Koronavirová situace se nevyvíjí dobře a premiér Andrej Babiš, který selhal v roli krizového manažera, zavelel, že musí padat hlavy. Rozkaz ministrovi Blatnému zněl jasně: Zbavte se neschopných lidí v resortu. Jenže to jsou jen rituální tanečky hledání obětních beránků.
„Snažím se pomáhat panu ministru zdravotnictví, který je pod obrovským tlakem. Nemá manažerské zkušenosti, nemá v okolí dostatek dobrých úředníků, takže situace pro něj je náročná,“ prohlásil koncem února Babiš a odmítl převzít odpovědnost za nejhorší epidemická čísla v Evropě, ačkoli se k řízení boje s covidem vždycky hlásil.
Obětování pěšáků
Premiér zřejmě usoudil, že není donekonečna možné svádět tragickou bilanci epidemie na opozici, a uchýlil se k tradiční mezihře obětování několika pěšáků. Jan Blatný, nad nímž samotným visí Damoklův meč odvolání, Babišovo přání vyslyšel. Přitom jeho resort už kvůli vnitřním neshodám opustila řada expertů.
Konec hlavní hygieničky Jarmily Rážové působí jako zástupný a vynucený tah, jelikož zásadnější výhrady k její práci do této doby ze strany premiéra a ministra zdravotnictví nezaznívaly. Navíc není jisté, zda bude její náhrada změnou k lepšímu, nebo jde pouze o jeden z pokusů vylepšit zoufalý mediální obraz vlády.
Babiš má pravdu, když bezděky přiznal, že na exponované místo ministra zdravotnictví dosadil „manažerský nezkušeného“ (čti neschopného) člověka. Tento hrubý personální omyl jde ovšem na vrub premiéra, jemuž kvapně docházejí lidé ochotní a schopní s ním spolupracovat.
Blatný ani nebyl schopen objasnit výměnu Rážové. „Je to něco, co se nějakým způsobem děje,“ reagoval na tiskové konferenci a rozšířil tak rezervoár svých bizarních výroků, jež následně začaly žít svým životem. Prý nemusí všechna svoje rozhodnutí vysvětlovat, tedy ani změnu na jednom z klíčových postů v jeho resortu.
Unavení a vyčerpaní
Nástupkyně Rážové, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová, více prozradila v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy. Blatný jí prý jako důvod odchodu Rážové uvedl, „že jeví známky únavy a má strach o její zdravotní stav“.
To říká ministr, o němž se nedávno vyjádřil prezident Miloš Zeman, že je mu Blatného líto, protože na něm pozoruje syndrom vyhoření. „Vidět k smrti vyčerpaného člověka je smutné. A kdyby si odpočinul, možná že by to bylo k dobrému. Připadá mi, že už je velmi, velmi unavený,“ uvedl prezident v Partii na Primě.
Ačkoli má Zeman ohledně formy ministra zdravotnictví pravdu, lze v jeho vyjádření vysledovat jistou účelovost. Rád by nahradil Blatného bývalým sociálnědemokratickým hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, který zapadá do hradního zájmového okruhu. Nepochybně by byl náchylnější k obchodům s ruskou a čínskou stranou, zejména s vakcínami, než chaotický Blatný. I když všeho do času.
Podobnost s Blatným? Špatný začátek
Zatím je na řadě odstřel Rážové, ovšem její ambiciózní nástupkyně Svrčinová nezačala nejlépe. Krátce před jejím jmenováním vyšlo najevo, že na svém facebookovém profilu sdílela vtip s protiromským podtextem, což je překvapivé zvláště v případě vysoce postavené státní úřednice.
Svrčinová následně smazala celý facebookový profil, ovšem neméně zarážející byla její reakce. „O co vám jde? Nevím o tom vůbec nic. Opravdu nechápu, jak se mi to na profilu objevilo. Nic takového se mi nelíbí,“ řekla novinářům a za sdílení vtipu se omluvila.
Toto extempore nápadně připomíná špatný start ministerské kariéry Jana Blatného, který si nemohl vzpomenout na podpis petice Milionu chvilek za „odstoupení agenta StB Andreje Babiše“. Dokonce mlžil, že někdo patrně zneužil jeho e-mailovou adresu, než vyšlo najevo, že podpis petice osobně potvrdil ověřovacím mailem.
Nutno dodat, že ve světle pozdějších výkonů Blatného je tato zatloukací blamáž jen směšnou hříčkou. Stejně tak by exces s nevkusným vtipem neměl odvést pozornost od vážných problémů, jimž čelila budoucí hlavní hygienička loni v létě.
Absolutně nezvládla komunikaci
Tehdy se rozšířila nákaza koronaviru v karvinských dolech OKD a nedařilo se ji lokalizovat, ačkoli si několik týdnů bez odezvy státu stěžovali samotní zaměstnanci. Po dlouhodobé nečinnosti nařídili moravskoslezští hygienici prakticky ze dne na den sadu restrikcí, které citelně zasáhly především kulturu a podnikatelský sektor.
Tento náhlý a necitlivý zásah vyvolal v Ostravě první velkou demonstraci proti postupu státních orgánů souvisejícímu s koronakrizí.
„Idea této demonstrace vznikla na základě chaotického řízení tohoto státu, které nemá v naší novodobé historii obdoby. Jejím záměrem není zpochybňování bezpečnostních rizik, ale vyjádření odporu proti aroganci této neschopné, zlovolné a oligarchické vládnoucí garnitury,“ zaznělo tehdy na shromáždění tisíců lidí.
„Paní ředitelka absolutně nezvládla komunikaci, jak s místní samosprávou, tak s veřejností a měla by zvážit, zda je schopna nadále vést Krajskou hygienickou stanici,“ reagoval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na přístup Svrčinové.
„Nekomunikují dobře. Už v rámci OKD tam byla různá nedorozumění. Teď udělali opatření a ani neinformovali veřejnost… To se mi samozřejmě nelíbí. Žádal jsem pana ministra, aby udělal zásadní opatření. Doufejme, že se to zásadně změní, protože není možné takhle fungovat,“ přidal se tehdy Babiš.
Kdo je na řadě?
Uplynulo sedm měsíců a všechno je jinak. Zatímco Adam Vojtěch musel rezignovat, Svrčinová si křeslo udržela a dnes povyšuje. Premiér o ní prohlašuje, že patří k nejlepším odborníkům v oboru v zemi. Jenže jeho výroky mívají trvanlivost několik dní a někdy i jednoho souvětí.
Kdo bude další na řadě? Spekuluje se o náměstkovi ministra zdravotnictví Vladimíru Černém. Nedávno „zazářil“ na tiskové konferenci výroky „nikdo za nic nemůže“ nebo „cílem je, aby lidé neumírali na ulici“. To se Česko posunulo z piedestalu „best in covid“ hodně daleko.
Dá se očekávat, že pokud se situace v nejbližších týdnech výrazněji nezlepší, padne nakonec i Blatný. Největší žábou na prameni fatálních neúspěchů Česka ovšem zůstává premiér Babiš, jelikož vše podřizuje průzkumům nálad voličů ANO. Dá se mu věřit jediné, že „nikdy neodstoupí“. Jeho destruktivní počínání mohou zastavit až volby.