Mezi Lenkou Bradáčovou a dozorovým žalobcem Čapího hnízda Jaroslavem Šarochem to jiskří. Podle Bradáčové je málo důrazný a efektivní a měl by přidat. Šaroch označil její prohlášení za populistické. Co se kolem této kauzy odehrává?
[ctete postid=“226476″ title=“Rozhlas se mýlí. Reputační problém nemá Nevtípil, ale Babiš a ti, co mu slouží“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Babiš-maily-385×230.jpeg“ excerpt=“Server iRozhlas sehrává v kauze Čapí hnízdo zvláštní roli. Nejprve zveřejní sumář “ permalink=“http://forum24.cz/rozhlas-se-myli-reputacni-problem-nema-nevtipil-ale-babis-a-ti-co-mu-slouzi/“]226476[/ctete]
V návaznosti na nové závažné okolnosti případu sporné padesátimilionové dotace, kdy reportáž Seznamu signalizuje podezření z nedobrovolného zavlečení Andreje Babiše mladšího do ciziny kvůli maření vyšetřování a zametení jeho oznámení o únosu policií pod koberec, se odehrávají další události, zasluhující pozornost.
Pochybil státní zástupce?
Počátkem prosince se do médií dostala zpráva, že ještě před vypuknutím této aféry městský státní zástupce Martin Erazím kontroloval práci svého podřízeného Jaroslava Šarocha. Vnitřní prověrku iniciovalo v říjnu dohledové Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou.
Vrchní žalobci v té době zvažovali, že Šarochův postup prověří také sami. Proto bylo poněkud překvapivé, že už necelé dva týdny poté Lenka Bradáčová oznámila, že se „Vrchní státní zastupitelství v Praze i vedení Městského státního zastupitelství v Praze shodly na závěru, že dozorový státní zástupce nepostupoval k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně“, aniž bylo řečeno, v čem konkrétně.
Bradáčová dále informovala, že „bylo přijato opatření směřující k tomu, aby dozorový státní zástupce byl aktivnější a zajistil tak úplné a rychlé ukončení vyšetřování“. Šarochovi byla uložena pravidelná povinnost podávat zprávy o stavu řízení.
Tento rázný pokyn přišel v době, kdy vyšetřovatelé zvažují kvůli některým neukončeným úkonům, kam patří i znalecké posouzení zdravotního stavu a výslech do současné doby nedostupného Babiše mladšího, posun konce vyšetřování do příštího roku.
Populismus bez obsahu
Co je ovšem zcela mimořádné, proti kritice Lenky Bradáčové se v rozhovoru pro DeníkN (20. 12. 2018) ohradil samotný Šaroch, který jinak s médii nekomunikuje. Její vyjádření označil za populistické a bez obsahu. „Dělám tu práci v rámci možností, které mám. Vždy je možné tu práci dělat lépe, rychleji, kvalitněji, ale záleží také na podmínkách, které dostanete a máte,“ uvedl.
K „opatření“ avizovanému Bradáčovou se vyjádřil skepticky. „Udělali kroky, abych postupoval nějakým způsobem. Nicméně to nejsou kroky, které by mě nabádaly k razantnějšímu postupu,“ reagoval, a zároveň potvrdil, že očekává prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy, původně stanovené na konec letošního roku.
Co má tento nebývalý spor znamenat, kdy je to poprvé, co se státní zástupce ohrazuje proti krokům „nekritizovatelné“ nadřízené Lenky Bradáčové? Stejné argumenty navíc zopakovala už v tradičním bilančním až reklamním rozhovoru pro Lidové noviny s prominentním Babišovým novinářem Ondřejem Koutníkem (20. 12. 2018).
Mediálně to skutečně vypadá tak, že Bradáčová důrazně šlape na paty svým podřízeným, kteří tahají za kratší konec. Kdo by si nepřál, s výjimkou nekritických stoupenců hnutí ANO, urychlení této výbušné kauzy, díky které má Česká republika poprvé v historii ve funkci trestně stíhaného premiéra?
Hraniční průtahy
„Hraniční“ průtahy ve vyšetřování ostatně konstatovala už při loňské dohledové prověrce. „Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,“ vysvětlila tehdy. Nic však není černobílé.
Připomeňme některé další souvislosti, a to nejen pokračující „procesní neochotu k součinnosti“ advokátů Andreje Babiše, doloženou i zjištěním Seznamu. Teprve na jeho základě bylo obnoveno vyšetřování možného únosu jeho syna, odložené věcně nepříslušnou Obvodní policií Prahy 1 už na jaře. Dříve to nebylo známo?
Je na místě připomenout, že trestní oznámení v kauze Čapí hnízdo bylo v listopadu 2015 adresováno přímo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Lenka Bradáčová jej však delegovala na Městské státní zastupitelství v Praze, kam mezitím nastoupil její člověk, Martin Erazím.
