Úspěšná firma, která loni zvýšila obrat meziročně třikrát na 960 milionů korun, se dostala do pozornosti policie, protože zaměstnávala cizince. Podle policie nelegálně. Zásahem ve firmě a vyhoštěním tak firmě Rohlik.cz způsobila zatím škodu několika desítek milionů korun. Zásah vzbuzuje otázky i v případě, že by všechno ze strany policie bylo podle zákona. Po stránce pragmatické i lidské.
Jak upozorňují média včetně ČT, „policisté zadrželi agenturní pracovníky ve skladu Rohlik.cz v Praze 6. Podle Hulana měli pracovníci dlouhodobé vízum, které jim umožňovalo pohybovat se po zemích Evropské unie po dobu tří měsíců, například jako turisté. Na základě tohoto víza tu ale nemohou být podle policie zaměstnáni.“
Podle Čupra měli pracovníci e-shopu polská víza. V tiskové zprávě majitel uvedl, že policisté při některých zákrocích pracovníky odvezou na stanici a případně vyhostí a v dalších případech je nechají být.
Pro server aktuálně.cz (celý text ZDE) sdělil telefonicky z Norska, kam v den zásahu odcestoval: „Přijela auta a vyskákali policisté v kuklách, jako kdybychom vraždili. StB jsem nezažil, ale takhle nějak bych si to představoval. Velitel zásahu jenom řval, s nikým se nebavil, všechny lidi ze skladu vyhnal na rampu, ti tam stáli, jako by to byli zločinci. Říkali jsme: Berte si je po jednom a prozkoumejte to, my nebudeme muset zastavovat provoz. A oni: My bychom se v tom nevyznali.“
Proč taková policejní horlivost? „To, co je trnem v oku, je to, že ukrajinští dělníci dostanou polské pracovní vízum. Jenže v rámci volného pohybu pracovních sil může polská pracovní síla pracovat i jinde v Evropské unii.“
Jako příčinu vidí politickou snahu se zviditelnit a ukázat před volbami tvrdou ruku vůči cizincům, kteří údajně našim lidem berou práci. „Krátkozrace předpokládají, že když tu cizinci nebudou, bude mít český člověk víc práce i víc peněz. Jenže oni už nejsou žádní čeští lidé. Byli by, ale to bych jim musel platit 38 tisíc měsíčně, protože za méně sem Češi pracovat nepůjdou. A to to můžu zabalit.“
Ve svém prohlášení po zásahu uvedl: „Až se mě zase někdo zeptá, jak stát podporuje podnikání, tak se mu vysměju. Takhle to chcete, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka? Prosím sdílejte. Já věřím, že takovéto prasárny nemohou nikomu projít. Nebo vám přijde ok, že vás prostě seberou a zkoumají až poté, jestli něco děláte špatně?“
A dále říká, co se mu na celé věci ještě nezdá: „Třeba že cizinecká policie včera na kontrole v jiné firmě, kde obsazuje pozice stejná agentura jako u nás, a mají tedy stejné dokumenty, došla k závěru, že tamější pracovníci byli najati legálně (dokumenty máme k dispozici). U nás to zatím vypadá, že se policie rozhodne agenturní lidi vyhostit.
Přitom naše agentury a jejich právníci nám ve smlouvách ručí za to, že agenturní zaměstnávání cizinců s polskými vízy je legální, a mají to potvrzené z řady kontrol v jiných firmách.“
Server pravniradce.ihned.cz popisuje tristní stav ohledně zaměstnávání cizinců, za který může česká byrokracie: „Až 20 tisíc Ukrajinců by mohly zaměstnat tuzemské firmy. Mají o ně zájem textilky, oděvní firmy, ale i podniky z automobilového průmyslu včetně mladoboleslavské Škodovky. Ta už několik měsíců hledá pracovníky pro svůj závod v Kvasinách. Z celkového počtu 2000 nově vznikajících pracovních míst se zatím ze zdrojů českého trhu práce podařilo obsadit jen zhruba polovinu. ‚Hledáme vhodné uchazeče zejména na pozice automechanik, karosář, svářeč, operátor výroby a operátor logistiky. Pociťujeme ale nedostatek lidí se správným profilem,‘ popisuje situaci Jana Bahníková ze Škody Auto. Personalisté věří, že právě mezi Ukrajinci by je mohli najít.
Jenže dostat do Česka žádanou pracovní sílu z Ukrajiny není snadné. Konzulát ve Lvově je přetížený, systém VisaPoint, prostřednictvím kterého si žadatelé o zaměstnanecká víza registrují termíny pro podání žádosti, nestíhá uspokojovat poptávku. Ani květnové navýšení zaměstnanců úřadu o pět, což mělo umožnit vyřídit ročně až o 5000 žádostí více, zatím podle zkušeností českých firem zlepšení nepřineslo.
‚Nevyřešilo se vůbec nic. VisaPoint nefunguje. Naši lidé se do něj nedostanou,‘ říká ředitel výrobce kuchyňských spotřebičů Isolit-Bravo Kvido Štěpánek.“
Nakolik je zaměstnávání cizinců „polskou cestou“ legální? Náměstek generálního inspektora práce ČR říká: „Cizinecká policie, pokud takovéto občany zjistí, je v některých krajích z České republiky vyhostí, v některých případech policisté konstatují, že je všechno v pořádku.“
Podle mluvčí ředitelství cizinecké policie Kateřiny Rendlové záleží na postoji krajských útvarů. Při rozhodování o vyhoštění mohou hrát roli i detaily, třeba to, zda tu má cizinec nějaké vazby.
Je zřejmé, že tu není něco v pořádku v samotném systému. Prezident Zeman, který nedávno tak horoval pro příchod Ukrajinců, by teď mohl uplatnit – místo ztrácení své nevelké energie – svou formální i neformální autoritu a udělat jednou něco užitečného. Zatím je to tak, že cizinci pracovat chtějí, Česku to prospívá a šikanují se podnikatelé, kteří by prosperovali, ale nemohou v tuzemsku na práci nikoho najít.
Bylo by samozřejmě možné nutné Čechy „donutit“, aby brali práci, kterou brát nechtějí, jenže to by zase znamenalo osekání sociálních opatření, kterými se tak chlubí především levice. Výsledek je ten, že Češi pracovat nepůjdou a cizincům se v tom brání.
Výsledkem je jenom „páchání dobra“ a vzniklé škody.