Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na konci minulého týdne informoval o tom, že vláda odvolala českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, který skončí ke konci května. Odborníci se ovšem shodnou, že Česko velvyslance v Moskvě nepotřebuje a odvoláním současného velvyslance jsme si jen uvolnili ruce.
„Na novém velvyslanci intenzivně pracujeme. Současný pan velvyslanec byl už odvolán. Věřím, že nový velvyslanec ČR se jednoho dne objeví,“ prohlásil Lipavský v neděli. V médiích se spekuluje o tom, že by mohl do Moskvy nastoupit diplomat a bývalý náměstek na ministerstvu obrany Daniel Koštoval.
O tom, zda je vhodné, aby Česká republika měla velvyslance v Moskvě při nynější ruské vojenské agresi na Ukrajině, se vede debata. Podle prezidenta Petra Pavla jde o záležitost mezi ministerstvem zahraničí, vládou a Hradem.
„Dlouhodobě vnímám důležitost toho mít i v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. Otázkou je, zda zrovna v tuto dobu je pro to vhodná situace,“ řekl s tím, že vzhledem k délce procesu je ale možná dobré na přípravách pracovat už teď a až nastane vhodná situace, tak to zrealizovat.
Až se Rusko omluví
Bývalý diplomat a poradce prezidenta Petr Kolář, který byl velvyslancem ve Švédsku, v Irsku, v USA a sám v letech 2011 až 2012 zastával post velvyslance i v Rusku, by post momentálně neobsazoval. „Jednou, až bude po válce, Rusko bude poraženo, omluví se, bude Ukrajině platit reparace a bude se chovat jako normální stát, a ne jako agresivní nepřítel a predátor…“ řekl pro deník FORUM 24 jasně, kdy bude podle něj vhodné vrátit do Moskvy českého velvyslance.
Do té doby by sice vztahy udržoval, ale jen na konzulární úrovni. „A pokud nebude politická shoda na tom, že bychom diplomatické styky s Ruskou federací delegovali na zastoupení Evropské unie, tak bilaterálně jen na nižší úrovni,“ pokračoval.
Podle Koláře bychom si zároveň měli ujasnit, zda uznáváme Vladimira Putina jako legitimního prezidenta Ruské federace. „Já bych dal na doporučení Evropského parlamentu,“ podotkl. Narážel tím na schválenou rezoluci Evropského parlamentu z 25. dubna, ve které vyzývá členské státy, aby neuznaly Vladimira Putina jako prezidenta.
„Vzhledem k tomu, že se konaly na nezákonně okupovaných územích Ukrajiny a ani v rámci Ruska nebyly svobodné ani spravedlivé, nesplňovaly základní mezinárodní volební standardy, a postrádaly tak demokratickou legitimitu,“ píše se v usnesení. Pokud by se touto rezolucí Česko řídilo, do Ruska by velvyslance vysílat nemělo. Putin si již popáté převzal prezidentský úřad v úterý. V čele Ruska stojí už 24 let.
Uvolnili jsme si ruce
S Kolářem souhlasí i někdejší diplomat a poradce prezidenta Michael Žantovský, podle nějž nastane okamžik, kdy bude správné vyslat velvyslance do Moskvy. „Ale teď není ten správný čas. Odvoláním současného velvyslance jsme si jen uvolnili ruce,“ řekl pro deník FORUM 24.
Podobně se vyjádřil také poslanec a předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09), jehož dlouhodobý názor zůstává stejný. „Nejsem přesvědčen o správnosti mít právě v této době zastoupení na nejvyšší úrovni, na úrovni velvyslance, a to jak my tam, tak Putin tady,“ uvedl pro deník FORUM 24.
Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy od roku 2021 po zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v ČR se dál snížil i po ruské invazi na Ukrajinu před dvěma lety. Na ruském velvyslanectví v Praze loni působilo šest diplomatů.