Připravované zdanění životního pojištění pěti milionů českých občanů, které připravila ministryně financí Alena Schillerová, neprošlo bez povšimnutí těch, jichž se týká. Proti mimořádné dani ve výši deset miliard, jejímž důsledkem bude zdražení pojištění, vznikla petice, kterou její iniciátorka zaslala deníku FORUM 24.
Proti dani se již dříve ozvali i odborníci, například Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky, který ji okomentoval takto: „Je dobré si uvědomit, že jde o jednorázový, nikoli trvalý výnos. Pokud se z něj budou platit opakující se, zejména mandatorní výdaje – důchody, rodičovský příspěvek a podobně, vytvoří se tím jen další nerovnováha ve veřejných financích.“
Zároveň se již ozvala opozice. „Poté, co vláda vydrancovala všechny peníze z bývalého Fondu národního majetku, nyní vydrancuje rezervy pojišťoven,“ prohlásil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Také ekonomický expert ODS Jan Skopeček je proti: “Česko potřebuje stabilní pojišťovny. Likvidace rezerv je krok špatným směrem. Andrej Babiš se už jako ministr financí snažil systematicky hledat rezervy veřejných institucí a rozpouštět je ve státním rozpočtu.”
Ti, kterých se věc dotkne nejvíce, tedy lidé, kteří si životní pojištění platí, se chtějí bránit. Dana Drahná, čtenářka deníku FORUM 24, zaslala do redakce e-mail a odkaz na petici, která si klade za cíl oslovit co nejvíce občanů, kteří zmiňovanou daň odmítají.
Dopis paní Dany Drahné proti krádeži životního pojištění
Vážená redakce!
Jmenuji se Dana Drahná, pracuji jako úřednice ve vysokoškolské instituci a toto je poprvé v mém životě, kdy píši do novin. Donutil mě k tomu dle mého názoru zcela iracionální a chamtivý návrh této vlády, která se chystá zdanit životní pojištění občanů.
Protože jsem sama zažila, jak je to v životě komplikované pro pozůstalé při odchodu příbuzného, rozhodla jsem se životní pojištění uzavřít. Jaké však bylo moje překvapení, když mě zástupce pojišťovny upozornil na to, že vláda chce pojistky zdražit. Podle dostupných článků, které jsem k tématu nalezla, se jedná o mimořádné zdanění rezerv, které pojišťovny uchovávají např. pro účel zabezpečení blízkých v případě jejich úmrtí, nebo důchodového pojištění, vypláceného formou renty.
Takřka denně slyšíme všichni od předsedy vlády ing. Babiše mnoho slibů, co vše vláda slibuje zajistit občanům. Jak je ale možné, že stát za tím účelem sahá na tyto prostředky klientů, které bude muset pojišťovna jednou vyplatit? Jaký má potom smysl si pojištění zřizovat, když si nemohu být jista, že jednou na vyplácení pojistek vůbec bude?
Prosím Vás, abyste tématu věnovali pozornost, a budu vděčna za Vaši reakci. A pokud by to bylo možno, prosím vás i o zveřejnění petice, kterou jsem v tomto smyslu založila.
Petice ZDE
Podpořte můj FB profil pro tuto petici ZDE
Děkuji a s pozdravem,
Dana Drahná
Praha
O co se vlastně jedná?
Ministryně financí Schillerová přišla s návrhem zdanění tzv. technických rezerv pojišťoven. To jsou peníze, které si pojišťovna schovává do budoucna, aby mohla uspokojit nároky svých klientů. Věc se týká až pěti milionu českých občanů, kteří si životní pojištění zřídili.
Smyslem životního pojištění je naspořit si peníze, které pojišťovna vyplatí v případě budoucího plnění – v případě onemocnění, úrazu či dokonce úmrtí klienta, nebo trvalé invalidity a omezení schopnosti chodit do práce. Podle návrhu zákona, který je v podstatě skrytým sektorovým zdaněním, by měly některé pojišťovny odvést až 300 % či až 500 % čistého zisku jako jednorázovou daň. Jedinou možností, kterou pojišťovny budou v takové situaci mít, je samozřejmě zdražení veškerého pojištění.
Podle odhadu ministerstva financí může být výnos ze zdanění finančních rezerv, které si musí povinně vytvářet necelá padesátka pojišťoven na českém trhu, 7,9 miliardy korun v přespříštím roce. V následujícím by to pak mělo být 2,6 miliardy. Tyto rezervy dosud zdanění nepodléhaly. Vrcholní představitelé pojišťoven poslali otevřený dopis poslancům, v němž odmítají podobný útok rezervy na životní pojištění klientů jen kvůli jednorázové injekci do schodkového rozpočtu.