Ve středu 21. června prohrál Andrej Babiš boj o nadvládu v obřím energetickém koncernu ČEZ. Konala se totiž valná hromada, v jejímž rámci se samozřejmě rozhodovalo o výši vyplácené dividendy, ale také třeba o potvrzení mandátu předsedovi dozorčí rady Václavu Pačesovi (bývalému předsedovi Akademie věd ČR).
Babiš (ANO) měl o vliv nad ČEZem jako ministr financí enormní a dokonce neskrývaný zájem. S odchodem z ministerské funkce nesporně jeho apetit neustal, zvlášť když se jeho nástupcem stal jeho stranický kolega Ivan Pilný, který Babišovo působení na ministerstvu vychvaluje.
Babiš už v lednu 2017 přiznal, že má zájem jako ministr ČEZ ovládnout. Zatímco v případě OKD přesvědčil ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD), aby se vzdal snah o získání vlivu nad firmou (a tedy i nad doly včetně dolu v Beskydech) ve prospěch ministerstva financí, u ČEZu na své koaliční partnery narazil. „Nefunguje to tak, jako když nějaký ministr sám řídí nějakou firmu,“ postěžoval si Babiš. Pro Babiše je zjevně těžko stravitelné, když nemůže sám ovládat velký koncern, o který by měl zájem.
V dubnu 2017 se zase snažil zabránit prodeji elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi. Důvodem by mohla být jejich všeobecně známá vzájemná nevraživost. „Mně osobně dochází s managementem ČEZ trpělivost,“ nechal se tehdy Babiš slyšet ve vyjádření pro Hospodářské noviny. Dozorčí rada rozhodnutí prozatím odložila.
Velká nejistota ohledně postupu ministerstva financí pochopitelně zavládla před valnou hromadou ČEZ naplánovanou na 21. června. Tím spíše, že Babiš už v minulosti navrhl rozdělit úplně celý zisk z roku předchozího na dividendách. ČEZ by tak neměl z vlastních zdrojů za daný rok ani korunu na opravy či běžný provoz, o investicích ani nemluvě. Ostatně, byl to někdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) společně právě s ministrem Babišem, kdo mají hlavní podíl na nepochopitelném zrušení dávno rozběhnuté soutěže na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, čímž kvůli nim přicházíme jako společnost každoročně odhadem o stovky milionů korun.
Svůj plán na rozebrání celého zisku navíc Babiš tehdy oznámil vybraným novinářům několik pracovních dní předem, čímž jim dal šanci nakoupit si na základě této informace akcie. Možná že tím kryl nákupy akcií ČEZu někým dalším, těžko říci. Jeho postup by byl samozřejmě protizákonný, ale Babiš se následně začal hájit, že se chtěl o plánu ještě poradit na vládě, což nakonec také udělal, a možná proto, aby se vyhnul případnému stíhání, od plánu nakonec ustoupil. Česká národní banka pak vyšetřovala podezřelé nákupy akcií ČEZu v inkriminovaných dnech, ale nepodařilo se jí případný Babišův trestný čin prokázat, jak informoval server Skutečnosti.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechal tentokrát vládu pro jistotu odhlasovat, že smí ministerstvo financí na valné hromadě podpořit pouze návrhy dozorčí rady. Babiš to označil za megaskandál, jak informovaly Lidové noviny, čímž potvrdil svůj přetrvávající zájem o ČEZ. Z jeho reakce se zdá, že skutečně skrze Pilného na valné hromadě něco plánoval. Do boje se na Babišově straně dokonce přidaly i zmíněné Lidové noviny, jak jsme vás již informovali.
Valná hromada tedy nakonec hlasovala pro dividendu zhruba odpovídající dividendám let minulých a potvrdila Václava Pačese jako předsedu dozorčí rady. Bylo odhlasováno rovněž zvýšení pravomocí dozorčí rady (kontrola nad rozsáhlými investicemi) a nebyly navrženy odměny pro představenstvo a dozorčí radu. Andrej Babiš zcela prohrál. Ale možná jen dočasně.