Robotizací prý budou brzo postiženy i další rutinní profese, než jsou jen skladníci, například budou nahrazeni úředníci. I tam se většina úkonů dělá rutinně a uvažující člověk není příliš zapotřebí. Dnes už jsou programy, které napíší soudní rozsudky podle předem zadaných dat. Programy na psaní obhajob ještě nemáme, ale když jsou počítačové programy už lepší než šachoví velmistři, není důvod, proč by to nešlo.
Jedním z povolání, které nejspíš zanikne, bude role tiskového mluvčího. Mluvčí je vlastně taky úředník a otázky, které dostává, jsou předvídatelné. Doba slavných mluvčích, které si někdo pamatoval, ostatně pomíjí. Posledním svého druhu je Jiří Ovčáček na Hradě. I on je ale jen úředník, byť o tom neví. Jednou místo něj ale přijde, nebo bude přivezen, E-Ovčáček a řekne novinářům všechno. Nic ho nezaskočí. Přinejhorším si poradí upřesňováním otázek.
Třeba:
„Byl pan Hašek a další poslanci tajně v Lánech?“
„Pan Hašek jistě byl někdy v Lánech. V jakých Lánech?“
„Jak tam leží Masaryk.“
„Masaryk, který se znal s Peroutkou? Peroutka napsal článek ‚Hitler byl gentleman‘. Vlevo dole. Proto to byl levicový článek.“
„Na to se zrovna neptáme.“
„Škoda, byl to zajímavý článek. Víte, kdo to byl Hitler, pane redaktore?“
„Vím. Byl pan Hašek těsně po volbách v Lánech za panem prezidentem?“
„Myslíte letošní volby, nebo nějaké jiné? U nás jsou pořád nějaké volby.“
A tak dále.
Médiím pak nezbude nic jiného, než optimalizovat práci a místo novinářů poslat taky roboty. Tiskovka na Hradě se protáhne, jak si tak roboti pokecají pár desítek hodin mezi sebou. Výsledek sice nebude nikdo číst, ale to už bude v době, kdy žádné noviny nebude stejně nikdo kupovat.
A bude klid na práci.