Premiér Andrej Babiš zareagoval na dopis osobností, který mu byl zaslán ohledně současného dění v Radě České televize. Jde o odvolání dozorčí komise Rady ČT, které je podle řady lidí v rozporu s právem.
Dopis adresovaný premiérovi podepsali například bývalý předseda Rady ČT Milan Uhde, biskup Václav Malý, astrofyzik Jiří Grygar, ředitel divadla Semafor Jiří Suchý, režisér Jan Svěrák nebo herec Bolek Polívka.
Babiš v dopise, který má k dispozici server iRozhlas.cz, píše, že sdělení bere vážně. Nechce do sporu vstupovat, protože je politik. Využil příležitost vyhranit se vůči senátorům. „Na rozdíl od svých kolegů ze Senátu nechci vyvíjet tlak na nezávislou instituci.“ Vyzývá signatáře, aby využili „v případě jakéhokoli podezření na porušení zákona“ právní prostředky. Konstatuje, že současný výběr radních je pod politickým vlivem a že by chtěl, aby se výběr odpolitizoval, jako je to u „našich evropských sousedů“.
Dále píše: „Osobně s vámi souhlasím v tom, že Česká televize v době pandemie covid-19 obstála a svou roli plnila a plní velice dobře. Také jsem uvítal vzdělávací a výchovné pořady pro děti, kanál pro seniory nebo vysoce profesionální zpravodajství na kanálu ČT24, které už dnes běží snad v každé kanceláři a lidé si bez něj svůj život umí jen těžko představit. Ano, jsem občas k práci některých lidí z České televize kritický, k některým pořadům až tak, že jsem se rozhodl do nich už více jako host nechodit. Ale to neznamená, že si nevážím práce ostatních profesionálů v České televizi. Za jejich práci v posledních měsících jim děkuji a opravdu nemám absolutně žádný důvod, abych jejich význam pro naši společnost v těchto těžkých časech jakkoli zpochybňoval. Osobně doufám, že i tímto dopisem zabráním další eskalaci a vyjádřím tak zároveň podporu nezávislosti médií veřejné služby. Tu ode mě totiž vždy měly a mají a do konce volebního období naší vlády se na tom nic měnit nebude.“
Tolik tedy premiér.
Jak to máme číst? Babišovo ANO nese svůj podíl na tom, kdo dnes v Radě ČT sedí. Poslední várka radních jsou osoby jasně vyhraněné proti ČT a stojí za nimi politické síly, které by veřejnoprávní televizi nejraději zrušily nebo dostaly pod svou kontrolu. Je zjevné, že je to Zemanův Hrad, různí okamurovci, klausovci a komunisté. Babišovi lidé samozřejmě také.
Je možné, že Babiš si ke všemu, co má dneska s koronavirem, nechce přidělávat další znervózňující problémy navíc. Dostavbu Dukovan by nejraději nechal na příští vládu, ačkoliv je zjevné, že Miloš Zeman by to chtěl mít co nejdřív hotové tak, aby v Moskvě byli spokojeni. Mít na krku ještě nějaké nové televizní nepokoje, jako to bylo před dvaceti lety, nemusí být příjemné. Jistě by se mu líbilo, kdyby pro ČT byl hvězdou, ale zas tak nutně ji nepotřebuje. Na to si opatřil dvoje noviny, aby o něm takzvaně „psaly pravdu“. Má své vlastní kanály, jak si nastolovat agendu a vylepšovat obraz. A Česká televize do něj nijak zvlášť nestřílí, kritické materiály o Babišovi se objevují spíše na okraji vysílání.
Vedení České televize také může balancovat. Příliš mnoho podpory od Babiše by vzbuzovalo otázku, co za to asi tak premiér bude chtít. Příliš málo podpory může vést k tomu, že ředitel televize Petr Dvořák a jeho lidé skončí. Je to nepříjemná situace, která se měla systémově vyřešit už dávno. Návrhy různých obskurních spolků, když o výsledku nakonec stejně rozhodují poslanci podle politického klíče, to se moc nepovedlo. A do toho tu máme neřízené střely v Radě ČT, na které je teď každá páka poněkud krátká. A tyto střely budou chtít zasáhnout svůj cíl, vždyť proto je někdo vystřelil.
Postupovat právní cestou bude nakonec nejspíš nutné, je jen otázka, kolik to bude stát času a co mezitím stačí odhodlaná úderka ještě napáchat.