Kolem Ruska se dějí i jiné věci než ty, které momentálně upoutávají pozornost médií. V postsovětském prostoru vzniká druhý Sovětský svaz. To si myslí krom jiných osobností disidenti z postsovětské republiky Ázerbájdžán. Tato země se podle pozorovatelů posouvá „kosmickou rychlostí k totalitní unii uzavřené s Vladimirem Putinem“. Řekl to na poslední konferenci Forum 2000 spisovatel a disident Emin Milli, který byl sám v roce 2009 zatčen a byl ve vězení 16 měsíců. V zemi je nyní kolem sta politických vězňů.
Americká a evropská zahraniční politika zde selhávají. „Tyto země investují miliardy do šíření své propagandy jak dovnitř, tak ale i prostřednictvím mezinárodních médií navenek. V novinách se pak třeba objevují články zaplacené Kremlem, na kterých to na první pohled není znát, a jsou v nich naprosté lži,“ tvrdí Milli.
Jedním z posledních případů porušování svobody slova je událost z prosince 2014. Ázerbajdžánský soud v Baku nařídil 5. prosince vzít do vazby mezinárodně uznávanou investigativní novinářku Chadídžu Ismailovou. Chadídža Ismailová měla loni v říjnu promluvit na pražské konferenci Forum 2000. Úřady jí ale zabránily v odletu do České republiky. Již v té době se obávala, že bude zatčena.
Soud v Baku na ni uvalil dvouměsíční vazbu, údajně pro obvinění z navádění bývalého kolegy k sebevraždě. Podle advokátů je to ale jen vykonstruované obvinění, aby nemohla dále kritizovat ázerbájdžánský režim. Pokud by byla uznána vinnou, může dostat tři až sedm let vězení.
Zadržení novinářky odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a také Amnesty International. AI tvrdí, že se úřady snaží v zemi „umlčet nezávislá média“.
Jen shodou okolností v ten samý den, kdy byla Ismailová zadržena, jednal prezident Miloš Zeman v Praze s šéfem ázerbájdžánského parlamentu Ogtayem Asadovem o hospodářské spolupráci. Letos se počítá s návštěvou Zemana v Ázerbájdžánu, podle zpráv z prosince se uvažovalo o únoru nebo březnu. Bude zajímavé sledovat, zda kromě ekonomických zájmů dojde z české strany také na otázku lidských práv.
„Vyzýváme ázerbájdžánské úřady, aby přestaly s umlčováním novinářů prostřednictvím vykonstruovaných obvinění a zadržování a aby okamžitě propustily Chadídžu Ismailovou,“ řekl zástupce Komise na ochranu novinářů (CPJ) pro Evropu a Střední Asii Muzaffar Sulejmanov. The Committee to Protect Journalists (CPJ) je americká nezisková organizace založená v roce 1981. Bývá nazývána „novinářský Červený kříž“. K jejím sponzorům patří například Associated Press, CNBC, CNN a Fox News.
„To, že je zatčení Ismailové politické povahy, je evidentní. Mezinárodními cenami ověnčená novinářka je v Ázerbájdžánu pronásledována za svou práci,“ říká Sulejmanov.
Špionáž a vlastizrada
Vznesená obvinění jsou našim občanům povědomá. Šéf prezidentské administrativy Ramiz Mehdijev (bývalý učitel vědeckého komunismu na státní univerzitě a nositel Řádu rudého praporu práce) obvinil v místním periodiku Ismailovou z vlastizrady a špionáže. Ismailová, která uvádí každodenní relaci na Radiu Azadliq (ázerbájdžánské vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda financované vládou USA), v minulosti zveřejnila mnohá odhalení souvisejících s korupcí vlády. Podle informací CPJ pronásledují úřady Ismailovou nejrůznějším způsobem, pošpiňováním a pomluvami počínaje, žalobami a zákazem cestování konče.
Emin Milli konstatuje: „Ázerbájdžán je diktatura, nicméně nyní předsedá Radě Evropy. To naprosto podkopává důvěryhodnost této evropské instituce, která byla vytvořena za účelem podpory lidských práv a demokracie.“
Proč si situace v zemi nikdo nevšímá? Podle spisovatele je to proto, že v Ázerbájdžánu je velké množství ropy a plynu. „Proto politici z České republiky, Německa, Británie i mnoha dalších zemí často mlčí o tom, co se tam děje ohledně lidských práv a demokracie.“ „Na vašem místě bych byl ale znepokojený tím, že třeba ázerbájdžánský soudce bude rozhodovat u Evropského soudu pro lidská práva případ, který se týká zákonů České republiky či vašich institucí,“ připomíná.
Na konci ledna je, pokud známo, Chadídža Ismailová stále ve vazbě.