Vláda přišla s návrhem na zrušení zákazu dodávek nebezpečného materiálu a zařízení pro jaderný program nepřátelského diktátorského režimu v Íránu. Velmi podobný komunistický návrh neměl šanci, mimo jiné proto, že mnozí poslanci včetně některých vládních rebelů chtěli nejprve slyšet názor Izraele. Izrael má být totiž podle klíčových íránských představitelů „vymazán z mapy“. Proto je také Íránem podporována teroristická organizace Hizballáh a proto se také z Izraele ozvaly silné obavy, byť s dovětkem, že pokud by íránský jaderný program nepodporovala Česká republika, stejně by se našel někdo jiný.
Aby tedy zákon i přes námitky našich spojenců prošel, rozhodla se vláda předložit svůj vlastní návrh. Zajímavé však je podívat se, proč vláda vůbec přišla s takovým nebezpečným návrhem, který nás navíc poškozuje u spojenců (jako jsou Spojené státy za Donalda Trumpa, Saúdská Arábie nebo již zmíněný Izrael).
Jak je u našich vlád obvyklé, hlasování probíhá za zavřenými vraty a ministři nechtějí přiznat, kdo jak hlasoval. Říkají si, že voličům do toho nic není. S dodávkami našemu nepříteli hlásícímu se k nebezpečnému výkladu islámu, který nám dlouhodobě vyhrožuje a zrovna v posledních dnech nás provokuje zkouškami balistických střel, však jistě souhlasili představitelé všech koaličních stran (socialisté, Babišovi „aňáci“ i lidovci). Kdyby dvě strany přehlasovaly tu třetí, převálcovaná strana by hlasitě křičela. Známe to třeba z hlasování o navýšení zdravotních pojistek za státní pojištěnce či zvýšení částky posílané na vědu, kdy sociální demokraté a lidovci přehlasovali ministra financí Andreje Babiše (ANO), a to dokonce přesto, že takovéto rozpočtové otázky spadají právě do jeho ministerské působnosti. Tehdy se Babiš na tiskové konferenci velmi rozčiloval, což je pochopitelné. „Jeho“ úředníci prý navíc připomněli, že byl takový postup velmi neobvyklý.
Jak bylo připomenuto ve sněmovně, zákon spadá do kompetence především ministra financí. Můžeme si být tedy jistí, že Babiš s návrhem souhlasil. Otázkou je proč. Ve sněmovně pak návrh uvedli jako předkladatelé ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), kteří s ním také souhlasí.
Sociální demokraté jsou většinově přáteli íránského režimu dlouhodobě, snad z pouhé naivity, nebo snad kromě naivity také proto, aby se mohli pochlubit pracovními místy, která díky vývozu zneužitelných zařízení (popř. nebezpečného materiálu) do Íránu zachrání. Komunisté a socialisté však k protlačení návrhu nutně potřebují ještě Babiše a jeho lidi.
Babiš má však pro podporu návrhu jinou silnou motivaci. Pan ministr totiž upřednostňuje své podnikání před vládním působením. Ukazuje to třeba i v případě, kdy upřednostňuje své zisky před daněmi, ze kterých by mohly být vystavěny školky či dětská hřiště (jak tvrdí jeho reklama na EET). Přiznal se, že dokonce už jako ministr dokupoval od své firmy korunové dluhopisy za účelem snížit si o nějaký ten milion daň. V neplacení daní (již v řádu mnoha desítek milionů) za držené dluhopisy pokračuje dosud. Podobně dává přednost svému podnikání, když dodává státu krizové zásoby na základě smlouvy, která je pro stát nevýhodná (finančně i při případné krizové situaci), jak upozornila Česká televize.
Na zrušení embarga má největší zájem jeho blízký obchodní partner miliardář Ivan Zach, což je nyní již většinový vlastník televizní stanice Prima (ale i Prima Love, Prima Zoom a dalších stanic ze skupiny Prima), jak je veřejně známo. Ano, to je ta televize, která si zve do diskuzního politického pořadu ministra Babiše bez oponentů, aby se mohl sám se sebou pohádat nebo spíše sdělit občanům, co má na srdci. Zkrátka taková malá reklama na Babiše. Zach navíc vlastní nizozemskou společnost, která na reklamním trhu zastupuje mimo jiné Babišovu rozhlasovou stanici Impuls. V Nizozemí, kde jsou shodou okolností nízké daně, sídlí jistě proto, že je tam hezky.
Jenže kromě toho je Zach také vlastníkem různých významných nemovitostí či kyperského koncernu GES Industry Europe. Na Kypru, kde jsou shodou okolností také nízké daně, sídlí jistě proto, že je tam ještě lépe než v Nizozemí. Tady je kámen úrazu. Součástí tohoto kyperského koncernu je jedna bohatá firma (jejíž hodnota činila už v roce 2009 podle serveru MotejlekSkocdopole.com minimálně 768 milionů korun). Sídlí v Milevsku. Pokud je vám název města povědomý, vězte, že se nenachází na Kypru, nýbrž v okrese Písek. Vyrábí vzduchotechnická zařízení a Babišův spojenec Zach projevil zájem vyrábět je ve velkém právě pro jaderný program íránských diktátorů. Ti pak budou moci vystřelit balistickou střelu s jadernou hlavicí třeba na střední Evropu. Nebo od nás budou žádat výpalné. To však jistě nezaplatí miliardář a mediální magnát Zach a jeho spojenec, rovněž miliardář a mediální magnát Babiš, nýbrž my všichni.
Možná si říkáte, že by pak přece bylo lepším řešením Írán i s jeho zařízeními z Milevska navzdory ruské protiletadlové obraně vybombardovat. Jenže pak by měli Zach i Sobotkova vláda na svědomí smrt desítek milionů Íránců, tedy možná vůbec největší krveprolití v dosavadních dějinách lidstva. Tady končí legrace. Možná bychom někdy s odstupem času mohli přivřít oči i brejle nad Babišovými snahami vyhýbat se ustavičně daním (navzdory zavádění „on-line pokladen“ i pro nejmenší z nejmenších), ale podpora našich největších nepřátel nesmí Babišovi a jeho kamarádovi, ale ani komunistům, ČSSD a případně lidovcům projít.
Sledujme tedy s co největší obezřetností, zda mají naši poslanci ještě vůbec nějaké svědomí. Zároveň doufejme, že se americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi (pravicová Republikánská strana) zdaří jeho plán na opětovné uvalení účinných mezinárodních sankcí na íránský režim, na jejichž zrušení se významně podílel jeho levicový předchůdce Barack Obama.
FORUM 24 vás ještě bude informovat, jak se staví k případu česká politická scéna a proč je zrovna Írán tak nebezpečný. Především vás však budeme informovat o dalším vývoji a nakonec i o výsledcích hlasování o tomto návrhu zákona. Samotný Babiš ve sněmovně často chybí, nebo se zdržuje hlasování. Zajímavější však bude sledovat, jak budou hlasovat jeho fanoušci, poslanci za ANO.