Existuje podezření o zapojení ruské služby do výbuchu ve Vrběticích, oznámil předseda vlády Andrej Babiš. Česká republika proto vyhostila všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří pracující pro ruské tajné služby. Do 48 hodin musí zemi opustit 18 špionů. Oznámili to s vicepremiérem Janem Hamáčkem na mimořádně svolané sobotní tiskové konferenci Ministerstva zahraničních věcí.
„V pátek večer jsme byli jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkající se bezpečnosti naší země. Informovali jsme pana prezidenta Zemana o tomto případu a navrhovaném postupu a prezident nám vyjádřil absolutní podporu. Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU, jednotky 291155, do výbuchu muničních skladů areálu Vrbětice v roce 2014. Při této explozi došlo k obrovským materiálním škodám, vážnému ohrožení a narušení mnoha místních obyvatel, ale především zde zahynuli dva naši spoluobčané,“ oznámil na tiskové konferenci předseda vlády Andrej Babiš.
Babiš ocenil práci tuzemských bezpečnostních složek, Policie ČR, zejména Národní centrály boje proti organizovanému zločinu, které i v době covidové pandemie odvedly profesionální práci. Případ řeší orgány činné v trestním řízení.
Police ČR na svých stránkách požádala v souvislosti s prověřováním okolností o pomoc při pátrání po dvou osobách, které se měly v období od 11. 10. 2014 do 16. 10. 2014 pohybovat na území České republiky, nejprve v Praze, následně v Moravskoslezském kraji a Zlínském kraji. Prokazovali se dvěma ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov, nar. 13. 7. 1979, a Ruslan Boshirov.
Když se agenti podle informací Respektu měli nacházet ve Vrběticích, policie tu vyskladňovala zbraně, které měl nakoupit jeden z významných bulharských obchodníků se zbraněmi. Ten pravděpodobně dodával zbraně na Ukrajinu, která byla v té době ve válce s Ruskem, a proto se to ruské straně nezamlouvalo.
Jde o ty samé agenty, kteří byli podezřelí z otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. „Česká republika musí reagovat. Jsme v podobné situaci jako Velká Británie v případě pokusu o otravu v Salisbury v roce 2018,“ dodal ministr zahraničí Jan Hamáček. Dodal, že touto záležitostí utrpí česko-ruské vztahy. O případu chce informovat spojenci v EU a v NATO.
Další informace na tiskové konferenci s ohledem na bezpečnost neposkytli, stejně jako nedali ani prostor pro dotazy.
„Prezident republiky byl o případu informován panem předsedou vlády i panem vicepremiérem v průběhu soboty. Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti,“ sdělil mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček.
Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách. https://t.co/SJ5Opg5gXD#policiepp pic.twitter.com/oACMrPYSbg
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 17, 2021
Česká politická scéna tento závažný teroristický akt odsuzuje. Vyjádřil se bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Závěr z dneška je jasný. Je na čase utnout debaty o zapojení Ruska do dostavby Dukovan. Bezpečnostní rizika musíme brát vážně a ne čekat, až se něco stane. Stejně tak je třeba jasně odmítnout ruskou hybridní válku kolem očkování,“ uvedl Petříček.
„Rusko není partner! Na to musíme odpovědět důrazněji než vyhoštěním pracovníků ruské ambasády! Zeman Nezeman. Je to bezprecedentní útok cizí mocnosti na našem území. Musí přijít sankce! Tohle si nesmí dovolovat,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.
Podle lidoveckého předsedy Mariana Jurečky by měla být vyhoštěna drtivá většina ruských diplomatů z Prahy. „Toto je naprosto bezprecedentní vměšování Ruska do naší suverenity, které se děje dlouhodobě. Velký respekt patří našim bezpečnostním službám a policii, že dokázaly dotáhnout vyšetřování do úspěšného konce,“ vzkázal prostřednictvím Twitteru.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by měl premiér Babiš okamžitě žádat svolání Summitu EU. „Měl by jednat o společném postupu, jak to učinila Theresa May po otravě Sergeje Skripala. Na našem území byli zabiti dva čeští občané a stovky jich musely být evakuovány. To není jen o naší ruské páté koloně, ale i té evropské,“ myslí si.
Poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek vyzval ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, aby jednoznačně odmítl účast Ruska na stavbě jaderného bloku elektrárny Dukovany. „Karel Havlíček ještě jistě nespí, takže bych mu důrazně doporučoval v brzké době naplánovat tiskovou konferenci, kde oznámí, že jen blbec nemění své názory a Rusové na našem území nebudou stavět ani ptačí budky, natož atomovou elektrárnu,“ napsal.