„V Itálii to nezvládli,“ kritizoval premiér Andrej Babiš 1. března tohoto roku, když jednal o zastavení letů z Milána a Benátek do České republiky. Nákaza koronavirem byla tehdy v Evropě teprve na začátku, v Itálii však registrovali denní přírůstek 574 nakažených a celkový počet 1702 pozitivních případů. Nyní máme o šest měsíců později, za toto úterý přibylo v Česku rekordních 1164 lidí s nemocí covid-19 a premiér na twitteru tvrdí, že jsme na tom „velmi dobře“.
Dobrou zprávou v těchto dnech může být, že hospitalizovaných – vzhledem k tak masivnímu přírůstku nakažených – zatím nijak razantně nepřibývá. Jejich počet je čtyřikrát menší než úmrtnost. Hospitalizováno s nemocí covid-19 je momentálně 234 lidí, ve vážném stavu je 62 pacientů. Počet nakažených ale roste.
Více alarmující je způsob, jakým vláda komunikuje s občany. A jaké názorové otočky předvádí premiér Babiš. Ten totiž nerad prohrává, a tak prostě začne tvrdit něco jiného – i kdyby to měl být pravý opak toho, co říkal včera. Je přece „urputné hovado“, jak sám říká. Právě tam bychom měli hledat odpovědi na otázky, proč se momentálně nacházíme mezi nejhoršími zeměmi, pokud jde o boj s koronavirem.
Lež? Ale kdepak…
Když u nás začal stoupat počet nakažených a vláda v čele s premiérem s velkou slávou oznamovala rozšíření odběrových míst v Česku, server Novinky.cz napsal o příběhu Pavla J. s koronavirovými příznaky a kontaktem s dalšími nakaženými. V Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, kam zašel na odběry, ho místo testů poslali domů.
Premiér k této kauze poukazující na zmatkování vlády zareagoval po svém: Případ je prý vylhaný, muž je provokatér. Jenže to tak nebylo, Pavla J. po zmedializování případu nakonec otestovali a byl shledán pozitivním na koronavirus.
V době, kdy si zdravotníci stěžovali na nedostatek ochranných pomůcek, Babiš také říkal: „Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde, a já jim to dnes osobně dovezu.“ O pár dnů později se za to omluvil. „My se omlouváme. Měli jsme slíbeno pět milionů roušek, měli jsme špatnou informaci,“ prohlásil na tiskové konferenci.
Politická odpovědnost
„Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politikou odpovědnost,“ řekl Babiš během svého projevu v pondělí 23. března.
Z politické odpovědnosti se ale stala politická fraška poté, co tato slova úplně popřel začátkem července ve svém pravidelném hlášení „Čau, lidi“, kdy ji po sérii dalších chyb nakonec přehodil na někoho jiného. „Všechna rozhodnutí dělali epidemiologové, dělali hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala,“ ohrazoval se proti kritice, že vláda včas nekonala, když se vyskytla hromadná nákaza ve státním podniku OKD.
Trasování
Pokračujeme dalším výrokem k tématu trasování. Ještě tento týden v pondělí Andrej Babiš tvrdil, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů nemoci covid-19.
Hned na druhý den prohlásil pravý opak. „Ta informace, že by se nestíhalo a že bychom trasovali jenom nějaké vybrané případy, není pravdivá,“ řekl na tiskové konferenci.
„Žádal jsem (ministra zdravotnictví), aby tyhle dezinformace dementoval, aby jasně řekl ten postup. Je potřeba skutečně jasně komunikovat. Já bych poprosil média, aby si počkala na vyjádření ministra zdravotnictví nebo hlavní hygieničky,“ dodal Babiš.
„Karanténa se bude týkat skutečně jen významných kontaktů nakaženého. Chceme, aby se opatření dotkla školy co nejméně. Bude vždy záležet na situaci, ale do karantény může jít třeba i jen část třídy. Žádné plány neopouštíme. Metodika platí od pondělí a sjednocuje postup hygieniků,“ napsal pak Babišův ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svůj twitter.
Už nikdy žádná plošná opatření
Byl červen, začátek léta, občanům začaly roušky vadit a ministerstvo jednalo o jejich zrušení. „Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni,“ oslavoval premiér. Zopakujme ještě jednou tato slova: Z chytré karantény jsme se poučili, jsme připraveni.
„Naším úkolem je, abychom zvládli ekonomickou krizi… Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření,“ dodal. Znovu si raději zopakujme – plošná opatření už nebudou nutná.
Některá Andrejova prohlášení zrají jako víno.
(Od čtvrtka bude povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov po celé České republice) pic.twitter.com/JBHJethmCL— Poslední skaut™ (@Posledniskaut) September 9, 2020
Že hrozí druhá vlna nákazy na podzim, vláda dobře věděla. Přes prázdniny se mohla zařídit tak, aby žádná plošná opatření už nikdy zavádět nemusela. Nakonec však i tímto tvrzením sama sebe popřela, když ministr Vojtěch ohlásil návrat roušek všude ve všech vnitřních prostorách a v MHD. Pak rozhodnutí chaoticky zmírnil a situaci musel zachraňovat Babiš tvrzením, že „odborníci Vojtěcha uvedli v omyl“. Finální opatření neměla být tak přísná.
Jenže v září se projevilo staré dobré „odvolávám, co jsem odvolal, a ruším, co jsem zrušil“, a vláda znovu zavedla povinné nošení roušek všude.
Vracíme se zpět do současnosti. Podle premiérova tvrzení bude podzim těžký a další ekonomická opatření si Česko nemůže dovolit. Odmítl tak hrozbu plošného uzavírání obchodů a restaurací, které poškodilo mnoho živnostníků. Nezbývá tak než doufat, že v tomto případě opět nepůjde o jakýsi planý výkřik, který vláda vláda nakonec – v zoufalství z vlastní neschopnosti – bude muset sebevědomě popřít.