Šéf hnutí ANO, ministr financí a oligarcha Andrej Babiš vyzval svoji blízkou spolupracovnici Radmilu Kleslovou, aby rezignovala na funkci předsedkyně pražské organizace ANO. Mediální útoky na ni poškozují podle Babiše nejen Kleslovou, ale i celé hnutí. Na otázku, koho by v čele pražského ANO rád viděl, Babiš neodpověděl.
Kleslová apel svého stranického šéfa vyslyšela a včera oznámila, že v čele pražského ANO skončí. Svolává kvůli tomu krajský sněm hnutí. Nechce prý dál čelit dehonestující a štvavé kampani, která ji účelově poškozuje. Kleslová minulý týden pod tímto tlakem rezignovala na placené funkce ve dvou pražských firmách.
„Už dva měsíce čelím štvavé kampani, která účelově poškozuje mé jméno, mou lidskou i odbornou pověst, a která v historii novodobé české politiky nemá obdoby,“ uvedla Kleslová. „Žádný z politiků, natož političek, nebyl takovému soustředěnému tlaku dosud vystaven,“ dodala.
Bývalá rozvědčice komunistické Státní bezpečnosti Kleslová dnes odmítla, že by byla pražským zákulisním hráčem. „Hledala jsem konstruktivní řešení, které umožní identifikovat skutečné příčiny současných problémů a umožní těm, kteří tvrdili, že s Kleslovou v zádech nemohou Prahu řídit, aby se soustředili na práci a prokázali svoje politické, odborné i manažerské kvality,“ uvedla.
Kleslová tak pravděpodobně naráží na působení pražské primátorky Adriany Krnáčové (rovněž za hnutí ANO), které před časem zastupitelský klub ANO v čele s Michalem Haškem, údajným spojencem Kleslové, vyjádřil nedůvěru. Roztříštěný klub pak po Babišově osobním zásahu deklaroval jednotu. Neudržitelná situace v pražské koalici ale nakonec vyvrcholila minulý týden odvoláním čtyř radních včetně Haška. Co bude s koalicí dál, není jasné. Čeká se na to, jak se k dění postaví vedení ANO, které se sejde ve čtvrtek.
Primátorka Krnáčová se dnes nechtěla k událostem spojeným s Kleslovou vyjadřovat. „Jedná se o osobní rozhodnutí paní Kleslové a já ho respektuji,“ uvedla primátorka. Podobně reagoval i její náměstek Petr Dolínek (ČSSD). „Nepřísluší mi vyjadřovat se k dění v jiných politických stranách,“ řekl náměstek.
Bouřlivé události kolem Kleslové vyvrcholily minulý týden na pražském zastupitelstvu, po kterém šéfka pražské organizace ANO oznámila odchod z představenstva Pražské teplárenské a dozorčí rady Pražské energetiky. V poslední době Kleslová čelila kritice svobodnější části médií, že od městských firem inkasuje statisíce korun měsíčně. Po své rezignaci vyzvala Kleslová k odchodu z placených funkcí ve firmách ostatní koaliční kolegy. „Nikdo z nich moji výzvu nevyslyšel,“ tvrdí.
Média již dříve informovala o platbách státních firem její právnické firmě za poradenské služby. Mezi klienty Kleslové byly kromě ČEZ také společnosti ČEPRO, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nebo pražský dopravní podnik.
Podle Kleslové nejde ani v jednom případě o střet zájmů (co má taky jiného tvrdit). „Má advokátní kancelář poskytovala právní služby řadě významných společností. Vztah advokáta a klienta je ze zákona důvěrný, a proto se nebudu ke klientům mé kanceláře více vyjadřovat,“ sdělila Českému rozhlasu, který smlouvy získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Kleslová pracovala například od konce roku 2013 do dubna 2014 za 95.000 korun měsíčně pro SŽDC, České dráhy ji od roku 2011 do července 2015 platily 40.000 korun měsíčně.
Kleslová nedávno odešla z vedení ANO kvůli smlouvě s ČEZ, kterou kritizoval i její stranický šéf, ministr financí a oligarcha Andrej Babiš. Dozorčí rada energetické firmy v září potvrdila, že společnost Kleslové platila 100.000 Kč měsíčně. Kleslová se s ČEZ dohodla, že smlouvu ke 30. září ukončí.