Pokud máte v plánu navštívit severovýchodní Čechy, nabízí se zastávka v Pardubicích. V univerzitním městě byla totiž v minulém roce znovuotevřena zrekonstruovaná národní kulturní památka a jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára Automatické mlýny.
„Tam, kde se sto let mlela nejjemnější mouka, se teď přesýpá kultura a cvrkot nového městského centra. Gočárovy Automatické mlýny jsou bývalý brownfield jen pár desítek metrů od centra Pardubic. Dnes nová živá čtvrť.“
Mlýnská kola se v Pardubicích roku 2013 zastavila a ukončila po více než 100 letech provoz kvůli náročnosti na udržení v chodu, a to jen několik týdnů předtím, než v létě 2014 dosáhly Automatické mlýny nejvyššího možného stupně památkové ochrany.
Není však všem dnům konec a roku 2015 koupili historický komplex budov manželé Smetanovi, aby Gočárovo obilné silo proměnili na kulturní a společenskou křižovatku a vybudovali centrální náměstí jako otevřený středobod nové městské čtvrti Automatické mlýny.
Hlavním iniciátorem transformace byla jejich nadace, přičemž se na ní podílely také město Pardubice, Pardubický kraj a Evropská unie 400milionovou dotací z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Automatické mlýny se po tříleté intenzivní rekonstrukci znovu otevřely veřejnosti minulý rok v září. Komplex dnes pojímá pardubické městské informační centrum, multifunkční konferenční a umělecký prostor, řemeslné a technologické vzdělávací centrum, které je otevřené pro školy i veřejnost, nebo galerii mapující soudobou uměleckou řečí nejen bezprostřední okolí, ale také zbytek světa. Navíc můžete posedět a občerstvit se v kavárně nebo střešním baru na terase Sila. V budoucnu by se měl areál rozrůst o další obchody, kavárny nebo restauraci.
Při návštěvě Automatických mlýnů si můžete areál i galerie prohlédnout na vlastní pěst, nebo lze každou sobotu využít komentovaných prohlídek Gočárovy galerie, galerie GAMPA a vzdělávacího centra SFÉRA s budovou Sila. Ty trvají 75 minut a průvodci vás během nich seznámí s historií, architekturou i budoucí vizí místa.
Stálou expozicí v Gočárově galerii je TRANSMISE, která odkazuje k původnímu technickému reliktu – tedy zajišťování přenosu hnací síly do všech pracovních strojů, nebo Disegno Auditivo, sound artový projekt v Silu, v rámci kterého kompozice a skladby zpracovávají témata a tvary, které působí v temných betonových místnostech galerie.
Pestrý program Automatických mlýnů obohacují také například jógové lekce a tematické akce pro děti i dospělé. Tento víkend proběhne tedy ve znamení Velikonoc a návštěvníci se mohou těšit na kulturní program pro celé rodiny, divadelní představení, dílny nebo street food party.