Respekt. Takový vzkaz poslala senátorům předsedkyně poslanců hnutí ANO a bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová poté, co odmítli novelu pandemického zákona. Horní komoru dokonce označila za pojistku zákonnosti. Její slova na sociální síti sdílel také expremiér Andrej Babiš (ANO). Ještě nedávno přitom o senátu hovořili úplně jinak.
„Facka vládní koalici a vítězství zdravého úsudku nad politikou. Senát potvrdil roli pojistky zákonnosti a dal najevo, že horkou jehlou ušitý pandemický zákon, paskvil z dílny vlády Petra Fialy, Česká republika nepotřebuje. Respekt!“ napsala ve čtvrtek večer na twitteru Schillerová.
Když ale ve sněmovně v roce 2019 probíhala debata o senátním návrhu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, používala Schillerová úplně jiná slova. „Je to opoziční a senátorská špína,“ citovala před poslanci vzkaz údajného občana. Někteří senátoři za tento výrok dokonce vyzývali tehdejší ministryni k rezignaci. Podle Tomáše Czernina (TOP 09) takovými výrazy častovali nacisté občany židovského původu a komunisté své politické protivníky. „Otevřeným dopisem vyzývám ministryni Schillerovou, aby odstoupila,“ oznámil tehdy senátor.
Zda tedy od té doby změnila bývalá ministryně na senát názor, není jasné. Zřejmě však nejde o jedinou otočku. Její čtvrteční příspěvek totiž na sociální síti sdílel i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Expremiér přitom léta opakuje, že je horní komora zbytečná a měla by se zrušit. „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není,“ prohlásil v minulosti expremiér.
O zrušení senátu hovořil Babiš také ve své knize O čem sním, když náhodou spím. „Kdyby platilo, že senát je pojistka a kontrola správnosti zákonů, měl se za jeho existence už dávno snížit počet novel a novel těchto novel, kde se upravuje, opravuje a napravuje kolem dokola. A to se nestalo,“ napsal před lety Babiš.
Senátoři odmítli pandemický zákon
Senát ve čtvrtek zamítl novelu pandemického zákona, která zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři poukazovali na možnost protiústavnosti některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze.
Novelu horní komora zamítla 32 hlasy z 61 přítomných senátorů, proti jich bylo 22. Senátoři nejprve hlasovali o schválení, které neprošlo o jediný hlas. Pro schválení zvedlo ruku 30 členů horní komory z 61 přítomných. Výbory se už ve středu na stanovisku k předloze neshodly. Zatímco zdravotnický výbor ji podpořil, ústavněprávní doporučil zamítnutí.
„Je to pro nás zpětná vazba. Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ reagoval na rozhodnutí senátorů pro deník FORUM 24 premiér Petr Fiala (ODS). Vládní předlohu nyní znovu posoudí sněmovna, poslanci by o ní mohli hlasovat příští týden.