Narůstají pochybnosti, zda Jaroslav Faltýnek skandál s tendrem na výběr mýtného a brněnských zakázek ustojí. Jeho aktivity prověřuje policie a názorově nestálý premiér Babiš je stále zdrženlivější. Rezignovat by však měl i předseda ÚOHS Petr Rafaj.
[ctete postid=“239734″ title=“Pokrytecká hra. Faltýnkův skandál odhaluje rozkol v ANO, vinu má i Ťok“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Faltýnek-mýto-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš je v posledních dnech velmi nervózní. Jeho slibům nenahrává zhoršující “ permalink=“https://forum24.cz/pokrytecka-hra-faltynkuv-skandal-odhaluje-rozkol-v-ano-vinu-ma-i-tok/“]239734[/ctete]
Deník Právo (19. 3. 2019), který se podrobně věnuje rozsáhlé korupční kauze hnutí ANO, zveřejnil další posuny v jejím vyšetřování. Ačkoli šedá eminence Babišova hnutí Jaroslav Faltýnek v této věci zatím vystupuje pouze jako svědek, i když mu byl při domovní prohlídce zabaven počítač a mobil, policie prověřuje jeho aktivity.
Faltýnka prověřuje policie
Deník uvádí, že je Faltýnek prověřován kvůli účastenství na trestném činu zneužití pravomoci úřední osoby či trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. To by odpovídalo jeho zmonitorovaným kontaktům v brněnských hotelech s ředitelem české pobočky Kapsch Karlem Feixem a předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem dne 10. listopadu 2017 v době, kdy už pět měsíců probíhal tendr na výběr mýtného systému.
Faltýnek měl podle zjištění policie zařídit u Rafaje „ovlivnění rozhodování ÚOHS ve věci veřejné zakázky ve prospěch Kapsch“. To se také stalo. Rafajův úřad dva týdny poté předběžně rozhodl o zákazu podpisu smlouvy s vítězem výběrového řízení, a když v dubnu 2018 vyhrálo konkurenční konsorcium Czech Toll/SkyToll, tendr kvůli údajným nesrovnalostem v zadávací dokumentaci zrušil. Teprve po vzniku druhé vlády Andreje Babiše změnil názor a svoje rozhodnutí odvolal.
Sám si dal mandát
Faltýnkovo chování je podezřelé už jen z toho důvodu, že ho nikdo tímto jednáním s jedním ze čtyř účastníků tendru a antimonopolním úřadem, který řešil stížnost Kapsche na jeho průběh, nepověřil. Měnil výpovědi a vysloveně lhal, že měl jednat z titulu koaliční rady pro dopravu. Když toto zdůvodnění neprošlo, nehorázně prohlásil, že si vzal mandát sám. O vážném problému svědčí i vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka a premiéra Andreje Babiše, že o těchto schůzkách nevěděli.
Faltýnek mohl porušit zákon z toho důvodu, že jakýkoli kontakt zadavatele nebo jeho (navíc samozvaného) zástupce s jedním z uchazečů tendru v inkriminované době by mohl vést ke zrušení soutěže pro netransparentnost a porušení zásad rovného zacházení. To by byl ovšem skandál mimořádných rozměrů. V ohrožení by se octl výběr mýta od roku 2020, což by mohlo vést k téměř miliardovým výpadkům ve státním rozpočtu každý měsíc.
Ať to vysvětlí policii
Premiér zatím svého dlouholetého souputníka z Agrofertu vehementně bránil a tvrdil, že žádná kauza Faltýnek neexistuje. Faltýnek hovoří o politickém boji a přirovnává ho ke kauze Čapí hnízdo.
S novými skutečnostmi však názorově vrtkavý Babiš, na jehož trvalou přízeň se opravdu nikdo nemůže spolehnout, dává od této kauzy ruce pryč. Pragmatický oligarcha je ochoten kdykoli potopit kohokoli, pokud by ohrožoval jeho zájmy.
„Nevěděl jsem, že se schází s Kapschem ani ředitelem ÚOHS Petrem Rafajem,” prohlásil premiér před posledním jednáním vlády. „V mediálním prostoru jsou nějaké schůzky, které byly údajně mimo oficiální prostory. To samozřejmě není dobře, ale je potřeba, aby to vysvětlil a policie vyšetřila,“ dodal.
