Premiér Andrej Babiš je již nekolik měsíců tématem institucí Evropské unie. Jedná se ale o jeho konflikt zájmů, nikoli o postavení České republiky či o jakékoli budoucí plány. V Evropském parlamentu dva roky probíhala série prezentací jednotlivých unijních lídrů pod názvem Future of Europe, tedy Budoucnost Evropy. Jednalo se o vážnou debatu vrcholných politiků jednotlivých států s europoslanci o reformě Evropské unie, která byla pravidelně zařazována na plenární zasedání Evropského parlamentu. Hovořilo zde takto dvacet zástupců států EU. Česká republika se jí ovšem nezúčastnila (projekt skončil před evropskými volbami v roce 2019) a místo toho bude na plenárních zasedáních v roce 2020 hned dvakrát za sebou tématem střet zájmů předsedy vlády.
Babiš měl o české vizi EU hovořit na plénu přesně před rokem, v lednu 2019. Cesta byla ale zrušena a premiér tehdy odjel do Asie. Shodou okolností se tak stalo poté, co v prosinci 2018 europoslanci odhlasovali usnesení, v němž se shodli na tom, že je ve střetu zájmů, a vyzvali Evropskou komisi, aby jednala. Vzápětí do České republiky dorazili auditoři EK.
Letos se ale Česko na plénum jistě dostane, i když nikoli v pozitivním smyslu slova. Již 15. ledna budou europoslanci znovu „problém Babiš“ probírat a na dalším zasedání se bude schvalovat usnesení. Zároveň jsou očekávány výsledky druhého auditu, který se týká dotací, a do České republiky také pojede kontrolní mise europoslanců.
Série prestižních debat byla oznámena již v roce 2017 tehdejším předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. Lídři zemí mohli na plénu představit vizi Evropy v ekonomických či bezpečnostních otázkách, diskutuje se o sociální oblasti nebo o migraci. Jako první hovořil irský premiér (irsky oficiálně Taoiseach, pozn. red.) Leo Varadhkar v lednu 2018.
Od počátku projektu Future of Europe vystoupila většina představitelů členských zemí, a to nejen například Německo či Francie, ale také Itálie, Belgie, Nizozemsko, Polsko, Kypr, Chorvatsko, Řecko, Slovensko, Finsko, Švédsko, Litva atp. Lídři hovořili ve čtyřech etapách, Andrej Babiš měl původně být na programu ve třetí části. „Důvodem je kumulace různých zahraničních cest, které plánuji do Afriky a do Asie. To je pro mě priorita. Chci být aktivní v exportní diplomacii, dostal jsem pozvání na konferenci do Indie, měl jsem dobré jednání s premiérem Thajska,” vysvětlil tehdy Blesku Babiš.