Šéf slovenské vládní strany SNS Andrej Danko vyzval opozici a exprezidentku Zuzanu Čaputovou, aby přesvědčily Ukrajinu k účasti na mírovém summitu na Slovensku. Vládní koalice se prý umí dohodnout s Ruskem. O tom, že by mohlo Slovensko hostit mírová jednání, mluvil premiér Robert Fico s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v prosinci.
Danko o mírových jednáních mluvil ve vysílání stanice ta3. Fico Putinovi během prosincové návštěvy v Moskvě navrhl, že by rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou mohlo hostit Slovensko. Putin prý není proti. V reakci na to vystoupil ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Juraj Blanár, podle kterého je slovenská diplomacie připravena aktivně přispět k mírovému procesu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Podle Danka je Bratislava místem, které by z hlediska polohy a bezpečnosti mohlo jednání zprostředkovat. Vyzval opozici a exprezidentku Zuzanu Čaputovou, aby přesvědčily Ukrajinu k účasti na mírovém summitu na Slovensku. „My to umíme dohodnout s Ruskou federací, prezidentem Putinem. Oni ať přesvědčí Zelenského,“ prohlásil předseda SNS. Dodal, že Západ prý na Slovensko „kašle“, a pokud dokážou něco zařídit, tak v Ruské federaci.
Opozice ale vidí válku na Ukrajině odlišně a Ficovu cestu do Moskvy ostře kritizovala. Nejsilnější opoziční Progresivní Slovensko vzkázalo, že pokud chce premiér mír, měl v první řadě vyzvat Putina, aby zastavil útoky a přestal vraždit nevinné lidi na Ukrajině. „Tak je to jednoduché. Když ruská vojska přestanou útočit, o míru už klidně mohou jednat i přímo na Ficově terase nebo na myslivecké chatě v Čifárech,“ uvedl předseda strany Michal Šimečka.
Danko se pro stanici ta3 vyjádřil také k tomu, že je na Putina vydán mezinárodní zatykač a Slovensko má povinnost ho v případě návštěvy zatknout. Podle předsedy SNS jde o „politické tance“. „Nedovedu si představit, kdo by zatýkal Vladimira Putina při pozici Ruské federace,“ řekl.
Právníci se shodují, že Slovensko jako zakládající člen Mezinárodního trestního soudu (ICC) má právní povinnost zatknout Putina, pokud by přijel na Slovensko. Ve svém stanovisku to potvrdil i slovenský Institut pro lidská práva. Neexistuje podle něj žádná právní imunita vůči zatykačům vydaným ICC, a to ani pro úřadující hlavy států.