Faltýnek by měl podle něj sporné schůzky podrobněji vysvětlit na pokračující příští schůzi Poslanecké sněmovny. Tam už ovšem jednou prostor dostal a evidentně zatím nikoho nepřesvědčil.
Zásahy ve prospěch Kapsche
Problémy se však vrší i kolem předsedy ÚOHS Petra Rafaje. Jednak se neoficiálně scházel v průběhu tendru s Jaroslavem Faltýnkem, který k těmto jednáním neměl žádný mandát, a už jen tím mohl porušit zákon. Navíc krátce po této schůzce vyměnil svého místopředsedu Josefa Chýleho za Evu Kubišovou, přes kterou měl podle poznatků policie ovlivňovat řízení ÚOHS tak, aby dopadlo podle sjednaných dohod.
Policie, která při zátahu uzavřela celou budovu ÚOHS, dnes navíc prověřuje desítky dalších rozhodnutí úřadu.
Rafajův odchod z těchto důvodů požaduje hlavně ODS. Za Rafaje se však postavil prezident Miloš Zeman, který by jako v případě Čapího hnízda vyčkal na výsledky případného vyšetřování u soudu, a sociální demokracie. Tam se to dá očekávat, jelikož Rafaj je její bývalý poslanec a Sobotkova vláda ho znovu protlačila do funkce v roce 2015 s převahou jednoho hlasu, když proti němu hlasovali ministři ANO, a dva lidovci se hlasování zdrželi.
Trpělivost však už dochází i komunistům, zatímco premiér Babiš je zatím zdrženlivý. Rýsující se konflikt s Hradem a koaličním partnerem mu zatím svazuje ruce. Navíc pokud by tlačil na odchod Rafaje, kterého policie údajně podezírá z korupce, musel by se s ním vysoce pravděpodobně svézt i Faltýnek.
Zvláštní okolnosti
Samozřejmě se musí brát v úvahu poněkud zvláštní okolnosti, za jakých se Faltýnkovy a Rafajovy podezřelé aktivity dostaly do médií. I samotný fakt, že rozsáhlou operaci, které se účastnilo 500 policistů, dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství Iva Ištvana, proslulého novátorskými a často nedoložitelnými právními konstrukcemi, a občasnou výpomocí premiéru Babišovi. To se projevilo při válce o policejní reorganizaci či při odstranění ředitele GIBS Michala Murína.
[ctete postid=“239944″ title=“Brněnská stoka ANO. Před mafií jsem varoval, tvrdí exposlanec Chalupa“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Chalupa-ANO-385×230.jpeg“ excerpt=“Čím více premiér Babiš zdůrazňuje, že jeho hnutí ANO je „protikorupční“, tím více “ permalink=“https://forum24.cz/brnenska-stoka-ano-pred-mafii-jsem-varoval-tvrdi-exposlanec-chalupa/“]239944[/ctete]
Novináři z deníku Právo údajně měli k dispozici příkazy soudu k domovním prohlídkám, kde byly citace z odposlechů uvedeny. Příkazy se doručují všem dotčeným osobám domovními prohlídkami, ale je velmi neobvyklé, že soudce přepíše takové citace do příkazů, protože to není zapotřebí.
Tento postup nasvědčuje tomu, že někdo mohl mít eminentní zájem, aby právě tyto citace unikly do médií, což určitě nebylo v zájmu advokátů obviněných, ani Jaroslava Faltýnka a Petra Rafaje, protože jim z toho kynou jenom osobní problémy.
Kdo měl zájem na únicích?
Zatím není jasné, kdo by na této indiskreci mohl mít zájem, ale nechce se příliš věřit některým spekulacím, že iniciátorem odstřelu by byl samotný Andrej Babiš. Poškození ANO by bylo obrovské. Vždyť věrného, i když kontroverzního Faltýnka nedávno potvrdil ve funkci prvního místopředsedy hnutí ANO, přestože mezi nimi ochladly vztahy. Je pro něj příliš nepostradatelný a příliš mnoho toho ví.
Třeba ale nebude mít na vybranou. Už jen samotný a nevyvrácený fakt, že se Faltýnek s Rafajem scházeli bez oficiálního mandátu na utajeném místě v průběhu desetimiliardového tendru, stačí na to, aby rezignovali na svoje funkce a odešli z veřejného života. Jak dlouho ještě je premiér Babiš bude držet?