
Andrej Babiš FOTO: ATEO
FOTO: ATEO

Uvádíme na pravou míru závažnost možných podvodů Andreje Babiše s podnikovými dluhopisy a závažnost tajných nahrávek jeho rozhovorů s novinářem Markem Přibilem. Jak jsme vás již informovali, Babiš své skandály na mimořádné schůzi sněmovny bagatelizoval a na některé dokonce úplně zapomněl (ČEZ, Profrost, obilí zničené round‑upem a možná také OKD), jak vás budeme informovat příště.
Neplacení daní díky miliardám dluhopisů Agrofertu s nominálními hodnotami po jedné koruně se provalilo už začátkem ledna 2017, ale premiér Sobotka (ČSSD) váhal s odvoláním Babiše ještě třetinu roku. K podání návrhu na Babišovo odvolání ho dotlačili až poslanci včetně řady spolustraníků (čili poslanců za ČSSD). [ctete]125315[/ctete]
Co o dluhopisech víme? Babiš nechtěl platit daně, a tak nechal jeden dluhopis Agrofertu uměle rozdělit na miliardy kousíčků, které si pak koupil (a možná ze stejného důvodu zvolil právě nákup dluhopisů místo vydání nových akcií). Dluhopisy zaplatil (a dal tak Agrofertu finanční zdroje) podle zveřejněných informací, které potvrdil, teprve v době, když už byl poslancem, a část dokonce v době, kdy už byl strážcem státní pokladny (ministrem financí).
Před finančním úřadem předstírá, že dluhopisy nejsou jen uměle rozdělené. Díky zaokrouhlování při výpočtu daně tak už čtyři roky z nich neplatí žádné daně. Celkově tím našetřil více než 50 milionů korun a hodlá v tom pokračovat. Ledaže by prošel jeho návrh zákona, který podobný manévr zakazuje i dalším velkým podnikatelům, kteří postupovali stejně. Návrh však předložil až poté, co se vše provalilo, a současná sněmovna jej tak už možná nestihne schválit, takže Babiš dál nebude platit daně.
Jeho přístup však odporuje filozofii některých rozhodnutí českých soudů i Soudního dvora EU. Pokud nelze v daňovém přiznání ponechat dluhopisy uměle rozdělené, bude Babiš muset daň doplatit. Hrozí však, že se jemu podřízená finanční správa nebude touto otázkou zabývat a už 1. července 2017 tak podle odborníků oslovených Hospodářskými novinami hrozí promlčení.
Babiš rád srovnává svou zatím úspěšnou snahu o vyhýbání se daním se stejným postupem řady českých domácností, které však nekoupily podnikové korunové dluhopisy, nýbrž dluhopisy státní. Jejich rozdělení vydavatelem (státem zastoupeným ministerstvem financí) tehdy nebylo umělé, nýbrž opodstatněné a vzhledem k tomu, že bylo zřejmé, že se z nich nebude platit daň, zvýšila se jejich tržní cena (resp. snížily se úroky, které byly jejich držitelům následně vypláceny). Neexistuje tak nikdo, kdo by byl poškozeným. U dluhopisů Agrofertu se tržní cena zvýšit nemohla, protože nebyly nabídnuty na trhu. Poškozeným je stát, který od Babiše nevybral daně z úroků.
Zatím posledním případem s možným kriminálním podhoubím zmíněným Babišem na mimořádné schůzi sněmovny jsou zveřejněné tajné nahrávky Babišových rozhovorů s novinářem z jeho novin. Pokud nejsou účelově poslepované, vyplývá z nich, že se Babiš dostal k otevřeným vyšetřovacím spisům, ke kterým nemá mít přístup. Dále z nich vyplývá, že ovlivňoval načasování publikace článků zaměřených zejména proti ČSSD a měl přístup k přinejmenším jednomu materiálu připravovanému v jeho novinách proti ČSSD. Dříve přitom veřejně sliboval, že svá média přestane ovlivňovat. Navíc riskoval, že se dopustí křivého obvinění, když podal v souvislosti s nahrávkami trestní oznámení, ačkoli si je neposlechl.
Ačkoli jsou nahrávky evidentně výrazně zkrácené a hrozí tak vydírání aktérů nezveřejněnými částmi, Babiš zůstává prvním místopředsedou Bezpečnostní rady státu a má tak přístup k utajovaným informacím.