Aleš Michl je členem bankovní rady České národní banky, která by měla být ze své podstaty nezávislá. Dále je pravidelným přispěvatelem deníku MF DNES, novin, které patří do holdingu Agrofert. Michl začal v roce 2014 působit jako externí poradce tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, později se stal jeho ekonomickým poradcem, když Babiš získal funkci premiéra. A nyní se každý může podívat, jak rychle přejímá Michl holdingové zvyklosti a jak se ani nesnaží předstírat, že by nebyl ve střetu zájmů.
Michl na svém twitterovém účtu okomentoval fakt, že v Česku klesá investiční aktivita. Vyzval k tomu, že by se mělo stavět, a zeptal se: „Praho, kdy bude okruh?“ Na Michla reagoval například poslanec STAN Jan Farský, který mu připomněl, že to byl stát, kdo vzal obcím a krajům peníze. A pak přichází naprosto fascinující tweet člena bankovní rady České národní banky.
„Je potřeba stavět. Ať obce sepíšou připravené stavby a investice, na které nemají peníze. Konkrétně jmenujte projekty… ztrácíte čas politikařením… ať se mi ozve starosta, který nemá peníze na investice, a zítra může začít stavět smysluplný projekt… stavte, investujte,“ uvedl.
Koho vám to připomíná? No jistě. Našeho pana premiéra, jehož blízký spolupracovník má v ČNB nezávisle rozhodovat o měnové politice a pečovat o cenovou stabilitu (Česko momentálně trápí nejvyšší míra inflace z celé Evropské unie a růst spotřebitelských cen se výrazně vymkl z otěží inflačního cíle ČNB). Takže „ať se ozve starosta“, on už to pan Michl nějak zařídí. A kdybyste náhodou chtěli upozornit na to, že takhle se člověk z rady ČNB nemůže vyjadřovat, budete obviněni z politikaření.
Proto se nabízí několik otázek.
- Co konkrétně a z jakého titulu pan Michl zařídí?
- Jaké peníze obdrží starosta se svým „smysluplným projektem“?
- Rozhodne o smysluplnosti pan Michl, nebo raději rovnou Andrej Babiš?
- Bude to zařízeno proto, že Michl „má číslo na Andreje“?
- Bude pan Michl zájemcům rozdávat peníze ze sejfů České národní banky, protože je Babišův kamarád?
A nakonec citace z webu ČNB:
„V čem konkrétně spočívá nezávislost ČNB?
Personální nezávislost spočívá v omezení politických tlaků při jmenování a odvolávání členů bankovní rady. Sedmičlennou bankovní radu ČNB jmenuje a odvolává prezident republiky bez asistence vlády. Zákon rovněž exaktně vymezuje důvody pro případné odvolání členů BR (neplnění zákonem stanovených podmínek pro výkon funkce či vážné pochybení).
Finanční nezávislost spočívá v zákazu přímého financování veřejného sektoru a jím řízených subjektů. ČNB není součástí veřejných rozpočtů České republiky, je od nich podle zákona naopak striktně oddělena.“
Česká republika, země neomezených možností. Alespoň pro ty, kdo spolupracují s Andrejem Babišem.