Kdo vymyslel údajně nejsilnější globální měnu roku 2015, tzv. bitcoin? Letité pátrání má být opět u konce – k autorství virtuální měny se přihlásil australský podnikatel Craig Wright. Pokud se jeho tvrzení potvrdí, skončí tím hon na tajemného vynálezce, který bitcoin provází od samého počátku v roce 2009.
Spílaná i vysmívaná virtuální měna se pomalu zabydluje ve finančním světě. Soudní dvůr Evropské unie loni rozhodl, že transakce s digitálními měnami nepodléhají dani z přidané hodnoty, protože to není komodita, ale skutečně platidlo. I proto se veřejnost stále více zajímá o osobu, která bitcoin přivedla na svět.
Obecně se nejčastěji jako jeho autor uváděl Satoši Nakamoto, technologičtí odborníci však upozorňovali, že jde o pseudonym, díky němuž má mít vynálezce zajištěnou anonymitu. Podle odhadů Nakamoto (kterým je aktuálně podle vlastních slov Wright) drží celou jednu sedminu všech světových bitcoinů. To odpovídá 450 milionům dolarů (10,6 miliard korun). Jeden bitcoin lze aktuálně koupit zhruba za 450 amerických dolarů.
Podnikatel z Austrálie se sice zveřejnění svého pravého jména bránil, nestojí prý o uznání ani slávu. Pouze chce dále v klidu pracovat. Nicméně nyní své autorství první nezávislé internetové měny potvrdil. Poskytl médiím i některé důkazy – například první šifrované zprávy o použití virtuální měny, které mohl vlastnit pouze zakladatel bitcoinu. „Jedná se o doklad k první platební transakci za použití 10 bitcoinů v roce 2009,“ uvedl Wright. Ačkoliv někteří stále volají po dalších důkazech, Wrightovo autorství již mnohé technologické kapacity uznaly.
Jak funguje bitcoin
Bitcoin je často označován jako nový druh měny. Spíše než o mince či fyzické peníze jde ale o virtuální žetony. Jejich hodnota je odvozena od nabídky – kolik jsou lidé na síti ochotni za měnu právě zaplatit. Každé transakci předchází proto tzv. dolování, kdy počítačová síť kombinuje údaje různých uživatelů a z nich stanoví aktuální cenu. Každý takový proces je matematickým problémem s 64 místným řešení. V současnosti je v oběhu na 15 milionů bitcoinů, každý den se vyrábějí nové. Obrovskou výhodou měny je anonymita při jejím použití, protože každý uživatel získává kód z 24 – 37 znaků – pod ním je ukrytý jakýsi virtuální poštovní box, do něhož bitcoiny putují. K těmto adresám není veden žádný registr.