Dobrá zpráva! V anketě Perly Česka už hlasovalo přes šest set čtenářů. Připomínáme, že hledáme nejlepší české stavby, knihy, filmy a písně posledních třiceti let. Tváří v tvář tomuto zadání jsou odpovědi nesmírně inspirativní. Pouze jejich malá část působí výstředním až šokujícím dojmem. Vybrali jsme ty nejvypečenější.
Stavby roku
Tancující dóm
Tento tip samozřejmě zadání vyhovuje, jen ten slovenský překlad – kupodivu – evokuje zcela jinou stavbu. Já v prvním okamžiku viděl v duchu odsvěcený chrám, kde se mládež oddává tanečním a kdovíjakým dalším radovánkám.
Hrad Karlštejn
Volba této stavby se s naším zadáním rozchází téměř o sedm set let. Na druhou stranu, budeme-li se na stavbu dívat optikou restauratéra, který zchátralou památku donekonečna opravuje, flikuje a vylepšuje, aby nespadla (a jistě i během období samostatného českého státu), jde vlastně o novostavbu.
Nepostavená knihovna
Často už ani nepíšete, že jde o Kaplického blob. „Nepostavená knihovna“ je naprosto srozumitelné označení. Co nás ale mimořádně překvapilo, je četnost jejího výskytu ve vašem hlasování. Už teď můžeme prozradit, že stavba Nic – Vzduch bude patřit k horkým favoritům na vítězství.
Nejlepší česká píseň
Růže z Texasu
Ani tato píseň neodpovídá zadání, na to je příliš stará. Waldemar Matuška ji nazpíval už v roce 1965 s českým textem Ivo Fischera. Co se málo ví, růže z Texasu je v americkém originále skutečná žena, Emily Morganová, o níž se tvrdí, že zásadním způsobem přispěla k rozhodnutí jedné z důležitých bitev takzvaných bojů o Texas, tedy ozbrojených konfliktů předcházejících mexicko-americké válce z poloviny 19. století.
Auld Lang Syne
V roce 1788 skotský básník Robert Burns zhudebnil vlastní verše na motivy tradiční skotské melodie, z písně se mnohem později stal hit pod názvem Valčík na rozloučenou. Český text Dávno již napsal na sklonku 19. století Josef Václav Sládek. Paní staromilka, která píseň tipovala, bude z hlasování zřejmě vyloučena, avšak díky jejímu tipu jsme zase o něco chytřejší.
Děti ráje
Tak to ne! Tenhle tip selhal hned dvakrát – jednak je starší, než se smí, jednak je blbější, než se smí. Kvalita nula. Spartakiádní vlezlost z dob bolševika, to se nesluší, jakkoli ctíme vkus jednoho každého z vás. Všechno má ale své meze.
Bohemian Rhapsody
Skladba od skupiny Queen je vážně nádherná, jakkoli vypravěč je vrah, který se svěřuje své matce, že zabil člověka. I kdybychom nakrásně uznali, že je jedno, že jde o píseň z roku 1975, jelikož je nadčasová, tipéra zradí název. Opravdu nesmíme Bohemian Rhapsody překládat jako česká, ale jako bohémská rhapsodie.
Nejlepší česká kniha
Tajemný život stromů
Souhlas, tato kniha je nádherná, dozvíte se v ní například, že v kmeni každého většího stromu kolotá cirka dvě stě litrů vody. Jako na potvoru jde ale o německý bestseller. Takže pokud stále trváme na tom, že jsme suverénní stát, i v tomto případě se ocitáme mimo zákon soutěže.
Babička
Protože ve svých tipech na tuto knihu se omezujete na název, máme za to, že myslíte knihu Ireny Obermannové, která vyšla loni, a ne knihu Boženy Němcové, která vyšla v roce 1855. Kdyby ne, dejte vědět.
Nejlepší český film
Yentl
Kus pravdy je ukryt i v tomto bizarním tipu. Americký film, režijní debut Barbary Streisandové, natočený na motivy povídek Isaaca Bashevise Singera, tak trochu český totiž je. V létě 1982 se natáčel v Praze, v Žatci a v Českém Krumlově.
Hlasujte pro nejlepší stavbu, ale také nejlepší film, knihu a píseň posledních 30 let na anketa.forum24.cz. Čas máte už jen do 15. prosince. Celkové výsledky následně budou vyhlášeny ve speciálním vydání Týdeníku FORUM a na webu deníku FORUM 24.