Andrej Babiš (ANO) v pondělí oznámil rozpuštění svého svěřenského fondu, ve kterém měl zaparkované akcie společností Agrofert a SynBiol. Podle oslovených českých politiků se na střetu zájmů, v němž podle nich předseda nejsilnější opoziční strany je, nic nemění.
Podle předsedkyně TOP 09 a poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové Babiš ovládal Agrofert již dříve přes nyní zrušený svěřenský fond. „Na to upozorňovala i Evropská komise. Rozpuštěním svěřenského fondu se tedy nic podstatného nemění a Andrej Babiš zůstává dál ve faktickém střetu zájmů. Což představuje problém,“ vzkázala deníku FORUM 24 Pekarová Adamová.
„Andrej Babiš zůstává i nadále ve faktickém střetu zájmů, což už stálo naši zemi desítky milionů korun, na což nakonec nejvíce doplácejí malé obce, školy a tedy běžní lidé,“ uvedla Pekarová a dodala, že když byl Babiš v exekutivních funkcích jeho majetek a zisky Agrofertu rostly. „Nyní když už nemá krytí svých stranických kolegů ministrů je tomu opačně,“ upozornila
Jak uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda, Babiš svým rozhodnutím naznačuje, že se asi nebude vracet do vlády. „Předpokládám, že to znamená, že už nepočítá s tím, že by se ještě někdy vracel do exekutivní funkce, a bude se již nadále věnovat správě svého majetku,“ napsal Benda ve vyjádření pro ČTK.
Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí však uvedl, že v příštím roce chce vyhrát a sestavit vládu. „V případě, že se nám to podaří, samozřejmě vše vyřeším v souladu se zákony České republiky tak, jako tomu bylo vždy,“ napsal Babiš.
O jasném střetu zájmů bez ohledu na formu hovoří předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný. „Andrej Babiš = Agrofert a Agrofert = Andrej Babiš. Střet zájmů je naprosto jasný. Jediné řešení, jak mu pomoci tento problém vyřešit, je porazit ho ve volbách,“ napsal Výborný na sociální síť X poté, co předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš v pondělí oznámil rozpuštění svěřenského fondu.
Do něj před sedmi lety kvůli střetu zájmů vložil akcie svého holdingu Agrofert a firmy SynBiol. Nyní uvedl, že držení akcií podniků není v rozporu s funkcí poslance. „Kvůli účelovému zákonu lex Babiš jsem téměř 8 let nesměl nakládat se svým majetkem. Děti mezitím vyrostly a teď je možná poslední šance, kdy tu možnost mám,“ uvedl Babiš ve svém vyjádření a dodal, že se nevrací do vedení koncernu a nebude v něm ani v žádné manažerské funkci.
Babiš, který v roce 2021 do poslanecké sněmovny kandidoval jako lídr v Ústeckém kraji, chce v příštím roce vést kandidátku v kraji Moravskoslezském. Ústecký kraj si před třemi lety vybral proto, že tam chtěl vyzvat tehdejšího předsedu Pirátů Ivana Bartoše, kterého v roce 2021 vnímal jako svého největšího soupeře. Volby nakonec vyhrála koalice SPOLU.