Nová verze slovenské hymny, která měla premiéru po půlnoci 1. ledna ve vysílání Slovenské televize a Slovenského rozhlasu a následně živě v 19:00 na novoročním koncertě Slovenské filharmonie, se dočkala smíšených reakcí veřejnosti i odborníků. Její autor Oskar Rózsa navíc obvinil STVR, že při premiéře mohlo dojít k pokusu o sabotáž a snížení kvality zvuku. Televize to ale důrazně odmítla.
Upravená slovenská hymna poprvé zazněla krátce po půlnoci 1. ledna. Mezi veřejností ale vyvolala smíšené reakce. Deník SME oslovil několik odborníků, kteří zmiňovali snahu o velkolepost a přehnanou orchestraci, zanikající zpěv a text hymny. „Jako umělecký šéf jsem za svou kariéru objednal několik desítek nových skladeb včetně devíti oper. Pokud by mi takové dílo přistálo na stole, za žádných okolností bych ho nepřevzal, natož abych ho zaplatil,“ řekl například šéf Opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Tomáš Ondřej Pilař.
Rózsa po odvysílání nové verze vyjádřil své pocity na sociální síti Telegram. „Jsem rád, že to, co jsem zamýšlel a následně se snažil zrealizovat v podmínkách, které nepřeji nikomu, se podařilo na vás přenést, i navzdory bezcitným a bezcharakterním útokům, jejichž záměrem je manipulovat a ovlivňovat vás a ubližovat mně,“ napsal hudebník.
Tvrdil potom, že se mu potvrdila špatná předtucha, že se někdo, „koho je asi nutné navštívit s nůžkami na plech, a radši se mu podívat na nehty“, pokusí zasabotovat premiéru a poškodit výslednou kvalitu zvuku. Zveřejnil proto sám nahrávku hymny „tak, jak má znít“.
STVR ale podezření Rózsy odmítla. „Slovenská televize a rozhlas vylučuje jakoukoli sabotáž nové hudební verze státní hymny SR, která byla na televizních obrazovkách a rozhlasových okruzích STVR odvysílána v premiéře hned po silvestrovském odpočítávání příchodu nového roku. STVR do zvukové stopy nijak nezasahovala. V interních kapacitách STVR jsme vytvořili obrazovou složku, videoklip s krásami Slovenska,“ napsala podle Denníku N ve svém stanovisku.
Nová verze slovenské hymny se nahrávala 17. a 18. října 2024 v bratislavské Redutě pod dohledem ministryně kultury Martiny Šimkovičové. Nyní je dostupná na webu ministerstva kultury a ministerstva vnitra, kde si ji instituce a občané mohou bezplatně stáhnout. Stále je ale možné použít i starší úpravy hymny. Nová verze se bude podle resortu kultury zavádět postupně, přičemž přesný časový horizont není stanoven. Odhaduje se, že to bude do tří až čtyř měsíců.
Vzniku hymny nepředcházela veřejná diskuse ani soutěž a část veřejnosti byla pobouřena zejména způsobem, jakým o ní Rózsa mluvil. V listopadu řekl, že hymna není určená pro všechny. Ve videu na Telegramu prohlásil, že ho nezajímá, jestli novou úpravu hymny někdo bude, nebo nebude poslouchat.
„Já tu hymnu nedělám pro vás. Vy jste pořád nepochopili, že to není vaše hymna,“ vzkázal kritikům s tím, že to je hymna pro „zcela jinou skupinu lidí“. „A věřte, že je jich podstatně, několikanásobně víc, než je vás. Bez ohledu na to, jak hlasitě skříkáte. Váš čas se radikálně krátí. Tak prosím zalezte do vašich děr,“ prohlásil. Hymna přitom vznikla z peněz všech daňových poplatníků.