Na dotazy, proč se touto významnou kauzou týkající se vlivného člena vlády nezabývala sama, odkázala na kompetence vrchního státního zastupitelství, které jí to neumožňují. „My pracujeme na věcech nad 150 milionů korun.“
Jenže tento argument příliš nesedí. Ve hře je i podezření z vystavování „fiktivních“ faktur za reklamu některých firem Agrofertu přes farmu Čapí hnízdo v řádu stovek milionů korun.
Navíc pražští vrchní žalobci se mimo jiné zabývali korupční kauzou soudce Havlína v řádu desítek tisíc korun, nebo podivnou aférou továrny na biopaliva Oleo Chemical, na které měl „shodou okolností“ významný konkurenční zájem Andrej Babiš. Její majitelé měli „tunelovat“ vlastní firmu vyvedením 20 milionů korun na konzultantské práce.
Spíše to vypadá tak, že si pražská vrchní žalobkyně, která si případy pečlivě vybírá, přímo nechtěla s citlivou kauzou pálit prsty, ale zároveň si nad ní chtěla vnějším dohledem uchovat kontrolu.
Rozpor s Pavlem Zemanem
Náhlý atak Bradáčové na Šarocha je v rozporu s vyjádřením nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v září v České televizi. Uvedl, že nepovažuje délku vyšetřování Čapího hnízda za neobvyklou a už tehdy připouštěl její prodloužení do poloviny příštího roku. „Když se podívám na statistiku, jak podobně složité kauzy trvají, tohle nevybočuje žádnou rychlostí, ani žádnou pomalostí,“ konstatoval.
Ještě v polovině listopadu, už po zahájení vnitřní prověrky, podobně obhajoval Šarochův postup městský státní zástupce Martin Erazím na tiskové konferenci s ředitelem pražské policie Janem Ptáčkem. Vyšetřování případu podle něj probíhá standardně.
Objektivně řečeno do této doby Lenka Bradáčová postup dozorového státního zástupce podporovala. Počátkem roku se ohradila proti útokům premiéra Babiše, že je kauza Čapí hnízdo objednaná. Jenže mezitím se cosi odehrálo.
Změny v policii
Na klíčové posty v policii byli dosazeni lidé, kteří pražské žalobkyni vyhovují mnohem lépe, než předchozí garnitura. Sama si v aktuálním rozhovoru pro Lidové noviny pochvalovala zejména nového ředitele GIBS Radima Dragouna a policejního prezidenta Jana Švejdara, se kterými se podle svých slov profesně stýkala deset let.
[ctete postid=“224257″ title=“Skandální výroky Válkové jsou v rozporu s právním státem. Proč mlčí Pavel Zeman?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/03/P201502040309601-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslankyně hnutí ANO Helena Válková tvrdí, že jako advokátka disponuje informacemi, “ permalink=“http://forum24.cz/skandalni-vyroky-valkove-jsou-v-rozporu-s-pravnim-statem-proc-mlci-pavel-zeman/“]224257[/ctete]
„Oba muže hodnotím jako ryzí profesionály. Bonusem pro státní zastupitelství je fakt, že oba rozumějí potřebám trestního řízení,“ uvedla, přičemž o vzájemných úzkých vazbách se spekulovalo už před jejich jmenováním. Podíl státního zastupitelství na ostudné veřejné popravě bývalého ředitele GIBS Murína je přitom zřejmý, a s policejním prezidentem Tuhým byli čelní žalobci po boku hnutí ANO ve válce o policejní reorganizaci.
Zůstává otázkou, zda a nakolik se projeví v praxi, že vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem vyšla vstříc špičkám státního zastupitelství čistkami v bezpečnostních složkách, které klimatu vyšetřování Čapího hnízda příliš nenahrávají.
Pavel Zeman ani Lenka Bradáčová nijak nereagovali na nedávné vyjádření exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Prohlásila, že má ze své advokátní praxe důvěrné informace o tom, že bude stíhání Andreje Babiše zastaveno. Mlčení státních zástupců, dohlížejících na zákonnost vyšetřování, je nepochopitelné a poněkud zlověstné.
Rozhodne se příští rok
Jaroslav Šaroch má pověst pečlivého a rozvážného státního zástupce a drží policejní vyšetřovací verzi. Také je nutné brát v úvahu, že umělé urychlení trestního řízení bez náležitého objasnění celé věci může v obecné rovině znamenat krach obžaloby u soudu. Jeho ohrazení se tedy nelze divit.
Tento spor se navíc objevuje krátce poté, co byl na portálu iRozhlas zpochybněn nápadně „babišovskou“ argumentací hlavní vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil, ačkoli mu nebylo nikdy prokázáno jakékoli podezřelé či dokonce nezákonné konání, tím méně v souvislosti s případem premiéra Andreje Babiše.
Kromě skandálních výroků exponentů ANO Heleny Válkové a dříve Jaroslava Faltýnka zatím přesto neexistují věrohodné informace, že by někdo chtěl kauzu odložit. Rozhodnutí o obžalobě obviněných posunující kauzu k soudu se rozetne během příštího roku. Důvodů k obezřetnosti je však čím dál víc.