Lidové noviny se už ani nesnaží vypadat objektivně. Třeba když napadají ČSSD kvůli usnesení k valné hromadě koncernu ČEZ ovládaného státem jako většinovým vlastníkem.
Jaké usnesení vláda na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválila? Podle Lidových novin si svázala ruce, když přikázala ministru financí Ivanu Pilnému (ANO), aby na valné hromadě ČEZ 21. června nehlasoval pro nic, co nebylo předjednáno. Bude tedy muset hlasovat pro návrhy dozorčí rady.
Legrace je, že usnesení působí na Pilného dojmem, že se někdo snaží původní gentlemanskou dohodu pevně zakódovat, ale zároveň i sám Pilný pro „svázání rukou“ hlasoval, protože mu „znělo nevinně“, jak uvádějí Lidové noviny.
Inkriminovaný článek „Stát vzdal moc nad ČEZ“ působí, jako kdyby dozorčí rada nebyla většinově obsazena vládou a jako kdyby bylo zmíněné usnesení vládě vnuceno, což samozřejmě není pravda.
V článku je rovněž připomenut výrok, ze kterého je zřejmé, komu usnesení opravdu hodně vadí: „Je to megaskandál (…),“ nechal se slyšet exministr financí Andrej Babiš (ANO). Lidové noviny se na ČEZ dívají stejně jako Babiš. Většinu v dozorčí radě podle nich drží sociální demokraté s odbory, zatímco ministerstvo financí je v menšině. Jenže to není pravda. Většinu ve skutečnosti nemá nikdo. Jen je skutečností, že se zastoupení sociální demokraté zpravidla shodují s odboráři. Můžeme spekulovat, zda je v principu správné, aby byli v tomto klíčovém orgánu zastoupeni odboráři, ale neměli bychom čtenářům tvrdit, že v něm někdo drží většinu.
Babišovi se zkrátka dosud nepodařilo největší český energetický koncern ovládnout, což zjevně špatně snáší a spolu s ním i Lidové noviny. V lednu 2017 si dokonce postěžoval: „Nefunguje to tak, jako když nějaký ministr sám řídí nějakou firmu.“
Jaký je tedy skutečný důvod výše uvedeného vládního usnesení, které znemožňuje případné nečekané „hurá akce“ na valné hromadě? Jistě za tím bude snaha vlády (primárně ČSSD) zamezit v ČEZ jakýmkoli změnám, které by vedly k ovládnutí koncernu ministerstvem financí.
Zároveň však lze věřit slovům premiéra Sobotky, že je hlavním cílem zabránit Pilnému v libovolném stanovení vyplácené dividendy (rozdělovaného podílu na zisku akcionářům). S Pilného předchůdcem, vzorem a stranickým nadřízeným Babišem jsou již totiž v tomto směru neblahé zkušenosti. V roce 2014 se rozhodl rozdělit úplně celý zisk koncernu z předchozího roku na dividendách. Naštěstí nakonec ustoupil pod tlakem svých koaličních partnerů, a navíc se ukázalo, že chtěl možná jen ovlivnit cenu akcií ČEZ, kvůli čemuž byl následně vyšetřován Českou národní bankou, ale nakonec se nepodařilo prokázat, že by stál za podezřelými nákupy akcií ČEZu on či někdo jím nasazený.
Kdyby Babiš plán na rozdělení zisku dokonal, nezůstala by ČEZ z roku 2013 ani koruna vlastních zdrojů nejen třeba na případnou dostavbu Temelína (kterou však stávající vláda nesmyslně zastavila), nýbrž ani na opravy, mzdy či běžný provoz. Jenže to se v Lidových novinách nedočtete.