Týden před termínem pro podání kandidátek pro krajské volby se situace na severu Čech přiostřuje. Poté, co vedení ČSSD neschválilo společnou kandidátku pod hlavičkou Lepšího severu, začalo podle informací HlídacíPes.org stavět kandidátku vlastní. Tu má vést bývalý poslanec Jaroslav Krákora a jako dvojka na ní být bývalý severočeský předseda Petr Benda.
Právě Benda s Janem Hamáčkem jsou podle informací z nezávislých zdrojů architekty plánu, na jehož konci má být samostatná kandidátka ČSSD místo té, kterou předsednictvo ČSSD minulý týden odmítlo.
Na ní se měli politici sociální demokracie potkat se dvěma regionálními hnutími. Na kandidátce vedené současným náměstkem hejtmana Martinem Klikou měl být třeba primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST, dříve Severočeši.cz), náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová (UFO, dříve ANO) nebo ústecký radní, bývalý boxer Lukáš Konečný.
Vedení ČSSD minulý týden společnou kandidátku zamítlo, důvody ale oficiálně nesdělilo. Údajně nebylo spokojeno se zastoupením členů ČSSD, když za lídrem Klikou byl v první desítce jen na šestém místě regionální stranický šéf Miroslav Andrt. S těmi ale Bendův a Hamáčkův plán stejně nepočítá.
Server Info.cz napsal, že zástupci Lidového domu nepřijeli v pondělí do Ústí nad Labem na schůzku, kde měli zamítnutí kandidátky vysvětlit. Ilustruje to strategii, kterou Hamáček a spol. vůči spolustraníkům z Ústí nad Labem zvolili.
„Je to osobní.“
Ústecký krajský šéf Miroslav Andrt a lídr původní kandidátky Lepšího severu Martin Klika doufají, že se jim podaří naplnit úkol z Lidového domu a vyjednat lepší postavení ČSSD vůči hnutí ProMOST a UFO. Jinými slovy dostat víc sociálních demokratů na vyšší, volitelnější místa. A že s tím bude Lidový dům spokojen a takto vytvořenou kandidátku schválí a za týden podá.
„Členové politického grémia ČSSD, které jsme pozvali, aby nám vysvětlili, proč neschválili naši kandidátní listinu do krajských voleb, neměli dost odvahy nám to říct do očí. Nedostali jsme ani žádné konkrétní doporučení, jak vzniklou situaci řešit,“ citoval Andrta server Info.cz.
Pro HlídacíPes.org pak Martin Klika dodal, že se skutečně o kompromis pokoušejí: „Snažíme se společně s našimi koaličními partnery dohodnout změny v čele kandidátky Lepší sever, abychom uspokojili vedení ČSSD. Zatím mám ale pocit, že pražské vedení soc. dem. nechce lepší sever.“
Má pravdu. Podle tří nezávislých zdrojů HlídacíPes.org Lidový dům žádné změny nechce. V příštích devíti dnech, které do podání kandidátních listin zbývají, nebude na argumenty ústecké organizace nijak reagovat. A v úterý 28. července podá vlastní kandidátku.
Podle vnitrostranických regulí je sice za sestavení kandidátky zodpovědné krajské vedení, není ji ale možné podat bez podpisu statutárního předsedy. A tím je Jan Hamáček, který se podle zdrojů z jeho okolí nechal slyšet, že společnou kandidátku s Lepším severem nepodepíše. „Je to osobní,“ řekl podle zdroje z předsednictva ČSSD.
Proč osobní věc, když má Hamáček k dispozici řadu ideových argumentů, které je možné proti společné kandidátce Lepšího severu použít? Je na ní třeba bývalý děčínský primátor Vladislav Raška, dlouholetý člen ODS. To by za normálních okolností na vysvětlenou a odmítnutí kandidátky stačilo.
Hamáčkův gambit
Podle informací HlídacíPes.org je ovšem v pozadí ještě jiná hra. Říkejme jí Hamáčkův gambit, tedy šachová oběť dámy.
Nehledě k nadějím, které Klika a Andrt vkládají do jednání o změnách na kandidátce, vedení ČSSD je dávno odepsalo. V pozadí je dohoda, kterou Jan Hamáček uzavřel s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Cílem může být obětování výsledku v severních Čechách výměnou za pomoc v jiných krajích, kde může případně vítězné ANO udržet sociálnědemokratické kádry u moci nebo aspoň v krajských funkcích.
Na Klikovi s Andrtem nyní je, aby se rozhodli, zda ustoupí – ale stejně se na novou kandidátku nedostanou, nebo zda budou protestně kandidovat za Lepší sever, a v takovém případě budou vyloučeni z ČSSD. Všeobecně se očekává, že až pochopí marnost svého počínání, rozhodnou se pro druhou variantu.
