Vláda premiéra Andreje Babiše se na svém zasedání 3. června mj. zabývala nominacemi do Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) na období 2020–2025. Dva dosavadní členy tohoto výboru, který se ve třech skupinách zabývá zájmy zaměstnavatelů, odborů a neziskových organizací, chce kabinet nahradit loajálnějšími lidmi: dosavadním poradcem premiéra Babiše Jaroslavem Ungermanem a výkonnou ředitelkou pro společnou zemědělskou politiku v Agrární komoře Jarmilou Dubravskou. Rozhodnutí kritizují jak některé neziskové organizace, tak také čeští europoslanci.
Vláda na svém webu zveřejnila informaci o tom, že Ungerman a Dubravská by měli nahradit dva dosavadní členy výboru Romana Hakena a Pavla Trantinu. Jak informovala ČTK, neziskové organizace se proti tomuto rozhodnutí vlády ohradily dopisem adresovaným premiéru Babišovi. „Oceníme, pokud zjednáte nápravu tohoto omylu dříve, než dojde ke jmenování Radou Evropské unie a než budeme muset pana Ungermana a paní Dubravskou vyzvat k rezignaci,“ napsali zástupci neziskovek v narážce na to, že o změně rozhodl Babiš.
Zástupci „těch velkých“
„Andrej Babiš se při nominacích zásadně neohlíží na jiné zájmy, než jsou ty jeho a jeho ‚bývalých‘ firem, takto lze číst i stávající nominace. Agrární komora dlouhodobě zastupuje zájmy velkých zemědělských koncernů, proto je z pohledu premiéra jmenování jejího zástupce do výboru pochopitelné. Pro ČR to ale dobrá zpráva není,“ okomentovala rozhodnutí pro deník FORUM 24 europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová.
Stejně kritický je i europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa. „Nepřijde mi v pořádku, aby rozhodnutím premiéra byli staženi a nahrazeni lidmi, kteří podporu českých nominujících organizací nemají a evidentně nadřazují loajalitu k vládě nad zájmy těch, které by měli skutečně reprezentovat. Obzvláštní nedůvěru ve mně vyvolává, pokud je takto na sílu prosazována kandidátka, která má jinak podporu pouze Agrární komory ČR. Agrární komora nepochybně reprezentuje zájmy zemědělských podniků, bohužel ale především těch velkých. Kontrolní výbor Evropského parlamentu s nimi už měl tu čest – po našich otázkách, proč v Česku chybějí dotace pro malé zemědělce a rodinné farmy, byla Agrární komora jediným sdružením, které začalo Kontrolní výbor napadat a rozesílat stížnosti. Od premiéra bych tedy očekával větší zdrženlivost,“ napsal Peksa na svůj profil na Facebooku.
Členové EHSV, jehož pravomoci v EU jsou konzultační, mají ve třech skupinách zastupovat zaměstnavatele, odbory a neziskové organizace. Nejsou zaměstnanci EU. Nemají zastávat zájmy svého státu, ale organizací, které zastupují, říká předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček, který je pod dopisem Babišovi také podepsán. Nominace Ungermana je podle zástupců neziskových organizací s tímto v rozporu, jelikož svůj zájem o místo v EHSV zdůvodnil obhajobou zájmů ČR a potřebou větší loajality zástupců ČR k vládě.
Ungerman je nyní členem výboru za odbory. Dubravská je ve výboru za Slovensko a hájí zájmy zaměstnavatelů v zemědělském sektoru. Pro jejich nominaci za neziskové organizace se premiér rozhodl kvůli snaze o genderovou vyváženost a pravidelnou rotaci expertů, napsala zástupcům neziskového sektoru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Její dopis má ČTK rovněž k dispozici. Podle Sedláčka by ale převaha mužů na původním seznamu nominovaných za neziskový sektor neměla být problém, protože odbory či zaměstnavatele bude ve výboru hájit zase naopak více žen.
Trantina je nyní v EHSV místopředsedou skupiny zastupující neziskové organizace. Pracuje ve Skautské nadaci Jaroslava Foglara. Stejně jako v minulosti ho do výboru opět navrhla ČRDM, která sdružuje 97 spolků dětí a mládeže se zhruba 200 tisíci členy a které v minulosti předsedal. Haken se zabývá agendou sociálního podnikání, životního prostředí nebo Smart Cities. Ungermana nominovala Nadace Zemědělské fórum, jejímž zakladatelem je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR. Dubravská byla nominována Agrární komorou ČR.
Evropský hospodářský a sociální výbor je poradní instituce EU složená ze zástupců organizací pracovníků a zaměstnavatelských organizací a dalších zájmových skupin. Poskytuje svá stanoviska Evropské komisi, Radě EU a Evropskému parlamentu a působí tedy jako spojovací článek mezi institucemi EU s rozhodovací pravomocí a evropskými občany.
S využitím informací ČTK a EHSV