Smrt bývalého amerického prezidenta George Herberta Walkera Bushe zasáhla celý svět. Především pak politiky, kteří si uvědomovali jeho důležitou roli při konci studené války, nebo úpadku komunismu ve střední Evropě. Stejně tak se po jeho skonu vyjadřovali i Miloš Zeman a Andrej Babiš, kteří svorně o Bushovi starším hovořili také jako o výjimečném člověku. Jak se ovšem jejich úcta k 41. prezidentovi Spojených států amerických projevuje v činech? Ostudně. Ani jeden z nich se totiž neobtěžuje na pohřeb do USA vypravit.
Přitom prezident s premiérem se předháněli v tom, aby dali veřejnosti jasně najevo, jak důležitým pro ně významný státník byl. „George H. W. Bushe jsem si vždy velmi vážil. Byl to on, kdo vsadil na to, že s Michailem Gorbačovem lze jednat jako s důvěryhodným partnerem,“ zmínil třeba Babiš na svém facebookovém profilu.
Zeman zase na oficiálních webových stránkách Hradu poukazoval na to, jak byl bývalý americký prezident důležitý pro naši historii. „George Bush starší byl však výjimečný i pro mou zemi. Jen málo amerických prezidentů mělo tak hluboký význam pro vývoj Československa a České republiky, jako právě on,“ stojí v kondolenci naší hlavy státu.
Jak ovšem dokazují oba největší mocipáni v naší zemi, jedná se pouze o slova, která ve skutečnosti nemají žádnou váhu a zřejmě ani nebyla pronesena z opravdového zármutku, ale spíše proto, že je to slušnost a nařizují to i zákonitosti PR.
Je pochopitelné, že Zemanův zdravotní stav ani neumožňuje, aby cestoval do USA, navíc, když tam o něj nikdo nestojí a jeho několikrát avizovaná návštěva Bílého domu je jen prezidentovým zbožným přáním. Když se k tomu ještě přidá fakt, že slouží zájmům Ruska, nebylo ani v plánu, že by trávil s projevením zármutku víc než jen pár minut, za které napsal dopis adresovaný do Spojených států.
Babiš zase musí řešit své osobní problémy okolo Čapího hnízda a střetu zájmů, přičemž se bojí vytáhnout paty za hranice, aby ho nepotkalo něco podobného, jako když byl v Palermu a nemusel zase prezentovat tuny lží, aby zamaskoval své nestandardní jednání. Navíc i u něj se ruská stopa projevuje stále intenzivněji.
Proto se na pohřeb George Bushe staršího vypraví předseda sněmovny Radek Vondráček. Muž, prověřen úspěšnou cestou do Ruska, kde neudělal hradnímu starci ostudu a zároveň ukázal, že se s ním do budoucna dá počítat pro jakoukoliv špinavost. Zeman si ho sám vybral a to hovoří za vše. Až se příště budou rozdávat mocenské úkoly, Vondráček rozhodně nebude stát stranou. Klidně i na místě Andreje Babiše. Nikdo totiž neví, co se může s dosud neohrozitelným vůdcem hnutí ANO stát a je třeba mít často zmiňovaný „plán B“.
Pohřeb George H. W. Bushe tak bude z české strany místo důstojného aktu úcty pouhou zkouškou nového ambasadora politiky Zemana a Babiše za hranicemi naší země.