost stále velký dluh. Jen za poslední dva roky musela splatit kolem půl miliardy.