„Bulovka zešílela. Je to skandál. Okamžitě žádám odvolání pana ředitele,“ reagoval premiér Babiš na e-mail rozeslaný sestrám Nemocnice Na Bulovce. Nabádal je, aby nenosily roušky a respirátory, pokud to není nezbytně nutné. Selhal ovšem stát, který včas nezajistil dostatek ochranných pomůcek ani pro klíčovou pražskou kliniku.
Premiér Babiš se zachoval razantně, když se dozvěděl o dopisu vedoucí hygieny a epidemiologie Hany Bláhové z Nemocnice Na Bulovce. Informoval o něm server Novinky.cz. „S ohledem na vypjatou situaci a z toho, co zde sleduji, si Vám dovoluji připomenout, že standardní používání roušek či respirátorů je naprosto nesmyslné a ve většině případů jen plýtváte materiálem, který budeme potřebovat, a to jak na běžné izolační režimy, tak na pacienty s potvrzeným COVID-19,“ napsala Bláhová zaměstnancům nemocnice dne 16. března.
Respirátory na rodné číslo
Dodala, že běžné roušky před koronavirem neochrání a respirátor FFP3 je potřeba používat především v kontaktu s pacienty s potvrzenou diagnózou. Velmi důrazně prosí sestry, aby nepoužívaly roušky tam, kde to není nutné.
Tento přístup potvrdila jedna ze sester. „Nejsou roušky a respirátory nám vydávají pouze na rodné číslo. Tak to asi bude ten důvod,“ řekla Novinkám.
Za Bláhovou se postavil ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček. Argumentoval, že nemocnice se 2500 zaměstnanci má zásobu 50 tisíc roušek, které se musí při použití měnit každé dvě až tři hodiny. Při tomto nedostatku a v nejistotě, kdy se situace zlepší, není podle něj možné vydávat roušky ve všech případech. Řídil se přitom i doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO).
„Roušky samozřejmě dostávají ti, u kterých je nutné, aby ochránili sebe nebo své pacienty. Pokud nejsou aktuálně v kontaktu s žádnými pacienty a dělají nějakou jinou činnost, tak je vyzýváme, aby roušky nepoužívali zbytečně, protože jich nemáme nekonečné množství,“ vysvětloval Kvaček v České televizi.
Babiš versus Vojtěch
Když se o tomto případu dozvěděl premiér Babiš, požadoval okamžité odvolání ředitele. „Bulovka je klíčová nemocnice. Toto je skandál. Je to naprosto v rozporu s doporučením vlády,“ rozčiloval se.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se za Kvačka překvapivě postavil. Od sporné instrukce se sice distancoval, ředitele pokáral, a ten musel poslat zaměstnancům nové sdělení s omluvou. Respektuje však a sdílí názor předních lékařů nemocnice, že ředitel odvedl velký kus práce, což by neměl zastínit onen „nešťastný e-mail“.
Jak tento případ dopadne, ještě není jisté. Premiér reaguje v krizové situaci impulzivně, chaoticky a nevyzpytatelně. Zjevně vůbec netuší, co se děje pod povrchem. Napadá lidi bez znalosti reálné situace a posiluje tak atmosféru strachu a chaosu. To je i tento případ, který odkrývá hlubší problémy současného stavu zdravotnictví.
Premiér Babiš je snad jediný v tomto státě, kdo netuší, že se zdravotníci stále potýkají s akutním nedostatkem ochranných pomůcek. Až dosud opakovaně prohlašoval, že jich mají dost a osobně je bude rozvážet, pokud někde chybějí. Jednotlivé kraje však zatím dostaly od státu řádově stovky až tisíce roušek pro všechna zdravotnická zařízení. To je jen zlomek jejich potřeby na několik hodin, maximálně dní.
Občané to nepotřebujou
O reálných číslech skutečné potřeby hovořil počátkem března ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. „Potřebujeme 3000 roušek denně, měsíčně to dělá 100 tisíc,“ uvedl. Denně potřebuje tisíc respirátorů FFP3, z čehož vyplývá, že měl tehdy podle požadovaných předpisů zásobu na necelé tři dny.
Už v té době se vláda potýkala s váznoucími dodávkami respirátorů a roušek pro zdravotníky, přičemž mezitím bez jasného posunu uplynuly dva týdny. Premiér Babiš tehdy vyzval veřejnost, aby nekupovala roušky, že je potřebují lékaři, zubaři, nemocnice. „Občané to nepotřebujou,“ sdělil Novinkám 3. března.
Dnes vláda nařizuje všem občanům jejich povinné nošení a někteří lékaři museli mezitím kritickou situaci řešit tak, že si je ušili svépomocí. Roušky však nejsou zdaleka jediným problémem, který vláda zanedbala. Nemůže se vymlouvat na situaci v jiných zemích. Každá vláda ponese svou odpovědnost a nelze pomíjet vážné chyby, které zhoršily situaci.
Nedostatek ochranných pomůcek, a to i pro nejohroženější profese, je jen špičkou ledovce. Premiér Babiš dlouho z prestižních důvodů odmítal přiznat skutečný stav, což se mu nedaří doposud. Oddaloval radikálnější řešení, ačkoli ho navrhovala odborná sféra, což mohlo zmírnit nástup epidemie.
Zbytnělá státní byrokracie komplikuje pružnější přístup nejen v zásobování zdravotnických zařízení potřebným materiálem, ale také k co nejrychlejšímu testování lidí s příznaky koronaviru. Mnoha lékařům chybějí informace, nemluvě o veřejnosti. Lidé požadující vyšetření čekají na výsledky i několik dní. Vláda přitom už koncem ledna tvrdila, že je připravena a nic nezanedbala, což neodpovídalo skutečnosti.
Exemplární případ?
Tvrdé kroky veřejnost většinově přijme, není na vybranou, ale mnozí nepřijmou lži a polopravdy šířené z nesčetných tiskových konferencí. Premiér Babiš opakovaně a svým charakteristicky zmateným způsobem lakoval situaci narůžovo. Napadá kritiky státního šlendriánu a popírá sliby, které dal před několika hodinami.
Co nás čeká příště? Uzavření veřejné dopravy? Premiér to vylučuje, ovšem po opakovaných zkušenostech jeho slovo nemá žádnou váhu. V takové situaci se mu bude hodit hledání obětních beránků. Proto rád ukáže prstem na ředitele Nemocnice na Bulovce, aby předvedl pevné vedení. Exemplární případ ovšem jen odvádí pozornost od hlavních viníků a do zrcadla se přitom nepodívá.
Kvaček pracuje v terénu a zoufalou situaci zná. Patrně to tuší i jinak naprosto loajální ministr Vojtěch, který Babišovi nezvykle odvážně nevyhověl. Možná už ale pochopil, že bude další na řadě.