„Potřebujeme osvěžit paměť,“ vyhlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sociálních sítích. Z toho důvodu prý hledá autora, u kterého by si objednal sepsání knihy o tom, co všechno se v naší republice dělo od sametové revoluce v listopadu 1989 až do dneška. Opravdu si ale přeje, aby nezávislý a nestranný historik, jakého si žádá, sepsal po pravdě všechno? I o něm samém?
„Hledá se nestranný, nezávislý historik. Rozhodl jsem se zasponzorovat knihu o historii naší země od revoluce. Kdo máte zájem, pište mi i s referencemi.“ Tato nanejvýš zajímavá výzva se v úterý 4. dubna dopoledne objevila na facebookové stránce šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A hned také vzbudila mnohé ohlasy.
Publikace o dění po Listopadu by nepochybně mohla být přínosná a jistě by nebyla bez zajímavosti. Už jen proto, že ani za Václava Havla, ani za Václava Klause, ani za prezidentství Miloše Zemana (rozdělíme-li tedy jednotlivá období podle hlav států) nebyla naše země bez skandálů, kauz a ostud, tuzemských i mezinárodních. Rozhodně nebyla bez problémů. Že ale po vzniku takového faktografického díla volá zrovna Andrej Babiš, jehož role v polistopadové době byla mírně řečeno rozporuplná, budí u příjemců tohoto sdělení dílem pohoršení, dílem veselí.
„Institut paměti národa by byl vhodnější. Jsou tam i různé nefalšované dokumenty,“ připomíná uživatel Tomas J. Má na mysli slovenský Ústav paměti národa a spis spolupracovníka StB, ve kterém je Babiš veden jako agent Bureš, což žádný soud zatím nevyvrátil.
„To si střihnete jednu z hlavních rolí, vedle Bakaly, Mrázka a dalších… to bych si i přečetl! Nedělejte to moc tlustý, ať to přelouská i Vaše cílovka,“ ironizuje pan Ondřej D. s odkazem na Babišovu „temnou“ minulost. Někteří vtipkují na téma, proč vlastně Babiš hledá autora, když přece nějaké knihy, ve skutečnosti díla jeho marketingového týmu, už údajně napsal.
Jiní diskutéři Babiše upozorňují, že takové knihy, jakou si přeje, už přece existují. A doplňují doporučením publikací novináře Jaroslava Kmenty, který v nich dopodrobna rozkryl a popsal Babišovo provázané působení v byznysu i politice. Mají na mysli například reportážní publikaci Boss Babiš, ve které autor shrnuje způsob oligarchova zbohatnutí, upozorňuje, s kým vším byl Babiš v minulosti zapletený a čím je nebezpečný. Mapuje i jeho účinkování v „podsvětí“ po boku „kmotrů“, jako byli Radovan Krejčíř nebo František Mrázek. Další Kmentova kniha, Babišovo Palermo, je také výpovědí o dění po revoluci. Mapuje Babišovo politické působení mezi lety 2014 až 2021.
Četné komentáře na Babišově facebookové stránce jsou i pochvalné: „Děkujeme a držíme palce celému hnutí ANO.“ Jiní uživatelé vyjadřují obavy, jak bude s takovou knihou, pokud by tedy vyšla, i s jejím autorem naloženo. „Zbytečně vyhozené peníze. Pokud by ta kniha byla skutečně po pravdě, tak ji stejně kuliočko označí za dezinformační, zavře do trezoru a autora požene před soud…,“ obává se Oldřich S. reakce ministra vnitra Rakušana.
Podobně se o bezpečnost potenciálního autora strachuje i dáma s přezdívkou Lucie Upírek: „Nápad dobrý, jen si nejsem jistá, jestli je i dobré načasování. V téhle době, pokud se takový historik najde, zároveň vydáním knihy podepíše svůj ortel…“
A scházejí se už i tipy na možné autory, kteří mají podle zadání být nezávislými historiky. „Jednu bych pro Vás měla, pracovala na celnici, tak jestli chcete jméno a kontakt, tak jenom do zprávy,“ nabízí paní Hana.
Jedno je ale jisté. Pokud avizovaná kniha se sponzoringem poslance, předsedy hnutí ANO, velkopodnikatele a vlastníka médií Andreje Babiše vznikne, bude bezesporu zajímavá.