Novela zákona o rozpočtových pravidlech, kterou předkládá Babišovo ministerstvo, silně zasáhne zdravotní péči, jež je poskytována kupříkladu příslušníkům policie. Strážníkům, kteří se dennodenně potýkají například s potíráním drogové problematiky, nebude poskytováno očkování třeba proti žloutence nebo TBC. Pojišťovna, která zdarma policistům zatím důležitou ochranu hradí, totiž kvůli novému zákonu přijde o peníze, kterými doteď vakcíny platí.
Na důležitá vyšetření nebudou peníze
Na drtivé snížení příspěvků, které pojišťovny budou poskytovat, pokud návrh zákona o rozpočtových pravidlech vejde v platnost, upozornil server Zdravotnický deník. Omezení se dotkne vyšetření proti rakovině, různých očkování nebo třeba příspěvku na rovnátka. Léčebné pobyty pro nemocné děti budou z velké části zrušeny také. Radikálně se Babišův zákon dotkne i bezpečnostních složek.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra upozorňuje, že zákonné nařízení převézt všechny své bankovní účty zdravotních pojišťoven z komerčních bank do České národní banky bude mít nedozírné následky na poskytovanou péči. Výdaje, které jdou mimo zdravotní pojištění, totiž pojišťovny platí z takzvaného fondu prevence. „Fond prevence se tvoří z úroků na bankovních vkladech a z pokut a penále od neplatičů pojistného. Vzhledem k tomu, že ČNB nevyplácí žádné úroky, pojišťovny opatřením přijdou o významnou část těchto zdrojů a fond prevence téměř ztratí svůj význam,“ řekl Zdravotnickému deníku generální ředitel největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR David Kostka. „Jde o peníze navíc, které jsme vytvořili mimo všechny fondy. Naši klienti tak o ně nenávratně přijdou a s tím o řadu výhod,“ říká.
Ochranu očkováním ztratí třeba policisté
Mezi postižené klienty budou patřit například i policisté. Ti, ačkoliv se běžně setkávají s lidmi, u kterých hrozí nákaza třeba žloutenkou, nebudou mít nárok na očkování proti ní. „Pojištěncům z řad policistů a hasičů nabízíme z fondu prevence příspěvky na očkování proti TBC či žloutence, případně příspěvek na vyšetření na přítomnost toxických látek v krvi,“ vysvětluje Kostka. „To je důležité pro záchranáře, kteří se pohybují například v prostředí velkých požárů, živelních katastrof a podobně. I tyto příspěvky budou případným přijetím zákona ohroženy,“ dodává generální ředitel Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR.