Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou v úterý 11. srpna jednat s některými ministry o státním rozpočtu na příští rok. Babiš to řekl ve svém videu na facebooku. Premiér dodal, že počítá s růstem důchodů a také se zrušením superhrubé mzdy, což by s sebou mělo přinést snížení daňového zatížení zaměstnanců.
Babiš řekl, že 11. srpna bude celý den na ministerstvu financí. „Budou chodit někteří ministři a budeme diskutovat o rozpočtu na příští rok,“ uvedl. Zdůraznil, že počítá s růstem důchodů a zrušením superhrubé mzdy. „Je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců, bylo by dobré vrátit se na 15 procent, co slibovala ODS,“ konstatoval Babiš.
Prohlášení na twitteru kritizoval místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Pět let odmítal Andrej Babiš náš návrh na razantní snížení daní pro zaměstnance. Jak je jeho zvykem, nápad ukradl a dnes ho prezentoval jako svůj. Nevadí, důležitý je výsledek, tak snad si to zase nerozmyslí,“ uvedl.
K návrhu ODS, aby se zdaňovaly jen hrubé mzdy, tedy bez navýšení o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, zaujala před dvěma lety vláda negativní stanovisko. ODS navrhovala, aby sazba daně zůstala jako nyní na 15 procentech.
Poslanec PČR za ODS Jan Skopeček napsal: „Premiér Babiš se před odjezdem na Krétu nechal slyšet, že vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy. Není třeba cokoli vymýšlet. ODS tento návrh předložila ve sněmovně opakovaně. Stačí, aby pro něj na rozdíl od minulosti premiér Babiš a jeho poslanci hlasovali.“ K situaci se strana vyjádřila na twitteru. „To jsme moc rádi, že se pan premiér přenesl strojem času do minulých let a chce přednést náš návrh na zrušení superhrubé mzdy, který jeho vládla dříve zamítla.“
Nově vzniklý návrh kritizuje na twitteru i Miroslav Kalousek. „Zřejmě je nutné stále opakovat, že superhrubá mzda byla už jednou zrušena. Zákonem platným od roku 2012 a účinným k 1. 1. 2015 bylo uzákoněno 19 % z hrubé mzdy. ANO a ČSSD tento zákon zrušily ještě před účinností a od té doby slibují, že ho předloží samy. Komický evergreen.“
Schodek letošního rozpočtu se třikrát zvyšoval kvůli pandemii nového typu koronaviru a souvisejícím opatřením. Vláda nejprve prosadila zvýšení z původních 40 miliard na 200 miliard, později na 300 miliard a v polovině července podepsal prezident Miloš Zeman novelu, která zvyšuje schodek na 500 miliard korun. Sněmovna v souvislosti s tím požádala vládu, aby zpracovala koncepci konsolidace veřejných financí pro období 2021 až 2027. Vláda ji má předložit do 30. září.