KOMENTÁŘ / Andrej Babiš aktivně vstoupil do kampaně slovenských prezidentských voleb. Z celého srdce na svém i jeho Facebooku podpořit Petera Pellegriniho. Shodou okolností tentýž den – ve středu – publikují Novinky.cz článek „Pellegrini spolupracoval s Orbánem a Kremlem, aby se udržel u moci“. Babiš to zjevně myslí s orientací na Rusko a proruské středoevropské kolaboranty vážně.
Facebook Andreje Babiše, majitele hnutí ANO, 20. března: „Vážené Slovenky, vážení Slováci, v sobotních prezidentských volbách běžte prosím volit, ať za vás nerozhodnou jiní. Petera Pellegriniho znám a vím, že svoji vlast vždy důstojně reprezentoval a nebál se hájit slovenské národní zájmy. Je velmi důležité, aby v čele Slovenska stál člověk, kterého znáte, důvěřujete mu a víte, co od něj můžete očekávat. Držím vám palce,“ zní post na FB profilech Andreje Babiše a Petera Pellegriniho. Podpis: „Tvůrčí tým Andrej Babiš, Peter Pellegrini.“
Jak na Babišově, tak na Pellegriniho facebookové zdi pod post sdílejí trollové (nade vší pochybnost placení Sorosem) článek z Novinek: „Pellegrini spolupracoval s Orbánem a Kremlem, aby se udržel u moci.“ Kolegové z Novinek v něm konstatují: „Bývalý slovenský premiér a současný kandidát na prezidenta Peter Pellegrini v roce 2020 požádal maďarského premiéra Viktora Orbána, aby působil jako prostředník mezi ním a Kremlem. Usiloval totiž o pozvání do Moskvy těsně před slovenskými volbami v roce 2020 s tím, že doufal, že to osloví slovenské voliče a pomůže to tehdejší slovenské vládě udržet se u moci. Investigativní portál VSquare získal o Pellegriniho plánu podrobné zpravodajské informace, které mu poskytla nejmenovaná evropská zpravodajská agentura.“
Kdo je Peter Pellegrini?
Jen málo Čechů pozorně sleduje slovenskou politickou scénu. Proto cituji několik autoritativních zdrojů, které tohoto kandidáta na slovenského prezidenta vcelku uspokojivě představí, a ukážou, kam asi v případě své výhry Slovensko povede: „Pellegriniho kandidaturu na funkci prezidenta podporuje současný premiér a předseda strany Smer Robert Fico, který je ostře kritizován za své proruské postoje a také za zásahy proti nevládním organizacím, ale i kvůli ovlivňování svobody médií a omezování pravomocí protikorupčních úřadů země. Pokud by byl Pellegrini zvolen, očekává se, že se nebude stavět proti Ficovým vládním krokům. Podle slovenského sociologa Michala Vašečky bude ale Pellegrini nyní nucen oslovit proruské a krajně pravicové voliče, pokud se chce stát prezidentem,“ píše o něm server Investigace.cz.
Osmnáctého března proběhla na Slovensku televizní debata dvou nejnadějnějších kandidátů na prezidenta – Petera Pellegriniho a Ivana Korčoka. „Mrzí mě, že máme na Slovensku politiky, kteří se těší z toho, jaké gesto udělala česká vláda vůči Slovensku. Nevím, jak může být nějaká země kritizována za to, že nesdílí tak militantní postoj jako Česká republika,“ řekl v duelu nejsledovanější slovenské televize Markíza předseda parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrini. „V debatě se Pellegrini také vyslovil pro zastavení palby na Ukrajině a mírová jednání,“ referuje o debatě iRozhlas.
A devatenáctého března píše Pellegrini na svůj Facebook: „Lidé na Slovensku mají pocit, že zabíjení na Ukrajině musí přestat a politici mají povinnost přispívat k tomu, aby přestali umírat nevinní lidé. Absolutně odmítám, aby někdo tento konflikt ještě více eskaloval – a proto říkám, že na Ukrajinu nepojede ani jeden slovenský voják.“
Hurá na Východ
Babiš s Pellegrinim, jak to vypadá dle jejich společné volební agitace, vytvořili něco jako „půlvyšegrád populistů“. Většina komentátorů včetně mne považovala nově nalezené Babišovo chcimírství za nábor voličů z nahnědlé kaluže celé kupy antisystémových mimoparlamentních straniček. Nyní se zdá, že to pan velkouzenář myslí upřímně. Přesněji – upřímně si myslí, že jemu a Agrofertu tato strategie přinese větší a dlouhodobější výhody, než je jenom vítězství ve volbách. Že v proruském chcimírství nalezl novou orientaci, které se bude držet i po volbách. Bez ohledu na to, zda v nich zvítězí, nebo ne. Zřejmě vyhodnotil, že proruská orientace už postihla takové množství českých občanů, že na nich lze stavět dlouhodobější politickou orientaci jeho hnutí ANO, které mění ideje a postoje zcela dle aktuální poptávky voličů.
Babiš pravděpodobně cítí, že z chcimírské proruské politiky by mohl mít nějaký prospěch i na mezinárodní úrovni, či alespoň úrovničce: Že by se jako opoziční politik spolu s Ficem a Orbánem jako s politiky, v případě Babišovy výhry v našich parlamentních volbách i jako český premiér s premiéry Slovenska a Maďarska, mohl stát trojským koněm Ruska v EU. Že by mohl vzniknout nějaký o Polsko ochuzený a zpotvořený Visegrád, který by ovšem byl branou na Východ. Branou k Putinovu ruskému nacismu.
Česká republika má odstrašující vzor, jak je potřeba brát vážně předvolební řeči, na Slovensku. Když v předvolební kampani Robert Fico vedl své proruské kolaborantské řeči, celé masy politologů, novinářů věnujících se politice i politiků samotných považovaly ty řeči za pouhý marketing. Za něco, co se po nástupu do premiérského křesla změní, a Fico se začne chovat jako běžný politik unijní země, země, která je členem NATO. Všichni se mýlili. Ficova orientace na Východ, k Moskvě, po volbách ještě posílila. Proto se nesmíme dopustit stejné chyby při posuzování chcimírství a propellegrinovské kampaně Andreje Babiše. Ani u něj nemusí jít jen o marketing k přetažení voličů strany PRO Jindřicha Rajchla do stádečka voličů ANO, jak mnozí komentátoři doufají. Babišovy projevy naznačují možnost, že by stejně jako Fico po usednutí do premiérského křesla zkusil naši zemi přesměrovat směrem k Moskvě. Proto se jeví očekávané parlamentní volby 2025 ještě mnohem důležitějšími než dřív. Možná se nebude hlasovat jen o tom, zda Českou republiku čekají další čtyři roky agrofertismu. Možná – jak Andrej Babiš ukazuje – se bude jednat o to, zda se Česká republika nestane vedle Maďarska a Slovenska další se zločinným Putinovým režimem kolaborující zemí střední Evropy.