KOMENTÁŘ / Andrej Babiš spolu s agrární lobby bojuje proti dovozu ukrajinského obilí a v poslední době i potravin. Jsou prý kontaminované a nekvalitní. Ve skutečnosti vadí nižší ceny. Poslední kontroly ukazují, že kvalitu svých výrobků by si měla ohlídat právě potravinářská divize Agrofertu.
Opozici leží v žaludku dovoz ukrajinského obilí. Připojuje se k agrolobby varující před likvidací českých zemědělců, pokud vláda nezakáže jeho dovoz. Situace se vyhrotila poté, kdy zešílevší Putin brání vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, čímž ohrožuje nejen ukrajinskou ekonomiku, ale i miliony Afričanů hladomorem.
Kontaminované obilí?
Už na jaře vyzvalo ANO Fialovu vládu, aby neprodleně začala konat a sdělila informace o stavu obilí dováženého z Ukrajiny. Pokud by obsahovalo nepovolené látky, měla by přistoupit k zákazu jeho dovozu jako některé další evropské země.
Už tehdy byla tato hysterie zveličená, jelikož v našich podmínkách se jedná o zcela marginální záležitost. Pes je zakopaný jinde. Ukrajinské obilí snižuje ceny na trhu, což se nelíbí tuzemským producentům.
Do čela tažení proti ukrajinskému obilí se postavil Andrej Babiš, jenž v poslední době přitvrzuje. Toto téma napěchoval i do projevu k projednávání novely důchodového systému. Pochválil kvalitu Vodňanského kuřete, které podle něj „žere české obilí“.
„Nežere ukrajinské obilí, často kontaminované,“ zdůraznil, když reagoval na výhrady, že kritizuje drahé potraviny, přičemž jeho zemědělské a potravinářské podniky loni měly rekordní zisky. Napadl i ministra zemědělství Marka Výborného.
„Fandí ukrajinskému obilí, a to ukrajinské kuře se salmonelou, tomu také fandí,“ přisadil si Babiš. Jak je to ve skutečnosti?
Vyvrácené lži
Dezinformační scénou často šířené lži na úrovni poplašné zprávy o „kontaminovaném“ ukrajinském obilí ohrožujícím zdraví obyvatel vyvracejí časté a průběžné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), jež se jim věnuje už od dubna.
Podle aktuálního stavu k 2. srpnu SZPI provedla kontrolu celkem 91 vzorků obilovin a mlýnských obilných výrobků původem z Ukrajiny. Všechny byly vyhovující. Z toho vyplývá, že Babiš, u něhož je chronická lhavost součástí osobnostního ustrojení, má jiné postranní úmysly.
Otevřeně je formulují zástupci agrolobby v Agrární komoře a Zemědělském svazu, s podobnou vypovídací hodnotou. Agrární komora zveřejnila „alarmující“ prohlášení, že podle Českého statistického úřadu bylo loni dovezeno 27 tisíc tun ukrajinského obilí. Údajně sedmkrát víc, než uvádí resort zemědělství, který obvinila z „informačního přešlapu“.
Informačního přešlapu se naopak dopustila Agrární komora. Zveřejnila konkrétní údaje, ze kterých skutečně vyplývá, že bylo loni dovezeno 27 tisíc tun ukrajinského obilí. Také je ovšem pravda, že údaj 4000 tun vztahovalo ministerstvo zemědělství na loňský dovoz ukrajinské pšenice, což potvrzují i čísla ČSÚ.
0,4 procenta domácí produkce
Agrární komora vědomě či nevědomě zkresluje skutečnost. V každém případě platí, že dovoz ukrajinského obilí se rovná 0,4 procenta domácí produkce, jež má letos dosáhnout sedmi milionů tun. Strašit proto likvidací domácího zemědělství je přestřelený nesmysl.
Agrolobby pokračuje v loňské strategii strašit a vydírat. Realita přitom byla jiná, ohlašovaný kolaps zemědělství se nekonal. Problém vězí v něčem jiném, v nízkých cenách obilovin na světových trzích, z čehož viní ukrajinské producenty.
To je ovšem složitější, jak přiznal i Zemědělský svaz. Zemědělci mají na skladech dva miliony tun obilí z loňské sklizně a současně platí, že cena pšenice byla v červenci o 45 procent nižší než loni. Dokonce pod úrovní roku 2021.
To je pro agrosektor nevýhodné a nyní nehodlá ze svých cen slevit. Tady jsou počátky potravinové drahoty, kterou se Babišův okruh snaží svést na vládu a obchody.
Ekonom z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity Tomáš Maier připomíná, že zemědělci mohli prodat obilí loni bez problému za velmi vysoké ceny, takže si za to do značné míry mohou sami. Chybný kalkul, že ceny ještě porostou, nepřenášejí do nižších cen potravin, ale do hrozeb a útoků na všechny kolem.
Složitější je to i s – Babišem zmíněnou – salmonelou v ukrajinských kuřatech. Inspekce ji skutečně zjistila ve dvou vzorcích a příslušné šarže byly staženy z prodeje. Majitel Agrofertu už ovšem nedodává, že kontrolovaných vzorků bylo 22, a pochopitelně ani to, že salmonela byla nalezena i v jeho výrobcích.
Když před čtyřmi lety rozpoutal ještě hysteričtější kampaň proti dovozu levnějšího polského masa, šlo o podobnou manipulaci. Salmonela byla nalezena v jednom vzorku z více než stovky kontrolovaných vzorků z Polska, navíc dovezeného Babišovou firmou Animalco.
Ošizené mleté maso
V téže době vyplavalo na povrch, že salmonelu obsahovaly tři vzorky z pěti balení Babišem dnes vychvalovaného Vodňanského kuřete. Jiný problém by měl majitel Agrofertu řešit dnes.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejnila tři případy klamavě označených výrobků z mletého masa v obchodních řetězcích. Dva z nich spadají do produkce Kosteleckých uzenin.
Výrobek „Vocílka Mělněné maso Vepřové a hovězí“ by měl podle obalu obsahovat 44 procent hovězího masa. Kontrola v laboratoři však zjistila jen 23,34 procenta. Výrobek z mletého masa „Albertovo Kvalitní vepřové & hovězí“ pak místo avizovaných 20 procent hovězího masa obsahoval jen 12,9 procenta.
Agrofert se ohradil, že kontroloři použili špatnou metodu měření a podle jeho revize je vše v pořádku. SZPI kontrovala, že používá standardní akreditované laboratorní metody, nejlepší možné podle vědeckého poznání. Dotčené firmy se odvolaly a ve správním řízení jim hrozí až milionové pokuty.
Co dodat? Když Babiš potřebuje, použije proti své konkurenci – tu polské, tu ukrajinské – zjevné lži nebo zveličené výsledky kontrol, zatímco vlastní výrobky vychvaluje. Když se mu to nehodí, tváří se, že s Agrofertem nemá nic společného. Kdyby nebylo vyhnutí, jistě by kopíroval jeho obhajobu, že tentýž kontrolní orgán používá nevěrohodnou metodiku. Přece nikdy nepřizná, že by šidil zákazníky.
Bláznivé divadlo? Nikoli, Babišův svět. A zatím mu to prochází.