Vláda našla recept, jak zneužít strachu lidí z nákazy covidem. Rychle, dokud se lidé bojí, si vláda připravuje nekontrolovanou moc nad občany. Pokud projde vládní novela zákona o ochraně veřejného zdraví, bude moci vláda bez kontroly vyhlásit nouzový stav nejen proto, že se něco děje, ale i jen proto, že by se mohlo něco stát. To je geniální, protože tak lze neomezeně vládnout kdykoli.
Vláda po celou dobu koronakrize zneužívala institut nouzového stavu, aby mohla bez kontroly rozhodovat, aby mohla zavírat malé obchody, hospody a kavárny a aby znemožnila jakoukoli kulturu. To se jí zalíbilo. Ministři zjistili, že takhle se vládne velmi pohodlně a nikdo, třeba parlament, jim do toho nekecá. Jen tak mezi námi, tak přesně vypadá autoritářský režim či dokonce totalita.
Pandemie skončila, ale malí podnikatelé a živnostníci jsou pořád pod kuratelou zákazů a omezení. Vládě to nestačí, chce mnohem více moci a nechce být pod kontrolou poslanců či občanů – chce si dělat, co se jí zlíbí, a kryje to za „ochranu zdraví“.
Vláda zjevně tak velmi touží po moci, tak hodně chce omezovat občany různými covid pasy či jinými zákazy nebo povoleními, že těmto omezením, bumážkám či pasům říká „návrat k normálnímu životu“. To je newspeak hodný George Orwella. Tak se manipuluje veřejností – nazvěte zdražování úpravou cen, okupaci bratrskou pomocí a skryjete skutečný význam za hezky znějící slova. Je tedy omezování svobody a prolomení práv občanů ochranou veřejného zdraví? Není. To jen má tato vláda totalitní sklony, o tom není pochyb.
Změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a pandemickém zákoně mají prý vládě umožnit vydávání certifikátů o bezinfekčnosti vůči covidu-19, ale pozorný čtenář návrhu zjistí, že vláda si připravuje půdu pro omezování svobody občanů, kdykoli a svévolně. Vláda ČR se snaží omezit svobodu občanů a obchází či rovnou porušuje Ústavu ČR. Vláda nepokrytě posiluje moc státu a buduje tak základnu pro autoritářský režim.
S podezřelou rychlostí projednala změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a pandemickém zákoně. Na vládě se „dohodli“ v pátek 21. 5. a hned v pondělí 24. 5. chtěla vláda omezení našich svobod protlačit parlamentem v režimu legislativní nouze. Velmi podezřelý spěch, že.
Čeští podnikatelé a živnostníci odmítají i samotný pandemický zákon, který dává vládě nehorázně široké pravomoci nad podnikáním. Odmítáme tedy nejen pandemický zákon, ale samozřejmě i jakékoli rozšiřování moci státu nad námi, nad občany ČR, třeba změnami v zákoně o ochraně veřejného zdraví.
Podnikatelské odbory vyzvaly poslance PSP ČR, aby zastavili snahy vlády zajistit si nekontrolovanou moc nad občany. Vyzvali jsme poslance, aby zastavili zneužívání covidové situace k omezování svobody občanů, aby odmítli změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a pandemickém zákoně. Je nežádoucí rozšiřovat pravomoci „orgánů ochrany veřejného zdraví“, díky nimž mají získat přístup k osobním údajům, na které dosud neměly nárok.
Novelu, která by umožnila vládě omezovat naše životy, pohyb či podnikání bez toho, že by to museli politici či úředníci přesně a konkrétně zdůvodnit, zatím poslanecká sněmovna neprojednala. Ne však proto, že by od ní vláda upustila, ale proto, že poslanecká sněmovna odmítla režim legislativní nouze. To je dobré, ale nebezpečí trvá.
Podnikatelské odbory zastupují práva a zájmy českých podnikatelů a živnostníků. Bez ohledu na stranickou příslušnost svých členů hájíme svobodu a demokracii. Chceme, aby všichni občané ČR měli právo na soukromí, a odmítáme silný stát, který by byl občanům nadřazen. V těchto dnech vláda svůj zájem neprosadila, ale musíme být stále ostražití. Svoboda není samozřejmá, je nutné o ni stále pečovat.
Autorem je Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů.
Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků z.s. je s více než 15000 členy druhým největším podnikatelským spolkem. Hájíme práva a zájmy českých podnikatelů a živnostníků a bráníme je před neoprávněnými zásahy státu do podnikání.