Skupina europoslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu přijela do Prahy kvůli čerpání dotací a podezření ze střetu zájmů Andreje Babiše. Zatímco premiér se jim vyhnul, nejdůrazněji ho bránil europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Misi považuje za „špatně uchopenou a zpolitizovanou“. Otevřeně hájí zájmy Agrofertu.
Delegaci Evropského parlamentu vede předsedkyně výboru Monika Hohlmeierová z bavorské CSU. Europoslanci se zajímají o to, jakým způsobem české úřady nakládají s evropskými dotacemi. Jednají nejen se zástupci státní správy, ale mimo jiné i se senátní komisí pro posouzení auditů Evropské komise a Asociací soukromého zemědělství, zastupující malé farmáře.
Jediný, kdo projevoval hlasitý odpor, bylo souručenství hnutí ANO a Agrofertu. Tento konglomerát se snaží ze standardní parlamentní návštěvy vymalovat obraz „křižácké výpravy“ proti nepohodlnému politikovi, proti němuž se spojili domácí i vnější nepřátelé.
Nemám s tím nic společného
Premiér Babiš se před novináři tvářil, jako by se ho kontrolní mise vůbec netýkala. Původně přitom byla v plánu společná schůzka. „Nechť to řeší, já s tím samozřejmě nemám nic společného,“ prohlásil. Ke schůzce důvod nevidí a prý nic nesliboval. „To není o mně. To je o dotacích a já dotace neposkytuju.“
„Já osobně jsem z toho trochu překvapený. Pan premiér pořád hovoří o tom, jak by se měly věci vyříkávat, a když má tu možnost, tak ji nevyužije,“ reagoval europoslanec a nový místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Překvapení neskrývala ani Monika Hohlmeierová. Členové výboru se podle ní scházejí s odpovědnými členy vlád běžně a bez problémů. Krátce před cestou poskytla rozhovor Českému rozhlasu; tehdy odmítnutí schůzky na poslední chvíli nic nenasvědčovalo. „Ano, setkáme se s premiérem, a podle toho, co jsem slyšela, i on o tuto schůzku usiluje, takže se na něj těšíme,“ odpověděla na přímý dotaz.
Chceme podpořit malé farmáře
S Babišem chtěla hovořit o budoucnosti víceletého finančního rámce EU. „Ve výboru vidíme problém, když se evropské peníze rozdělují tak, že jeden příjemce získává částky v řádech stovek milionů. Hledáme cestu pro férovější rozdělování unijních peněz, aby z nich mělo užitek více malých a středních farmářů a podniků,“ řekla.
Chtěla se ho také zeptat na jeho výklad zákona o střetu zájmů. „Jasně řekneme, že celý výbor a Evropský parlament podporují finanční nařízení EU a stojí za Evropskou komisí v její práci,“ uvedla Hohlmeierová. Není divu, že Babiš nakonec neprojevil zájem, koukaly z toho jen minusové mediální body.
Nevěrohodná otočka českého premiéra a neochota se sejít je pro europoslance dalším signálem, že tu skutečně něco nehraje. Pokud by vše bylo v pořádku a šéf ANO měl po ruce silnou argumentaci, stěží by se jim vyhnul a zdržel by se komických výmluv.
Zpolitizovaná výprava
O vstřícnosti nelze hovořit ani v případě Agrofertu. „Jde o zpolitizovanou výpravu, o jejíž předpojatosti nemáme nejmenší pochybnost. Celou misi považujeme za nehorázný a skandální zásah do probíhajícího auditního řízení, které vede Evropská komise s Českou republikou,“ reagoval mluvčí Karel Hanzelka.
Takovou invektivu si dovoluje zástupce holdingu, který dodal loni v létě Ministerstvu pro místní rozvoj, odpovědnému za vypracování reakce českých úřadů, vlastní analýzu střetu zájmů. „Se závěry auditu se neztotožňujeme a vyvrátili jsme je v plném rozsahu. Jsme si jisti, že se v žádném střetu zájmů nenacházíme,“ reagoval tehdy Hanzelka.
Dodnes zůstává otázkou, kdo vlastně připravoval stanovisko k auditní zprávě. Zda to byli příslušní úředníci, nebo právní divize Agrofertu, který ani není auditovaným subjektem. Slova loajální ministryně Kláry Dostálové (ANO), že analýzu strčila do šuplíku a nikdo ji nepoužil, lze brát s velkou rezervou.
Nevhodně uchopená mise
Kruhovou obranu Babišova společenství tentokrát vyztužil europoslanec Ondřej Knotek zvolený za hnutí ANO, který vystoupil v relaci Události, komentáře (26. 2. 2020). Ohradil se proti názoru, že už jen samotný příjezd delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu je smutnou zprávou o tom, jak Česká republika nakládá s evropskými penězi.
„Určitě ne. Tahle mise byla od začátku velmi nevhodně uchopena. Lze ji označit za jednoznačně zpolitizovanou,“ odmítl námitku Knotek. Za návštěvu členů výboru údajně mohou opoziční europoslanci a šéfka Hohlmeierová je vůči premiéru Babišovi velmi kritická. Mise je podle něj kontroverzní a není možné ji vnímat zcela objektivně.
Vzápětí ovšem Knotek přiznal barvu, jak se věci mají, a střet zájmů fakticky potvrdil. Nechce ani slyšet o omezení dotací pro velké agrokoncerny ve prospěch co největšího počtu malých farmářů, jak požaduje Evropská komise, výbor pro rozpočtovou kontrolu, ale i domácí opozice.
Nemůžeme se otočit zády k velkým
„Každá členská země má nějakou strukturu a my se teď nemůžeme otočit zády k velkým, třeba i průmyslovým podnikům, a to se netýká jenom zemědělství,“ odmítl názor senátora Zdeňka Nytry (ODS), který rovněž preferuje podporu hlavně těch, kdo to potřebují.
„Komplex typu Agrofertu si dosáhne na úvěry, na předfinancování, kdežto ten malý zemědělec určitě ne,“ dodal Nytra. Knotek se ohradil, proč jmenuje zrovna Agrofert. „Ta skupina má padesát podniků, zatímco celkem jich jsou stovky,“ nechápal Babišův europoslanec.
U obhájců impéria Andreje Babiše se lze často dočkat bizarní argumentace. Padesát velkých firem Agrofertu může žádat o dotace jen v sektoru zemědělství? Knotek nevnímá, že celou dobu je řeč o miliardovém byznysu z kapes daňových poplatníků pro největšího příjemce dotací v zemi, vlastněného předsedou vlády?
Pro dokreslení situace lze uvést slova Moniky Hohlmeierové pro Český rozhlas. „V posledních týdnech dostávám dopisy, ve kterých mi lidé vyhrožují. Říkají mi, abych okamžitě zastavila svou práci, protože prý nemůže být pochyb, že premiér Babiš ve střetu zájmů není.“ Takhle se chová mafie, která si hlídá vykolíkované území.
Europoslanec Ondřej Knotek nezklamal. Patří mezi Babišovy pěšáky, kteří šli loni do voleb do Evropského parlamentu se sloganem Česko ochráníme, tvrdě a nekompromisně. A mysleli přitom Agrofert.