![Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN)](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/508846/P2022071904098-1440x810-c.jpeg)
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
Chápu, že by hnutí ANO chtělo, aby po nich daňoví poplatníci tento binec uklidili, reagoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na otevřený dopis, který mu zaslal poslanec a moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Ten vyzval stát, aby dočasně převzal pod svou správu zadluženou huť Liberty Ostrava. Něco takového však Síkela odmítnul, podle něj bude vláda nadále pomáhat zaměstnancům huti a hledat strategického investora, který zachová co největší část výroby a pracovních míst. Bělicovi připomněl kroky, které se udály za Babišovy vlády.
„V případě Liberty Ostrava se opakuje klasický postup hnutí ANO. Udělají obrovský binec za několik miliard a následně vyzvou vládu, aby ho po nich za další miliardy z peněz daňových poplatníků uklidila,“ postěžoval si ministr průmyslu Jozef Síkela na otevřený dopis, který mu adresoval hejtman Moravskoslezského kraje a Babišův poslanec Josef Bělica.
Tomu Síkela vzkázal, aby se obrátil na stranického kolegu a bývalého ministra průmyslu za hnutí ANO Karla Havlíčka. „Před zasíláním otevřených dopisů vládě bych tedy panu hejtmanovi Bělicovi doporučil, aby se zeptal svého poslaneckého kolegy z hnutí Karla Havlíčka, co udělal s fotbalovým dresem, který mu v polovině září 2019 předal nový majitel hutí Liberty Ostrava Sanjeev Gupta. Šlo totiž o výraz vděku za vzájemnou spolupráci při převzetí ostravské huti,“ připomněl současný šéf resortu za hnutí STAN.
Podle ministra průmyslu od té doby jen do března 2022 z ostravské hutě odteklo do firem britského podnikatele Sanjeeva Gupty přes 7 miliard korun. „Havlíček s vládními kolegy jim v roce 2021 na cestu ještě přibalili 1,6 miliardy ze státního rozpočtu jako záruku za úvěr, kterou nyní budeme vymáhat, a stovky milionů na kompenzace, které pan poslanec Havlíček jako ministr sám podepsal,“ pokračoval Síkela ve výčtu kroků Babišovy vlády.
„Chápu, že by hnutí ANO chtělo, aby po nich daňoví poplatníci tento binec uklidili, my ale v rámci vlády budeme postupovat nadále koordinovaně při pomoci zaměstnancům huti a hledání strategického investora, který zachová co největší část výroby a pracovních míst,“ odmítl ministr průmyslu v závěru výzvu hejtmana. Síkela už dříve prohlásil, že kabinet Petra Fialy (ODS) je s odpovídajícím investorem v kontaktu, k dosažení dohody je ale podle něj potřeba ujít ještě velký kus cesty.
Podle moravskoslezského hejtmana by měl stát zadluženou huť Liberty Ostrava dočasně převzít pod svou správu. „Stát převzal podnik (OKD) ve složité situaci. Věříme, že tento model může být úspěšně aplikován i v případě společnosti Liberty Ostrava. Převzít huť dočasně pod státní správu by nemělo být vnímáno jako poslední možnost, ale jako aktivní a konstruktivní krok v zájmu zajištění pracovních míst a stabilizace regionu,“ napsal v otevřeném dopise, který adresoval ministru Síkelovi.
Podle Bělici by ministerstva průmyslu a obchodu a financí měla zároveň okamžitě zahájit s Evropskou komisí jednání o možnostech dočasného převzetí huti státem, včetně finanční podpory a možnosti využití evropských fondů. Po převzetí huti státem by měly být podle hejtmana zajištěny investice do modernizačních projektů, které povedou k ekologizaci a zvýšení konkurenceschopnosti podniku.
Hejtman také žádá, aby stát pokračoval v současné podpoře zaměstnanců krachující huti, kterých v podniku pracuje zhruba pět tisíc. Huť jim minulý měsíc nevyplatila mzdy, a jejich náhradu tak zaměstnanci dostávají od státu prostřednictvím úřadu práce. Tato podpora je ale zatím možná jen po dobu tří měsíců.
„Je nezbytné pokračovat v současných opatřeních k podpoře zaměstnanců Liberty Ostrava, včetně vyplácení náhradních mezd prostřednictvím úřadu práce. Tento přístup by měl být rozšířen do doby, než bude podnik stabilizován a zajištěn nový investor,“ napsal ministrovi Bělica s tím, že insolvence společnosti Liberty Ostrava může mít dalekosáhlé dopady na ekonomiku regionu i celé země.
Liberty Ostrava je v problémech od loňska. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Krajský soud v Ostravě zahájil 13. června s hutí insolvenční řízení. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. V něm oznámila, že je v platební neschopnosti a její závazky po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Soud posléze společnost Liberty Ostrava poslal do úpadku.
Do podání insolvenčního návrhu huť před věřiteli chránilo moratorium. Nejprve šlo o individuální moratorium, jež podniku mělo zajistit ochranu před firmou Tameh Czech, která jí dodávala energie. Posléze i všeobecné moratorium, které zajistilo firmě na tři měsíce ochranu před všemi věřiteli. Odložilo například splatnost pohledávek.
Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Od roku 2019 huť patří Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.