Podle nové vědecké studie je pravděpodobné, že autismus mohou vyvolávat neandrtálské geny. Toto zjištění by mohlo přispět k pochopení složité povahy lidí s autismem. Archaické geny neandrtálců mohou způsobovat také mentální postižení a opoždění vývoje řeči.
Výzkumníci z amerických univerzit Clemson a Loyola zjistili, že určité genetické variace neandrtálců jsou častější u autistických jedinců. Dnešní lidé totiž žili s neandrtálci téměř 3000 let. Křížení mezi těmito druhy tedy mohlo zapříčinit vzácné genetické dispozice, které se vyskytují zhruba u jednoho procenta dnešní populace.
Podle deníku Daily Mail znamenala studie publikovaná v odborném časopise Molecular Psychiatry první případ, kdy vědci přišli se silným důkazem, že podskupina neandrtálské DNA vedla k autismu, jehož vznik je provázen velkým tajemstvím.
„V naší studii jsme zjistili, že autisté mají v průměru vzácnější neandrtálské varianty DNA. To znamená, že i když ne všechna neandrtálská DNA nutně ovlivňují náchylnost k autismu, tato podskupina ano,“ říká pro PsyPost hlavní autorka studie a odborná asistentka na Loyola University New Orleans Emily Casanova.
Výzkum identifikoval 25 neandrtálských genů, které se nazývají jednonukleotidové polymorfismy (SNP). Ty jsou prý výrazně častější u lidí s autismem.
„Tyto výsledky silně naznačují, že DNA odvozená od neandrtálců hraje významnou roli v náchylnosti k autismu napříč populací ve Spojených státech. Je třeba provést další výzkum, který by se zaměřil na celý genom a na potvrzení toho, že neandrtálská DNA nepochybně ovlivňuje rozvoj autismu,“ dodává Casanova.