
Chrám smrti perníkového města. Království Spalovače mrtvol slaví sté narozeniny
HISTORIE / Před sto lety, v pátek 28. září 1923, byl v pardubickém krematoriu uskutečněn první obřad, během něhož byly zpopelněny ostatky…
Spolupracovník Týdeníku FORUM
HISTORIE / Před sto lety, v pátek 28. září 1923, byl v pardubickém krematoriu uskutečněn první obřad, během něhož byly zpopelněny ostatky…
„Smutek je žlutý a šesticípý jako Davidova hvězda.“ Kdo by nechtěl vymyslet srovnatelně působivou větu? Ladislav Fuks, jenž se narodil…
Jitka a Květa Válovy, od jejichž narození uplynulo v prosinci sto let, jsou zvláštním úkazem na uměleckém nebi. Už během jejich života…
Josef Pleskot, pokládaný za nejvýznamnějšího současného českého architekta, si jde svou cestou a cesty také se zvláštním citem buduje. Nezajímá…
Mám to pořád v paměti. V souvislosti s Theodorem Pištěkem, jenž v úterý 25. října oslavil devadesátiny, jsem byl vystaven…
Tvorba Davida Černého se stala součástí pražského veřejného prostoru jednadvacátého století a je natolik výrazná, že ji nelze ignorovat. Kafkova mechanická…
Serena Williamsová se uklonila, zamáčkla slzy stékající po tváři a zamávala do publika čtyřiadvaceti tisícovkám diváků, kteří její rozlučku sledovali…
Prošel monarchismem, demokracií i totalitou, žil v luxusu i nepohodlí vězení, znal se s Aragonem, Bretonem, Camusem, Effelem, Erenburgem, LeCorbusierem,…
Vltavská filharmonie, sen mnoha generací, se může stát skutečností. Pokud by vše probíhalo podle plánu, tak bychom si za…
Devadesátiletý Gerhard Richter je pokládán nejenom za nejvýznamnějšího malíře v Německu, ale na celém světě. Je pojem, veličina, svého…
Stal se sochařem světového významu, jediným v současném Česku, jenž si takový přívlastek zaslouží bez jakéhokoli přehánění. Od chvíle,…