Oběť dámy není vůbec přehnaný pojem. Bývalý šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek ve čtvrtek v pozoruhodném textu, jehož pozoruhodnost tkví především v načasování vzhledem k popisovaným událostem, připomněl postavení Ústeckého kraje na minulých volebních úspěších sociální demokracie.
„Po sedm let v letech 2006–2013, tedy po dvě volební období, bylo Ústecko při volbách do sněmovny mým volebním krajem. ČSSD v tomto kraji v roce 2006 pod mým vedením získala ve sněmovních volbách téměř 36 % hlasů. Bylo to vynikající vítězství v jediném českém kraji (ČSSD zvítězila v roce 2006 ve sněmovních volbách ve všech moravských krajích). V roce 2010 ve volbách, po štvanici, která byla pořádána na soc. dem. a na mě osobně, získala sociální demokracie stále ještě vynikajících téměř 26 % hlasů,“ píše Paroubek na serveru, který nebudeme jmenovat, aby neumřelo koťátko nebo se minimálně nepřišlo na to, že jde o Parlamentní listy.
Za viníky nynějšího úpadku, kdy by podle STEM získala ČSSD letos na jaře na severu Čech jen kolem 3 % hlasů, označil Paroubek jmenovitě Kliku a jeho politické spojence. Náhoda?
Jiřího Paroubka nezmiňujeme náhodou. V krátkém rozhovoru pro HlídacíPes.org připustil, že je o situaci kolem nové kandidátky informován, kandidaturu Jaroslava Krákory podporuje, o svém zapojení nebo o kandidatuře svého blízkého spojence Petra Bendy ovšem mluvit nechce.
„Jaroslav Krákora je bývalý poslanec, lékař, člověk bez poskvrny,“ říká Paroubek.
Podle informací HlídacíPes.org ovšem Paroubek sám nabídku kandidovat dostal, jenže mu nebylo vhod, že není jedničkou kandidátky. I to se ale může během zbývajících dní změnit, sám Jaroslav Krákora jako budoucí lídr není příliš aktivní a proti Paroubkovi a Bendovi působí jako lehká váha. Není ani příliš zřejmé, zda má vyjednávání jako uvažovaný lídr pod kontrolou, nebo zda je jen nastrčenou loutkou.
„Takové podrobné informace nemám,“ odepsal na otázku HlídacíPes.org, jak je daleko s přípravou samostatné kandidátky ČSSD, zda je pravda, že ji povede, a zda na ní budou moci být i lidé z původní kandidátky Lepšího severu.
Také Petr Benda mluvil vyhýbavě, jednání o sestavení nové kandidátky ale nevyloučil. „Uvidíme, věci mají nějaký vývoj,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org.
Celkově situace budí dojem, že ji má pevně v rukou předseda strany Jan Hamáček. „Zařízne“ nepřátele Andreje Babiše, tedy Martina Kliku a Miroslava Andrta. První je exponentem dohody, která po minulých krajských volbách znemožnila vládu vítězného ANO a připravila vládu komunistů, slepence Okamurovců a Zemanovců a právě ČSSD.
Ačkoli Andrej Babiš nebudí dojem citlivého člověka, na mstě v Ústeckém kraji mu záleží osobně. Předem si tak „obšlapuje“ cesty, jak se pomstít exponentům dohody, která vítězné ANO v roce 2016 poslala do opozice. Není lepší příklad než právě Martin Klika, když samozřejmě nepočítáme komunistického hejtmana Oldřicha Bubeníčka, který kraji vládl osm let, jenže letos po neúspěšné senátní kampani skončí i ve vedení kraje.
Změny jen kosmetické
Jak už bylo řečeno, lidé kolem Martina Kliky se ještě pokoušejí postoj Lidového domu zvrátit. Do Prahy v pátek poslali upravený návrh kandidátky a čekají na odezvu. „Jsme přesvědčeni, že společně s našimi koaličními partnery jsme dali dohromady nejkvalitnější možnou kandidátku, která výrazně zvyšuje šance mj. i sociální demokracie na úspěch v krajských volbách v Ústeckém kraji,“ uvedl k tomu Klika.
Co je podstatné – personálně se složení kandidátky nezměnilo, bylo jen upraveno pořadí jednotlivých kandidátů. Čímž je znovu na stole argument, zda nebude pro Hamáčka a spol. snadné kandidátku znovu odmítnout – právě třeba s poukazem na bývalé členy ODS.
O tom, zda budou nakonec podány dvě kandidátky, na nichž budou členové ČSSD, bude definitivně jasno 28. července. Na vyjednávání je týden a karty drží v ruce Jan Hamáček.